Moruše

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 11:02

Koupila jsem si na výstavě moruši, leč nezeptala jsem se ( :roll: ), jestli je bílá nebo černá. Zajímalo by mě, jestli se to dá nějak poznat i když je ještě malá a předpokládám, že letos ještě nepokvete.... A dá se nějak udržet např. zatříháváním v 2 metrové výšce, abych z ní neměla obrovský strom? Díky moc za odpovědi !Lenka
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tchorik 12. 4. 2007 21:31

Na tema moruse se hodne diskutuje na http://www.living.cz . Je tam na to rozsahla diskuze, kde nejspis najdete vsechny odpovedi na vase otazky. Taky jsem si ji koupila, take nevim, jestli bila nebo cerna, ale predpokladam, ze bila s cernymi plody a take ji chci zkusit udrzovat v nejake prijatelne vysce. Takze hodne stesti s pestovanim a nashle na livingu :wink: .
Tchorik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 22:17

Tak to je luxusní diskuse....Už teď mám obavu, že jsem zakoupila moruši bílou a bude to strom jak stodola :o))))
Ne ba ne, ono to nějak dopadne.. Díky
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 5. 5. 2007 20:23

Existuje forma Morus alba Pendula.Jde o mylý strom s větvemi visícími až k zemi.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 5. 5. 2007 20:32

No zatím si nejsem jistá, jestli mi nezmrzla. Listy má úplně pryč a nic se neděje:(, takže to možná taky bude jedno, co jsem koupila.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 5. 2007 19:08

Nespěchejte na ni,ona se probudí,a pozor může se probrat i až příští jaro,ta aklimatizace u některých rostlinek někdy trvá nezvykle dlouho.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 6. 5. 2007 19:33

No těbůh! :)
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2007 22:29

Hajoska píše:No zatím si nejsem jistá, jestli mi nezmrzla. Listy má úplně pryč a nic se neděje:(, takže to možná taky bude jedno, co jsem koupila.m/quote]


Probudila se Vaše moruše a obrazila? Letos tak velké mrazy nebyly, snad přežila a roste jako z vody (ale to zas by nemusela tolik, že?)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 5. 7. 2007 20:59

Ano, moruše kupodivu obrazila a má se čile k světu, je už celá obalená malými lístky. Tak doufám, že už bude OK.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 31. 8. 2012 16:04

Hajoska: jak se má moruše? ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joe vac 17. 11. 2012 18:45

moruši mám už několik let, ale ještě jsem se nedočkal

předloni mi pomrzla
loni mi ji okousal zajíc, co se dostal na zahradu
letos se snaží, tak uvidíme jestli něco ukáže v příštím roce

ze zkušeností znám pouze jeden velký strom v praze na strahově, rodil každý rok, plody byly tmavé sice ne příliš výrazné chuti, ale příjemně sladké ( zralé až sladké jak cumel)

dejte někdo nějaké zkušenosti

zdravím

josef
joe vac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 11. 2012 16:03

Josefe, držím pěsti, aby to napřesrok bylo lepší.

Morušovníky se u nás dřív dost pěstovaly, ale postupně vymizely a jsou spíš raritou, což je škoda. (Mimochodem naše sousedka vzpomínala na svá dětská léta - ve škole bývala místnost, kde chovali bource morušové na hedvábí. K jídlu jim chodili trhat morušové listy.)

Zdá se ale, že zažívají renesanci. Také jsme si letos malý stromek pořídili, ale zatím je v květináči, kde i - doufám - přezimuje. A na jaře jej teprve vysadím. Jaký druh máte? My morušovník bílý.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 11. 2012 17:53

Katko, kdyz jej mas v kvetinaci-doporucuji Ti, abys jej zakopala i s kvetinacem do země! Nebo pokud mas mistnost kde je -5až0st, muze byt v kvetniku i tam...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 11. 2012 10:50

Čau Míro, ano, mám je v místnosti, kde se netopí, takže vše by mělo být ok. Nechávám tak zimovat všechny rostliny v květináčích včetně stromků. Když jsem je mívala v zemi, bylo s tím víc práce, květináče byly špinavé a rostliny častěji zmrzly.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joe vac 8. 12. 2012 09:32

Kateřina Hradová píše:Josefe, držím pěsti, aby to napřesrok bylo lepší.

Morušovníky se u nás dřív dost pěstovaly, ale postupně vymizely a jsou spíš raritou, což je škoda. (Mimochodem naše sousedka vzpomínala na svá dětská léta - ve škole bývala místnost, kde chovali bource morušové na hedvábí. K jídlu jim chodili trhat morušové listy.)

Zdá se ale, že zažívají renesanci. Také jsme si letos malý stromek pořídili, ale zatím je v květináči, kde i - doufám - přezimuje. A na jaře jej teprve vysadím. Jaký druh máte? My morušovník bílý.


podle barvy zárodku plodu (jistě se to nějak správně jmenuje), který jsem viděl než zmrznul a upadl, bude asi bílý

jinak si myslím, že jste mohla svou moruši přesadit v pohodě ještě v půli listopadu, kdy ještě bylo fajn počasí a nemrzlo (samozřejmě, jak kde), podle mých zkušeností s přesazováním, byly na tom v příštím roce lépe ty stromky, které jsem přesazoval (sázel)na podzim

přeju všem ať si v příštím roce na svých moruších pochutnají

josef

josef
joe vac
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků