kalanchoe - kolopejka

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Therushka 7. 3. 2013 10:12

Ahoj, potřebovala bych poradit co mám dělat, aby mi moje kolopejka vykvetla. Je na jihovýchodním okně, zalévám tak jednou za 2 týdny, byla přesazená na podzim, někde jsem četla, že jí mám zkracovat den na 8-10 hodin světla, tak jsem jí začala přikrývat papírovou taškou, ale zdá se mi, že jí to spíš škodí (upadávají jí lístky, jsou tenčí, žloutnou)... tak nevím, co s ní :hm Budu ráda za radu!
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 10. 3. 2013 15:11

Takové přistiňování se dělá u poinsetií, u kolopejek je podle mě zbytečné - aby kvetly, potřebují zhruba dva měsíce kratší den, ale takové podmínky ti udělá příroda sama od listopadu. Spíš myslím, že tvoje kolopejka není úplně v kondici, proto ani nekvete. Pošli fotku, podívám se na ni.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 10. 3. 2013 21:53

Děkuju moc, tady je ;-)
Přílohy
DSC09193 (600x800).jpg
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 3. 2013 00:01

Vypadá pěkně! ;-) Já čekala nějakou chudinku na pokraji sil a života. Možná jí jen nesedlo to podzimní přesazení a taky si nejsem jistá, jestli teď neměla málo vody (podle teploty v místnosti). Navrhuji tento postup: květináč dej co nejdřív do kyblíku a rostlinku pořádně zalij aspoň den odstátou vodou. Počkej, až voda vyteče spodními otvory ven a ještě jí postupně přes substrát přidávej, aby sahala tak do půlky květináče. Takhle nech rostlinku nacucávat půl hodiny, potom ji z kyblíku vyndej a nech přebytečnou vodu okapat. Teprve potom kalanchoe pohnoj (hnojit se má vždycky na vlhký substrát) hnojivem na pokojovky. Tvá rostlinka je dole pěkně zahuštěná, nahoru roste pár stonků - ty zkrať na délku těch nižších (zastřihni je vždy kousek za lístkem). Měla by se tím ještě zahustit a celkově spravit. Kdyby cokoliv, napiš. :-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 11. 3. 2013 10:25

Tak jo, dnes to vyzkouším. Jen doufám, že jí tím hnojivem neuškodím, přeci jen má poměrně čerstvou novou hlínu... Každopádně děkuju moc za rady :love:
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 3. 2013 10:58

Pokud je rostlinka v nové zemině už od podzimu, hnojení nebude problém. Ale dej ho ve výrazně nižší koncentraci, než co je psáno na obalu výrobku.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 11. 3. 2013 19:20

Tak, procedúra ukončena, jsem napnutá jak kšandy, co to s ní udělá :hm
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 3. 2013 20:27

Uvidíme. Každopádně už ji nepřistiňuj a zalévej podle aktuální potřeby. A informuj. :mrgreen:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 15. 3. 2013 14:30

Tak teda koukám jak blázen, ale začínají jí rašit nový lístečky, a docela hodně! Ani se mi nechce věřit, že to funguje tak rychle. Jsem zvědavá, jestli vykvete :oboze
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 3. 2013 15:18

To je dobrá zpráva! ;-) Pošli fotku, až bude chvilka. Ještě mě napadá jedna věc: až lístky budou větší, rostlinku otoč tak, aby ke světlu byla natočená zas z jiné strany - to aby se rozrůstala pravidelně a nebyla pěkná jen na jedné straně. S některými rostlinami se to tak dělá, jiné na to zas jsou citlivé a nejde to. U kolopejky ale problém nebude. S vykvetením to asi potrvá delší dobu, teď se rostlinka musí dobře rozrůst.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 16. 3. 2013 10:39

Tak takhle krásně mi obrůstá :-)
Přílohy
DSC09314 (600x800).jpg
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 3. 2013 11:49

Výborné. Takhle jsem si to představovala. :mrgreen:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 16. 3. 2013 15:09

Každopádně děkuju MOC za rady a doporučení :love:

Doporučuješ podobný postup i u ibišků, fuchsií nebo pokojového jasmínu?
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 3. 2013 20:14

Rádo se stalo. ;-) Ibišky a fuchsie se mají stříhat každoročně v určitou dobu, aby dobře rostly a kvetly, tam je to dané. U pokojového jasmínu by to v případě, že není v ideální kondici, asi šlo, ale vždy je nutné vědět, proč to člověk dělá, takže musíš odhadnout problém, který rostlina má. Stříhat ji jen proto, že neroste úplně dobře, může být i ke škodě věci.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danča9503 1. 6. 2020 16:27

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu co sní mám dělat? Mamka ji má X let na balkoně, v létě, v zimě za jakéhokoliv počasí. Je to pár dní kdy se na ni objevili bílé tečky, jak kdyby byla spálená, ale na přímém slunci nebyla.
Danča9503

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků