Záchrana ibišku

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Lukas534 11. 7. 2012 08:14

Dobrý den
Mám 1.5m vysoký ibišek, tlustý kmen, krásná košatá koruna (teda byla :'( ). Před měsícem jsem ho přesadil. Od té doby opadaly skoro všechny listy. Těch pár co na něm zbylo jsou zvadlé a pokroucené. Zaléval jsem při přesazování, od té doby je zemina pořád vlhká.
Je ještě nějaký způsob jak ibišek zachránit??

Děkuji
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 11. 7. 2012 11:21

Určitě, vyndat z květníku, obrat špatnou zeminu, pokud zahnívají kořeny, tak ořezat bal dokola.
Koupit jinou zeminu, květináč by měl být nanejvýš o 2cm větší než bal. Ostříhat korunku, nenechat na úpalu, držet zem lehce vlhkou a měl by se vzpamatovat. Jednou mi obrazil po 2 měsících bez listů, takže se nevzdávej.
Boom kompostáren znamená, že tam dají všechno a takhle to dopadá.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 7. 2012 13:38

Souhlasím s keikim a doporučuji ibišek radikálně sestříhat. Neboj, jakmile se zase chytne, brzy bude mít původní velikost. Jednou jsem bojovala s mšicemi na ibišku a opravdu nezabíralo nic, tak jsem ho ostříhala tak, že zbyl skoro jen ten kmen. Pomohlo mu to a zanedlouho vypadal stejně jako dřív. A mám ho dodnes. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 09:04

Takhle to dopadlo.
Děkuji za rady. Zkusím tedy ještě znovu přesadit a více ostříhat.
Přílohy
2012-07-12-037.jpg
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 7. 2012 09:36

Hm, tak to opravdu nevypadá dobře. :-( Každopádně o moc víc už bych ibišek nestříhala, aby z něj něco zbylo. Zkus ho přesadit a uvidí se, jestli to zvládne. Přemýšlím, v čem byla chyba - jakou zeminu jsi při přesazování použil a jak velký květináč ve srovnání s původním?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 09:44

Koupil jsem v OBI substrát na pokojové rostliny a květináč jsem neměnil. Překvapilo mě, že ibišek měl kořeny docela malé proto jsem neviděl důvod použít větší květináč.
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 7. 2012 10:09

Vše ok, co počasí? Nebyla zrovna ta vedra?
Jinak ibišek patří k rostlinám nejháklivějším na jakékoliv změny, stačí s ním kolikrát jen otočit a opadají mu listy. Ale zbráborat se může, ten můj byl nakonec úplně bez listů a zvládl to.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 7. 2012 10:11

Tam už opravdu není co ostříhat a myslím,že se vzpamatuje.Jen mu to bude možná trošku dýl trvat. Já ho jednou na jaře takhle ostříhala na radu receptáře a už to nikdy neudělám.Myslela jsem,že bude po něm,trvalo mu to docela dlouho než se zalistil.Takže vydrž on se zmátoří.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 10:24

Kateřina Hradová píše:Vše ok, co počasí? Nebyla zrovna ta vedra?
Jinak ibišek patří k rostlinám nejháklivějším na jakékoliv změny, stačí s ním kolikrát jen otočit a opadají mu listy. Ale zbráborat se může, ten můj byl nakonec úplně bez listů a zvládl to.


To byla právě ta největší vedra. V bytě bylo nesnesitelné horko.
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 7. 2012 10:54

Tak tím se vysvětluje, proč ibišek vypadá, jak vypadá. :idea: Pokojové rostliny je nejvhodnější přesazovat zjara.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 10:59

Já vím. Z jara jsem to nějak nestihl a doufal jsem, že o chvíli dýl tím nic nezkazím, bohužel.
Takže pokud to vše dobře chápu určitě už víc nestříhat a ještě jednou přesadit??
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 7. 2012 11:33

To znám. :D Když nebudeš příště stíhat, zkus to nechat aspoň na den, kdy bude pod mrakem, rostliny to pak zvládají líp. Nebo klidně na příští jaro, většinou je to pro ně menší problém než přesazení v nevhodnou dobu. Substrát jsi koupil dobrý, já bych ibišek už nepřesazovala, není důvod. A stříhat už taky ne. Jen pořádná zálivka - doporučuji vzít květináč a šupnout ho třeba na dvacet minut do kyblíku s vodou, aby zemina pořádně nasákla.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 11:37

Dobrá
Mnohokrát děkuji za rady
Lukas534
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 7. 2012 11:51

Není zač. Dej prosím vědět, jak si ibišek vede. Držím pěsti! ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas534 12. 7. 2012 12:16

Určitě se ozvu. Díky a přeji hezký den.
Lukas534
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků