Stejné příznaky nemoci u různých stromů

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mermer 27. 6. 2013 07:38

Zdravím, potřeboval bych poradit. Koupil jsem pozemek nedaleko potoka, půda je zde spíš chudší, kamenitá. Většina ovocných stromů na pozemku je napadena nějakou nemocí. Nejdříve jsem si toho všiml u vzrostlého ořešáku. Na listech má zahnědlé skvrny, některé listy jsou díky tomu trochu pokroucené. Listí i plody opadávají. Zatím je ještě stálezelený, ale mám strach, aby do podzimu neopadal celý. Něco podobného se děje s velmi vzrostlou třešní, akorát listy jí tolik neopadávají, zato nemá už žádné plody a to na jaře krásně kvetla, měla by být obalená. Mám ještě dva malé stromky třešně a měl jsem radost z toho, že vypadaly zdravě, ale když jsem si je nedávno blíže prohlížel, řekl bych, že se to začíná objevovat i u nich. Malé skvrnky na listech jsem dokonce objevil i na maličké meruňce, která nemá ještě ani metr. Je možné, že jedna nemoc či parazit napadne různé ovocné stromy? Nebo jsou to různé nemoci s podobnými přiznaky? Každopádně, potřebuji poradit, co s tím. Možná je chyba v půdě. Pokud existují nějaké postřiky, jak je aplikovat na velmi vzrostlé stromy?
Předem děkuji za rady.
mermer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 6. 2013 07:47

Chtělo by to nafotit postižené listy u všech druhů stromů a dát snímky sem.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 6. 2013 19:33

U potoka a vydatné deště? Může to být důsledek přemokření, nebo houbových chorob.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mermer 28. 6. 2013 06:46

Až se k tomu dostanu, tak sem hodím fotky. Zatím díky.
mermer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mermer 8. 7. 2013 10:35

Tak mám nějaké fotečky, ale nevím, jak je sem hodit. Dal jsem je tedy na ulozto.
Vyfotil jsem dvakrát ořešák, vzrostlou třešeň, která krásně kvete, ale neplodí a mladou třešeň, které od posledka stačily opadat zbytky plodů a nyní nemá také nic. U jabloně jsem si všiml breberek, to budou asi mšice. Malá meruňka má tu a tam nějaký hnědý flíček.

fotky zde:
http://uloz.to/xEMrj4Ks/nemocistromu-rar
mermer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 7. 2013 13:38

Fotky sem vložíš přes fotogalerii.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2013 10:33

U ořešáku je to podle mě antraknóza, případně bakteriová skvrnitost. V obou případech se skvrny dělají i na plodech. Pro antraknózu jsou typické větší skvrny a pozná se při pohledu na spodní stranu listů - na pletivu skvrn se objevují drobné tmavé útvary - acervuly. To u bakteriové skvrnitosti není. Důležité je zlikvidovat na podzim opadané listí, můžeš zvýšit i hnojivou dávku dusíku, ořešák pak lépe odolává. Proti oběma nemocem lze použít fungicidní postřik - před květem a po něm, případně ještě později, ale to se dělá hlavně u mladých - malých stromů, protože u větších to moc nejde a bylo by to hodně drahé.

U třešní a meruněk to vidím na suchou skvrnitost (dírkovitost listů). Postihuje peckoviny, skvrny mají světlý střed a tmavý okraj, střed později vypadne a na listech zůstávají díry - vypadají pak jako prostřílené. Houba, která to způsobuje, se šíří za vlhkého počasí. Pro dospělé stromy to není výrazné riziko. Já ji letos mám na třešni také. Opět platí, že je potřeba na podzim zlikvidovat listy. Chemická ochrana se doporučuje při hodně silném výskytu nebo pravidelném napadení mladých stromků, a to 3 až 4 týdny po odkvětu a znovu po 10 dnech. Při intenzivním dešti se postřik dá opakovat až do konce července.

Na jabloni to bude mšice, potřebovala bych ale větší detail - mšice jabloňová je zelená, tahle vypadá celá černá. Je to tak? Každopádně mšice způsobují, že se listy kroutí a postupně usychají, přitom si ale zachovají původní barvu. Ochranou stromů je předjarní postřik insekticidem. Mrkni na článek o předjarní ochraně ovocných stromů.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mermer 9. 7. 2013 14:35

Děkuji pěkně za vyčerpávající výklad.
Ty mšice jsou opravdu tmavé.
mermer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2013 19:26

Rádo se stalo. ;-) Tak mšice nebude jabloňová, půjde o jiný druh, ale insekticid na ni bude platit. Pokud nechceš použít hned chemii, zkus mšice prvně zlikvidovat proudem vody. Když to nepomůže, postříkej je důkladně mýdlovým roztokem s pár kapkami jaru. Taky můžeš zkusit postřik kopřivovou jíchou, ale než se udělá, chvilku to trvá.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 13. 7. 2013 19:47

Katko Mermer měl na ořešáku ještě žluté fleky jakoby mechové, zajímalo by mě co to je. U nás se to též letos objevilo a je to i na jiných stromech. Nikde jsem se s tím ještě dřív nesetkala.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 7. 2013 10:43

Klivie, máš fotku? Potřebovala bych to vidět.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 15. 7. 2013 11:13

http://galerie.abecedazahrady.dama.cz/s ... photo=2772 Ten jakoby lišejník?

Ta meruňka má listy jako broskev ;-)
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 7. 2013 11:32

:mrgreen: Chacha, Kejki, svatá pravda! Mermer: máš doma broskev, ne meruňku. ;-)
Klivie, lišejník ničemu nevadí, na stromech ho nechávám. I kdybys ho odstranila, za čas se udělá znovu.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 15. 7. 2013 12:47

Děkuji, já jen že se mi objevil až teď. :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků