Jmelí na jabloních se může hodit.

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod bosto2 14. 12. 2007 21:54

Letos jsem měl velmi malou úrodu jablek z důvodu pozdních jarních mrazíků v době květu jabloní (konkrétně 2 května -3.5°C ). Naštěstí jmelí narostlo dost (vydělal jsem na něm 1500kč) .Zisk za jmelí vydělal na nákup jablek takže jmelí na jabloních zajistí jablka i v případě neúrody. :idea: http://fotoalba.cz/jmelibile
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 15. 12. 2007 09:46

Dobrý den.Jako člověk který miluje ovocný strom nesouhlasím s pěstováním jmelí na jabloni.Je to proti ovocnářské etice.O strom se celoročně staráte aby měl dostatek živin,chráníte ho proti houbovým chorobám a škůdcům,tedy udržujete ho v kondici aby měl dostatek kvalitních plodů.Jmelí je cizopasná rostlina která ubírá stromu živiny.Pochybuji že takový strom může plodit i v případě bezmrazíkového jara kvalitní ovoce.Jistě že je jmelí lukrativní zboží hlavně v tomto předvánočním období.Na ovocném stromě bych ho nepěstoval.Hezký den.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosto2 15. 12. 2007 18:26

Vaše chyba. Na plody nemá jmelí vyseté na správné místo žádný vliv. Zato ostatní škůdci ano(hlavně mšice a obaleč :? ).
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 15. 12. 2007 18:54

Dobrý večer.O tom s Vámi nehodlám diskutovat.Pro vidinu peněz si dělejte co chcete.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosto2 15. 12. 2007 19:12

Omlouvám se máte pravdu.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 16. 12. 2007 20:23

Také se připojuji k panu Zavřelovi a plně s ním souhlasím.Pěstování jmelí je rozhodně lépe praktikovat na okrasných než ovocných stromech.A ještě taková douška.Předepokládám,že jste jmelí pěstoval na vysokokmenech,a tu sumu co uvádíte by jste i na mošťáku z klasického stromu letos dostal také,výkupní ceny technických jablek letos byly výborné.A rozhodně by to nedalo takovou práci.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 16. 12. 2007 22:04

Co je na pěstování jmelí pracného? Ještě upozorňuji že jmelí je poloparazit. Fotosyntézu si jmelí zajišťuje samo. Mám jmelí na jabloni Mio již 16 let. Při výsevu jmelí bylo Miu teprve 5 let. Do teď urodilo metráky jablek . Část stromu jsem musel přeroubovat protože se to nedalo sníst. Teď je na něm také Ječně, Lodi,Smiřické vzácné,Selena,Ananasová reneta,Stark earliest,Charlamovski a Close( vše jsem tam narouboval až po nasetí jmelí). Díky jmelí si také mohu dovolit tvrdší řez a nemusím se bát mnoha vlků po řezu jako na stromu bez jmelí. Ale jmelí se nesmí přehanět 1000 rostlin jmelí jabloň spolehlivě zabije. 50 letá jabloň to zabalila do 7 let :oops:
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 12. 2007 18:12

Bez komentáře - beru to jako využití nepotřebného stromu pro jinou alternativu.Je to škoda stromu,mošták se pouze sbíra tedy opravdu s minimálními nároky na praci.A jmelí je opravdu parazit který je vyživován z hostitelského stromu.Proti gustu žádný dišputát.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 17. 12. 2007 20:06

Ano to je pravda , než zbytečně kácet stromy (a že se jich fůra kácí každoročně) tak tohle je lepší varianta. Seji jmelí lidem v naší obci a okolí na požádání ,ale narozdíl od řežání a roubování
stromů to dělám zásadně zadarmo.
Ty stromy plodí úplně normálně na úrodu má jmelí pramalý vliv. Stromy normálně řežu ,hnojím a ošetřuju proti chorobám a škůdcům. Jmelí narozdíl od jiných parazitů se dá snadno ze stromu odstranit jelikož se nešíří dřevem stromu ,ale jen semeny (nedá se ani naroubovat). Seju jmelí na okraj koruny na nejslabší vetvičky právě proto aby se dalo snadno ze stromu odstranit bez poškození jabloně.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 12. 2007 20:20

Ale ano,máte částečnou pravdu.Ovocné stromy jsou dlouhověké rostliny.A to co u nás bylo před 10-20 lety neplatí dnes.Mnoho zahrádkářů si v rámci samozásobení vlastním ovocem a také podle rad pana Kotyšana z Receptáře pořídilo na zahrádku stěny Receptář a s přibývajícím věkem a stářím zakladatele již na úrodu která se dostavuje zpravidla po pěti letech a kdy potomci raději nakupují v obchodě než by sklízeli co rodiče nasázeli,nestačí.A potom je tady ta Vaše možnost, a není zase tak úplně pravdou,že cikoliv cizorodého na rostlině neškodí,ale nemá cenu se o tom přít každý máme svůj názor a své přesvědčení,kdo si neví rady se stromy na zahradě tak ať si toto i udělá opravdu na tom nic není a zvládne to každý.Jen můžete to zkoušet vysít na jakýkoliv strom ,pokud budou jen trochu vhodné podmínky tak se jmelí uchtí.Ale já si jabloní vážím a cenním,takže zůstanu u klasiky.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 18. 12. 2007 21:24

Ano to máte pravdu ,jmelí samozřejmě škodí,odebírá hostitelskému stromu vodu a v ní rozpuštěné živiny. Naštěstí škodí jen slabě ( teda méně něž 5-10 rostlin na strom). Já toto téma založil kvůli těm vánocům páč jsem do jmelí fanatik a už jsem to nevydržel a musel jsem to vyřvat do světa.
Jestli jsem tím někoho naštval tak se omlouvám.
PS: Jablka využijeme do jednoho , jíme je rádi všichni, máme na zahradě 70 odrůd jablek na 6 stromech.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 19. 12. 2007 17:13

Já sedm odrůd na šestistovkách M26,a jmelí je opravdu jen sezonní záležitostí,jinak po něm neštěkne pes.A´t máte jen samé hvězdičky žádný křížek.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 19. 12. 2007 19:29

Tak to klobouk dolů to jste velkopěstitel. Teď je mi jasné to moštování ,to mě těch pár kilo padáku nestojí za to.
Na hvězdičky používám Idared ten je spolehlivý.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vyslouzil 15. 1. 2008 12:53

Rozumím oběma názorům, pánů Zavřela a Krejcara i pěstitele jmelí. Sám mám své jabloně natolik rád, že bych je nejspíš parazitickou rostlinou neočkoval, ale asi je to spíš předsudek. Soudím, že dobře živený a ošetřovaný strom s jmelím se má lépe než zababčená přehoustlá a zanedbaná jabloň bez parazita. Ruku na srdce, naše zásahy, jako letní a zimní řez, probírka, přeroubování, pěstování na zakrslých podnožích, aj., není pro jabloně nic přirozeného a životnost stromu (na úkor výnosu a kvality plodů) spíš zkracují.
vyslouzil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 15. 1. 2008 19:38

Asi tak. Já mám radši jmelí. Musím říct že je do těď zájem o výsev jmelí . Dnes jsem dokonce plody jmelí posílal poštou. Mě lidé žádají o postřik broskví , roubování nebo očkování , řez stromů a o výsev jmelí. O víkendu jsem zase mazal jednomu pánovi jmelí na jabloň.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků