Jak řízkovat zlatý déšť

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kilja 13. 8. 2007 09:39

Kdy a jak nejlépe rozmnožit zlatý déšť řízkováním?
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 8. 2007 10:43

Zlatý déšť - správně zlatici, forzýtii (Forsythia) můžete množit řízky zelenými i dřevitými. Doba vhodná k množení je na jaře a v období srpna. Být vámi, zvolila bych ale daleko rychlejší způsob množení, a sice dělení - potřebujete k tomu jen dostatečně vzrostlý keř. Pokud je ale třeba souseda, který se až tak moc dělit nechce, zkuste klasické hřížení - stačí jen jeden dostatečně dlouhý výhon, který naříznete, upevníte k zemi (drátkem) a zasypete zeminou.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kilja 13. 8. 2007 11:43

Děkuji za rychlou odpověď. Jelikož potřebuji namnožit více rostlin, přikloním se k zelenému řízkování. Větvička by měla být letošní nebo starší a stačí ji zapíchnout do země, nebo nějak seříznout? Jsem naprostý laik.
Děkuji za radu
Kilja
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 8. 2007 13:16

Takovéto množení je nejvhodnější začátkem léta, v červnu, ale můžete to zkusit i teď.
Mateřskou rostlinu večer před odběrem dobře zavlažte, vrcholové řízky z jednoletých výhonů odeberte ráno, dokud jsou svěží. Nemusí být příliš dlouhé, stačí větvička o délce zhruba sedm centimetrů, z níž odstraníte spodní listy.
Řízky seřízněte šikmo, ať je řez přesný, čistý (i nástroje musí být čisté - špinavý nůž může způsobit infekci a zahnívání), potom je "namočte" v růstovém stimulátoru (tento prášek seženete v zahradnictví za asi 30 korun?) a zasaďte do substrátu - asi centimetr a půl hluboko.
Záhonek či nádoba, kam je budete dávat, musí být na zastíněném místě. Překryjte je fólií, pod níž zůstanou, dokud nezakoření a nezačnou obrůstat novými zelenými výhonky. Pravidelně však větrejte!
Pokud máte skleník, zasaďte řízky tam, nebudete je ani muset zakrývat.
Přeji hodně úspěchů! :D
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 8. 2007 12:29

Já vám poradím bezodpadové množení forsitie :D tak jak to dělám já.Protože tuto jednoduše množitelnoou rostlinku prakticky množím pro někoho každý rok.Po odkvětu tvaruji korunku ,případně odstraňuji kmínkový obrost..Ten nastříhám asi na 20cm.Spodní lístky ostříhám nebo i otrhám ale aby jsem moc nepoškodil listové lůžko(nakonec tam i lístky můžete nechat)jen na špici nechám čtyři lístky(dvě patra).Můžete je nastrkat na týden do kýblu s vodou,ale i třeba i rovnou na záhonek na místo.A pokud by jste měla zájem o kmený tvar není také nic jednoduššího,stačí si v příštím roce vybrat jednu vhodnou větvičku ostatní vystříhat a tuto v požadované výšce zastříhnout(o čtyři lístky výš) z koncových pupenů vyraší nové větvičky a tedy korunka.U tohoto tvarování ale bude třeba každoroční odstrańování a tvarování obrostu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 8. 2007 22:05

Raději spodní listy odstranit - jak by stály řízky v kbelíku s vodou, začaly by zahnívat, v zemině totéž. Lepší bude napíchat větvičky do substrátu, jak radí K.Dvořáková. Nemusíte se tak zabývat každou větvičkou dvakrát ( i když ve vodě zakoření zlatice taky), prospěje to vám i jí.
Nejlépe v tuto dobu koření polodřevité řízky.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 8. 2007 11:39

to je pravda,omlouvám se,blbě jsem se vyjádřil,jinak u těchto keřů pustí kořínky i na jaře když si kvetoucí větvičky nastříháte do vázy.
StanislavKrejcar
Návštěvník