Ananas - jak vypěstovat

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Klivie 3. 7. 2013 12:34

Já to snad taky vyzkouším, ale nevím kam ho dám. :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 7. 2013 14:49

To je snad jediný problém, že to nejmíň tři roky překáží. Už mám ale zkušenost, že malá rostlina je dost k ničemu. Jen velká má velký plod, když už se s tím pár let trápíš, tak ať to stojí za to. Musí být bezpodmínečně u okna na světle, jinak se za ním nahýbá a může to celé i spadnout. Ideálně je mu u topení, má rád horko a potřebuje pořádně velký květináč. Mám ještě jeden a květník pro něj zbyl jen malý. Teď jsem ho přesazovala byla to dost dřina. Počítej taky s tím, že by měl aspoň jednou do roka jít do vany pod sprchu. Víš, jak je to zaprášené, když se s tím celý ten čas nehýbe? Zralý plod je ale fantazie sama, stojí to za to, ale je pravda, že pokud nemá vyhrazený někde stranou u okna koutek, překáží divoch jeden dost hodně.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 7. 2013 22:25

Dani, paráda. :tleskani Jednou bych si tu vůni taky chtěla užít. Tak až bude víc místa. ;-)

Jinak pro všechny, kdo se chtějí do pěstování ananasu pustit, tu vkládám odkaz na článek, který jsme s Dankou daly na toto téma dohromady.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 5. 7. 2013 15:14

Manžel je tu také mívá,ale už je doma nechci, málem jsem letos kvůli němu přišla o oko. 8-S
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 7. 2013 10:53

Danielko, existuje takový fígl pro rostliny se špičatými, tvrdými listy, které mohou zranit (jako třeba aloe), ale nevím, jestli je použitelný i na ananas - spíš se obávám, že ne, ale za pokus nic nedáš. Na konečky listů stačí nasunout korkové špunty.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod květiny 8. 7. 2013 12:19

Tak to je docela dobrý nápad :-)
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 8. 7. 2013 16:19

Katko tak to je fakt dobrý nápad :tleskani :tleskani ,ale už pozdě :lol: .Tomu našemu manžel všechny ty ostré konce ostříhal-také pozdě. :/ :pozor
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2013 10:06

Tak třeba příště. ;-) Na tomhle je právě dobré, že rostlina se nemusí střihat, a tak nehrozí, že se jí do ran zanese nějaká infekce. A jinak je to dobrá vychytávka i pro domácnosti se zvířaty a/či dětmi.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 13. 7. 2013 15:01

Dnes - anasovník 3. nasadil na plod. Přežil přesazení cca před deseti dny a skutečně kvete. Příčina nekvetení byl tedy příliš malý květináč. Pokud se někdo rozhodně k přesazení, neporušujte kořenový bal. Jen dát drenáž dospodu a obsypat kolem čerstvým substrátem. Je zatím maličký, ale opět je o zkušenost víc. Přesadit ho lze klidně, jen je třeba být opatrný na kořeny a zálivku. Tentokrát je rostlina obrosvká, tak doufám, že velký bude i plod. Aby nepřekážel, mám listy svázané směrem nahoru šátkem. Bezvadně to drží a nemůže nikoho ďobnout do oka.
13.7.13 anasovník 3. 002.jpg
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 7. 2013 21:08

Vypadá krásně :tleskani :tleskani :tleskani vidím,že se z Tebe stal ananasový specialista. :shock: :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 7. 2013 12:03

Dani, nádhera, to bude úrodička! Díky za zkušenosti, je to moc zajímavé.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 7. 2013 16:05

No, to zase bude, prosinec-leden. To není moc příhodná doba. Teď ještě, aby nebyl moc malý. Právě jsem položila dotaz do společnosti Agro, kvůli použití hnojiva s uvolňováním přesně na těch šest měsíců. To by vyřešilo celý problém s přihnojováním než by dozrál. Možná tohle moje dost pozdní přesazení by bylo rada pro ty, co jim ananasovník neplodí. Sehnat někoho, kdo to monstrum podrží, svázat listy nahoru a přesadit do kbelíku, nebo velkého květináče. Účinek, uznejte sami se dostavil rychle. Do deseti dnů tam plod byl. To snad za pokus stojí, ne?Dám vědět, jak s tím hnojivem, jestli dostanu odpověď.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 7. 2013 17:21

Těch deset dnů mi přijde úplně neuvěřitelných. Dani, chápu to správně, že tam v době přesazení nebyl ještě ani květ?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 7. 2013 17:50

Přesně tak, Katko. 3.7.jsem tu psala, že jsem ho přesadila do většího a osprchovala ho z prachu. Tohle je rostlina, kterou prostě neutřeš, ta musí do vany. Neměl nic, ani náznak, pořád jsem do něj nakukovala zrcátkem, protože je obrovský a do růžice není vidět. 13.7. jsem z boku mezi listy zahlédla povědomou růžovou šešulku a vyfotila to celé shora ze židle. Tu rychlost já považuju za zázrak. Substrát byl obyčejný na balkonové rostliny smíchaný s pískem z toho zlikvidovaného snědeného předešlého ananasu. Jiný písek jsem neměla, dolů na dno jsem nasypala keramzit jako drenáž. Byla to hustá spleť kořenů vcelku, kořenový bal byl kompaktní, substrát prakticky už skoro žádný.Nastal čas i zasadit ten druhý z růžice od snědeného. Kořeny už samy pijí vodu - denně jí dost ubude z misky.
16.7. ráno mi z firmy Agro odpověděli, že Osmocote 6m lze použít i na rostliny, které se budou potom jíst. Na obalu se mluví jen o květinách, tak jse se pro jistotu zeptala. Ananas dostal dvě homolky s postupným uvolňováním a uvidíme, do jakých rozměrů to dotáhne. Dám vědět. Po zbytek vegetace ho moct jenom zalévat vodou dost zjednodušuje situaci.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 1. 8. 2013 22:15

Aktuální stav 3. ananasu je takový - vedra nynějších dní mu dělají vyloženě dobře, na rozdíl od nás všech. Už celý odkvetl a utěšeně roste - tentokrát bude snad velký. Dnes jsem zasadila do květináče zakořeněnou vrcholku od toho snědeného, kořeny už byly dostatečné.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků