Brambořík

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod katmarda 19. 10. 2011 07:45

Prosím vás dostala jsem v sobotu dva bramboříky - u jednoho mi začínají žloutnout listy a u druhého jako by se scvrkavaly a usychaly. čím to je? A jak se o brambořík správně starat a jaké potřebuje mít podmínky aby se mu dařilo. Děkují za rady.
katmarda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod květiny 19. 10. 2011 08:57

Co já mám zkušenost tak brambořík potřebuje být v chladné místnosti, babička je s úspěchem pěstovala v místnosti kde se vůbec netopilo. A to žloutnutí ,mohl přistydnout byl mrazík a prodejci se stím moc nezabývají. Já jsem ho kdysi měla na chodbě u okna zalévala ze spodu na misku a kvetlmi, ale nedokázala jsemho přivést podruhé ke květu :-!
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 19. 10. 2011 11:45

Já ho mám také na chladné chodbě, někdy tam bývá pouchých šest stupňů a zalévám do misky. Zatím se mu daří, už tam je třetím rokem.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 12:13

A kvete ti? Moje máma má sousedku a té kvete každý rok. Normálně ho má celoročně v pokoji mezi dvojitými okny, v létě mírně zalévá, na podzim přihnojí a víc zalévá a kvete jí to jak blázen. Já měla od jara takový ten mini a úplně uschnul. Chtěla jsem ho přesadit a neměl žádnou hlízu, jen suché kořínky.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 19. 10. 2011 15:56

To víš že jo. Mám taky mini, já ho v léte nezalívám až teď. On pěkně vyrazí a pak kvete. Prý se mu nemá nechávat v misce voda, jen to co vypije a ostatní vylít.Obrázek Takhle kvetl v loni.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 16:38

Ty brďo - listy skoro nikde a květů spousta. Taky jsem ho zalévala takhle a dokud měl poupátka a listy, tak kvetl a kvetl a dost i vyrostl, jen potom dole neměl žádnou tu hlízku. Vůbec nic. To mě docela překvapilo, myslela jsem třeba aspoň zbytek po ní kdyby měl, ale nic. Jenom suché kořínky a bylo po něm. Přesto, že ale byl v teple, kvetl snad tři měsíce.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 10. 2011 17:01

Hádám když to tu čtu,že to takhle bude zase vyšlechtěné bezhlízové,jako letnička.Mně se líbí ty begonie co jsou vidět v květinářstvích.Jenže jsem se někde dočetla,že to také nemá žádnou hlízu a je to vyšlechtěné, jako... jak bych to správně řekla, jednorázové kvítí.Dokvete a šlus, tak si myslím,že ten bezhlízový brambořík mohl být to samé.Dnes jim jde jen o zisk.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 19. 10. 2011 17:31

Tenhle má hlízu už skoro jednou tak velkou. Asi by chudák chtěl taky přesadit. :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 10. 2011 17:35

Mně kvete vždycky nejmíň rok v kuse, ale to bude lokálním topením. Letos je krutě napadla puklice, takže nemám ani jeden.
Stále vlhká zem a nestát ve vodě.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 19. 10. 2011 18:44

Je klidně možné, že je to tak jak Danielka píše. On i barvu měl takovou exkluzivní, byl dvojbarevný a maličký. Potom dost poporostl, i listy přirůstaly a po odkvětu pod dojmem, že má zatáhnout byl zaléván málo. Konec už znáte. Ten Janin má hlízu obří, je to vidět. Teď je spousta kytek všelijak vyšlechtěných co jsou paráda jen na chvíli.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alinka 10. 11. 2011 21:25

Bramboříky pěstuji už několik let a řekla bych, že s úpěchem. Přes léto je vystěhuji ven, zalévám, kdy mě napadne, mají mít spíše vegetační klid, někdy příjdou o listy a když se začnou zas dost zalévat do misky, vyrážejí na kvetení a také listy.Brambořík je má srdeční záležitost. :-D
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alinka 10. 1. 2012 10:03

Obrázek
Dnešní brambořík , kvete nádherně , jeho kolega teprve začíná , měl nějaké příživníky , tak se z toho vzpamatovává . :oboze
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 10. 1. 2012 11:23

Alinko je nádherný. :tleskani :tleskani :tleskani Já letos nemám nic po dva roky mi krásně kvetl a asi zkončil. :'(
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod květiny 10. 1. 2012 11:27

Tak to je úspěch :-) :tleskani :tleskani , já to zkoušela s bramboříkem jednou a do jara mi hlíza prostě úplně seschla :--
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alinka 10. 1. 2012 12:25

Koupím brambořík , nebo dostanu , přes léto ho dávám ven , zalévám jen občas-v létě , a na podzim dám do bytu , má rád chladnou chodbu a zlévám jen do misky . Někdy v létě příjde o všechny listy , ale aspoň si hlíza odpočine na další kvetení . Není to žádné umění , jednodušší , než orchidky :pozor
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků