Monstera - hniloba kmínku

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Mája123 17. 1. 2013 22:03

Hledám radu, jak zachránit Monsteru... Začala mi uhnívat :-( . Podle "chytrých rad" jsem ji přesadila do míchaného substrátu (2 díly drnovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, 1 díl písku), zalévám ninimálně a přesunula jsem ji do teplejšího pokoje, ale hniloba kmínku postupuje dál. Máme ještě nějakou šanci na záchranu?
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bruk600 18. 1. 2013 07:16

Dobrý den, myslím si, že nemá cenu ji zachraňovat. Za pokus by možná stálo seříznout rostlinu pod nahnilou částí a nechat monsteru zas obrazit. Taky by pomohlo, pokud by šlo dostat do substrátu i nějaké vzdušné kořeny. Raději bych však pořídil novou, vitálnější rostlimu. Ta bude mít i životaschopnější kořenový systém.
bruk600
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mája123 18. 1. 2013 09:39

Děkuji, už jsem jednou řezala, ale zkusím ještě jednou. Pomalu se smiřuju s tím, že ji asi nezachráním - z krásné skoro dvoumetrové rostliny už zbývá jen pahýl...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alinka 18. 1. 2013 11:55

Monsteru bych uřízla nad hnilobou a dala do vázy, nebo láhve znovu zakořenit. Neměl by to být žádný problém.
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 18. 1. 2013 19:41

Taky si myslím,že monsteru nad hnilobou by neměl být problém znova zakořenit.Už jsem kdysi také seřezávala a mám z toho novou rostlinu.Na vyhození je vždy čas.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mája123 18. 1. 2013 19:55

Ona mi bohužel uhnívá od konce. Začlo to tím, že mi zvadnul nový list - koukám co to a zůstal mi v ruce. Nevěnovala jsem tomu moc pozornosti, postižené místo jsem seřízla, ale postupovalo to dále. Našla jsem na netu, že je vhodné rostlinu přesadit, méně zalévat a zvýšit teplotu v místnosti. Udělala jsem také radikální řez (cca 20 cm od postiženého místa), ale koneček začal opět uhnívat ...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 1. 2013 10:56

Tak dej pryč vše co hnije a zasypej to skořicí po řezu.Je to desinfekce, ona je schopná znova obrazit kdekoliv z očka.Může to být kmínek i někde z prostředka,kdyby zůstalo jen to.Uvidíš,že pustí novou rostlinku neboj se toho v podstatě je to nezmar.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mája123 20. 1. 2013 23:36

Děkuji, vyzkouším skořici :-)
Už jsem přemýšlela, že zkusím řez zacelit voskem jako u bambusu...
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2013 14:42

Další můžeš vyzkoušet drcené dřevěné uhlí nebo endiaron.Pak písni jestli se to zastavilo a co dělá dál. :roll: :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mája123 21. 1. 2013 18:58

Endiaron??? Tak to jsem ještě neslyšela... Teď je tam skořice. Uvidíme, uvidíme :)
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2013 19:35

Jo jo některá děvčata už zkoušela i rozdrceným endiaronem.Ja zatím jen skořici a nebo to uhlí. :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mája123 15. 2. 2013 11:22

Tak jsem ji dneska vyhodila... :(
Pořád to vypadalo, že se hniloba zastavila. Koneček zasypaný skořicí se trochu scvrknul a černání nepokračovalo. Dneska jsem si ovšem všimla, že rostlina dlouho odolávala, ale nákaza byla asi dost velká - i kořeny byly zasaženy, protože jsem ji lehce vtáhla z hlíny.
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 2. 2013 15:25

Je to škoda,ale asi se někdy fakt nedá nic dělat.Udělala jsi pro záchranu vše co se dalo. :--
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 18. 2. 2013 06:57

Danielko škoda je dobrého člověka, kytka se dá koupit nová. Je to asi čtrnáct dní, zemřel další můj bývalý spolupraconík na rakovinu, tak že vím o čem mluvím.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 18. 2. 2013 13:01

Copak tím chtěl básník říci???
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků