Sousedské zahradní vztahy

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 31. 5. 2010 17:19

Před 8 léty jsme koupili byt na menší vesnici, ke kterému byla k užívání menší zahrádka. S jedněmi sousedy nemáme od počátku dobré vztahy, dlouho např. nemohli pochopit, že nebudou umývat auto na trávníku přímo před vchodem do té naší zahrádky, tak jak byli před tím zvyklí, a vysvětlit jim to musela až Policie.

Z předchozího bydliště jsem si přivezli psí víno, které jsme vysadili k plotu po obou stranách zahrady. Zatímco sousedovi na jedné straně v nejmenším nevadí, těmhle vadí tak, že ho neustále olamují. Protože se jim asi to olamování zdálo těžké, letos přistoupili k těžšímu kalibru a postříkali ho nějakým sajrajtem. Bohužel nezničili jenom ono psí víno, ale v podstatě celý cca 2 m široký pruh zahrady přiléhající k plotu (pletivový plot je náš) - 4 tůje, jedna stará cca 15 let, 3 metry vysoká, druhá 8 let, další 2 staré 3 roky. K tomu záhon s trvalkami, trávník, na dalším záhoně pro zeleninu jsem neměl naštěstí ještě nic zasázeno.

Sousedka je stará soudružka, patrně si myslí, že pořád vládne KSČ (v obci bohužel ano, takže tam nemá smysl si stěžovat), a že jí všechno projde. Bohužel už jsem ztratil trpělivost, protože tohle už je škoda za pár tisíc. Poradíte někdo, kam se obrátit - odbor životního prostředí magistrátu? Ukrajinské právníky prosím neradit, to je riskantní ;-] . Dík.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cen75 4. 10. 2010 07:47

Pořád žasnu co ty lidi vede k tomuhle..
Poradit neumím..
Cen75
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Moravanda 4. 10. 2010 14:16

To Vám teda nezávidím. Není nad dobré sousedské vztahy :pozor :hm .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 4. 10. 2010 22:25

Cen75 píše:Pořád žasnu co ty lidi vede k tomuhle..

Závist, bledá závist... Za 20 let se nezmohli na nic, jako uliční důvěrnice KSČ ztratila moc rozhodovat o tom, kdo pojede do kapitalistické ciziny, a pak se k ním přistěhuje někdo, kdo si ten byt koupil...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 5. 10. 2010 06:39

Lituji ,mi si pořád se sousedy navzájem pomáháme.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 5. 10. 2010 11:47

My take, nema to cenu je provokovat. Radsi jim ustoupim nez bych mel s nima spatne vztahy a tak mame velmi dobre vztahy. My v nasi ulici jsme posledni starousedlici, vsude kolem jsou novi sousede.
Uprimne receno kdybys nam ke plotu nasazel Prisavnik petiprsty Parthenocissus quinquaefolia tak si co tyden k nam chodis ostrihavat ty vyhony a na podzim uklizet listi.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 5. 10. 2010 16:24

Jasně, už mám vymyšlený, že tam místo toho psího vína dám vlnitý pozinkovaný plech, bude to daleko estetičtější. Tobě se třeba líbí, že na tebe při práci na zahradě někdo čumí jak tele na nová vrata, mně ale vůbec ne.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 5. 10. 2010 17:08

Co takhle smaragdové thuje, to tě nenapadlo.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 5. 10. 2010 23:01

Sorry, já nenapsal začátek, proč jsem vlastně zvyšoval původní plot a dával k němu to psí víno.
Protože thuji (ne smaragdové, ale tuším západní) zmiňovaný blbeček ustřihl vršek vzápětí poté, co jsem ji vysadil. A to byla na místě, kde původně thuje byla, jenže chudáci původní majítelé bytu si nemohli za mega, co za byt dostali, koupit thuji novou, takže ji vykopali.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 4. 2011 11:03

Tomáši, tak co, jak to u vás vypadá? Je nějaká změna?

-- 6. 4. 2011 12:23 --

Přemýšlela jsem, kam umístit svůj dotaz, možná to bude nejlepší tu. Chci se zeptat, jakým způsobem řešíte život sousedů kolem vašich zahrad a domů. Jak narůstá počet lidí, objevují se nové a nové domy na místech, kde byly původně jen zahrady. Zvyšuje se tak i počet sousedů a člověk má při procházce zahradou pocit, že je na něj vidět z každé strany a z každého okna. Stejně tak on vidí na všechny kolem. Představa, jak ráno vyjdete na terasu jen tak v pyžamu, přestává být reálná. :-- Máte nějaké tipy, jak to vyřešit? U velkých zahrad problém nevidím, stačí plot ze dřeva nebo plot živý, ale co v zahradách, které jsou úzké?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kukucka.85 6. 4. 2011 13:25

Tomáš, mrzí ma k akej susedke si prišiel. Podľa toho, čo píšeš asi s ňou rozumná reč nebude a prieky bude robiť furt až kým jej nezačne robiť niekto niečo podobné. Potom ju možno trafí šľak a bude od nej pokoj...
Čo sa pamätám tak u nás býval kľud kým sused cez cestu nepredal rovno oproti nám pozemok. Teraz si bije hlavu o múr, že tam mohol mať krásny sad a nie zvedavú závistlivú pizdu, ktorá len každému závidí, robí zle a ľudí aj štát okráda o nekresťanské prachy. Keď sme pílili stromy na našom pozemku, kvôli hrozbe zavalenia počas nárazového vetra (všetko sme mali legálne cez úrad životného prostredia) tak bola na úrade na nás nahlásiť nelegálne vypiľovanie. A akoby nestačilo tak keď sme tie stromy pratali na záhradke, svojej, sme spaľovali zvyšky stromov tak na nás zavolala políciu a ešte aj chcela nahuckať toho vrchného suseda. Takej len dynamit pod riť a vystreliť do ľuftu. O susedoch viem svoje a odkedy býva na ulici ona všade sú rozbroje, nielen na záhradke, predovšetkým v rodinách, na ulici nebolo chlapa o ktorého by sa neobtrela. Už len čakám kedy nám na záhradku vyleje nejaký jed aby nás odstránila a zmocnila sa pozemku. Takže takúto susedu neprajem nikomu, robí problémy nevídaných rozmerov. Ja som už teraz v byte ale na do mnou nebývajú ľudia ale orangutany krížené s byvolmi (ešte urážam tie živočíšne druhy), nevýhoda bytovej zástavby, z každej strany sused.
Jediné riešenie pre mňa by bolo odsťahovať sa na samotu, do prírody, ale nie je to možné. Mám obrovské problémy vychádzať s ľudmi, ale môžem ja za to že tých normálnych, ktorí nezávidia ešte aj vyrážku na zadku je čoraz menej?
To je moja skúsenosť, inak sme si vždy v susedstve pomáhali ale teraz to ide nejak dole vodou....
Alena
kukucka.85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 6. 4. 2011 15:22

......jak ráno vyjdete na terasu jen tak v pyžamu, přestává být reálná....
Dovolím se zapojit do diskuze, tohle mně doufám nečeká, za náma pole, před náma velká zahrada, cesta, potok a pak soused, který má na své zahradě a kolem šílený bor..l. a nikdo nic nezmůže, aby to zlikvidoval. Sbírá kdeco, letos to chceme vyřešit výsadbou "rychlého plotu" japonskými topoly (už pěkně zakořeňují) ať utlumíme hluk jeho ženy, ta snad ani neumí mluvit normálně. Nazvaly jsme ji se sousedkou vuvuzela.
Jinak ráno kafíčko pod pergolou ,jen tak v pyžamu, za zpěvu ptáčku hmhm, to je pohoda
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 4. 2011 16:05

Jary, tak Vuvuzela mě hodně rozesmála :mrgreen:, i když vám ji vůbec nezávidím. Nejsi na její hlas už alergická?

Co se toho pole týče, důležité je, jestli je vaše. Jestli ne, časem se může stavět i na něm. :-(
Ta představa ranní kávy v pyžamu v pergole je pěkná, že? Holt asi nereálná, bohužel.

Typ zahrádkáře bordelář známe asi všichni - pořádku se nikdy nedočkáš. Ty japonské topoly se mi zdají dobré, někde ve fóru byly fotky, vidělas je? Plánuješ je po celé délce plotu, nebo jen někde?

Sama jsem přemýšlela o živém plotě, ale jak to udělat, když část zahrady je ryze užitková (míchat užitové s okrasným plotem nevím nevím) a když u plotu sem tam už něco roste. Musela bych to dát pryč, jenže jsou to i ovocné stromy. :?:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 4. 5. 2011 20:37

Katko Vuvuzela udělala pořádek (s mužem) po návštěvě starostky, a nevím kdy. ale má zasazené tuje kolem plotu (vede tam cyklostezka) vysoké, tak 1,5, posekáno a upravený břeh a taky něčím osázený, ale jinak bordel odnosil za barák. Stromy už jsou olistěné, tak tam na něj už tak nevidím, jenom slyším.

Topoly mám nachystané k sadbě, místo plotu, máme otevřený pozemek z jedné strany, až se přijme vyfotím

No a na to kafe ráno venku, ještě na něj nedošlo - zima
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 5. 2011 09:17

Jarý, jako že se na ně přišla podívat starostka, jestli by si neuklidili? :D Tak to je dobré! Ovšem styl úklidu "přenášení" ... no comment. Hlavně abys na to neviděla. Těším se na ty topoly, taky jsem o nich uvažovala.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků