Streptocarpus (tořivka, krutiplod)

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Karen Válková 26. 6. 2010 23:14

Ano, v sundaném květu zůstávají prašníky, ale tu další pitvu na to už nemám oči,jen jsem tou bliznou zašťourala v květu, a nebo uchopím dva lístečky kvítku a roztáhnu je do stran.Tím se kvítek natrhne a prašníky se stanou přístupnější.Nebo jsem jednou ten kvítek nastřihla nůžkama. Někdy se mi zdá,že je v kalíšku květu trošku pylu rozsypaného a tak jsem jej tou bliznou pohonilla.Jde to celkem dobře. Mám tam semeníků několik v různém stupni vývoje,je to zajímavé to pororovat.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marcela somrová 33 27. 6. 2010 09:59

Karen ....jsi šikulka :tleskani
já ty květy hned ušmikla,tak semínka nebudou.No ale zkusím to :hmm:
ahojky Macek ;-]
marcela somrová 33
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 6. 2010 11:04

Blabla moc děkuji. Já to včera dělala jak píše Karen, sundala jsem květ bliznou pošťourala v květu. Buťo to vyjde nebo ne. Na víc nemám oči, přesně jako Karen, to už je na nás moc. Holky díky.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 6. 2010 15:46

Dneska jsem stěhovala tořivky z kuchyňského okna pryč do obyváku a do květináče v kterém roste zmijovec.Teď co je tak slunečno, už se tam na slunku tořivkám muselo nelíbit. Loni jsem tu první měla u zmijovce taky. Zak jsem je šla bliknout, abych vám ukázala jak velké mám semenáčky na nich.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 6. 2010 15:52

Karen ty jsou nádherný. :tleskani :tleskani :tleskani
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 6. 2010 15:54

Na druhém snímku je dobře vidět největší semeník,už je pěkně zatočený.,ale nejvíc ale malých jich má ta bílo-modrá tořivka. A žádnej není na celobílé. Tak jsem to ještě včera zkoušela .Uvidím jestli se mi to zase zadaří.
Ještě se chci zeptat Blabla,psala jsi ,že jsi semena vysévala asi 2-3 měsíce od "sklizně" další várku asi půl roku od "sklizně" a vyklíčily obě. :shock: To jsi k tomu měla nějaký důvod proč jsi je nezasela hned? Nebo je třeba to dělat v nějakém ročním období.??Já si myslela,že to zkusím hned jak dozrají.Nebo je třeba je nechat odležet? Tak prosím ještě jednou poraď. :hm

-- 27. 6. 2010 16:55 --

Mně se už tak moc nádherný nezdají, proto jsem je honem přenesla z okna.už začínají být takový utahaný.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Blabla 27. 6. 2010 16:36

Karen - ten důvod byl, že semínka dozrála někdy v listopadu/prosinci, takže v době, kdy bylo málo světla. Měla jsem s výsevem semínek v tomto období špatné zkušenosti - většinou sice vyklíčily, ale rostlinky z nich byly neduživé a nakonec nepřežily. Sice se nejednalo o streptocarpy, ale i tak jsem nechtěla riskovat, proto jsem je vysévala až někdy na konci ledna, kdy je ten den přece jen trošku delší.
A na dvě várky jsem to měla rozdělené hlavně z toho důvodu, že těch semínek je v té tobolce strašně moc (a místa málo :-)). Myslím, že teď se ty semínka klidně dají ještě vyset. Ale jestli chceš mít jistotu, tak si jich taky část schovej někam do chladna - já je měla v lednici v tom samouzavíratelném sáčku (stejně jak jsem koukala na ty fotky, tak myslím, že těch semínek budeš mít tisíce :-))...
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 6. 2010 17:01

No teda tolik semínek teda nechci, leda že by měl někdo zájem a já je přeposlala někomu dalšímu.Já se do toho dala víc ze zvědavosti. Rozhodně nemám v úmyslu pořizovat si tisíce tořivek. Zkusím zaset pár semínek od každé barvy a ne teda všechny. Za jak dlouho to asi vzejde?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Blabla 27. 6. 2010 17:34

No teď bych lhala, kdybych tvrdila, že to vím přesně, ale myslím, že docela rychle - tipuju tak 1-2 týdny, mám pocit...
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 6. 2010 17:37

Dík, tak to jde rychle a do květu šla taky dost rychle - usuzuji podle těch dvou co jsi mi poslala,tak asi další jaro ,že!?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Blabla 27. 6. 2010 17:47

Ty byly z výsevu z loňska...Taky z ledna. Ale zrovna teď tu mám jeden semenáček z těch, co jsem vysévala letos v lednu, a má už poupě (mimochodem jsem na ten květ strašně zvědavá :-)), takže je to asi hodně individuální...Jo a co se týče toho klíčení, tak jsem tuším někde četla, že semínka můžou klíčit až 60 dní...Ale mně zatím všechna vzešla opravdu hodně brzy.
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 6. 2010 18:11

Tak nám ten svůj až rozkvete nezapoměň hned ukázat. Já jsem taky nesmírně zvědavá, to je taky nějaký tvůj vlastní kříženec? Povíš co s čím?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 6. 2010 18:39

Blabla ono taky žáleží jaké mají teplo. Když je zaseješ v lednu a budeš málo topit bude to jistě trvat déle než třeba teď. Každopádně to je zajímavé. Jsem zvědavá jak to dopadne. A určitě by bylo dobré to zasadit teď, aby mohli trochu zesílit a připravit se na zimu.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Blabla 27. 6. 2010 19:08

Klivie - to určitě záleží...Myslím, že jde o poměr teplo/světlo, ale mně se to nikdy nepodařilo vhodně nakombinovat :-). Jinak se omlouvám, že jsem vás mystifikovala, teď jsem koukala, že zrovna ten semenáček, co má rozkvést, je ze semínek, co jsem vysévala dokonce už v půlce prosince (bylo mi divné, že bych vydržela až do konce ledna :-)) - a vyklíčily a prospívají. Ty ostatní jsem už vysévala opravdu až na konci ledna (zřejmě jak dozrávaly). Takže se omlouvám a opravuji původní informací - strepsy lze vysévat kdykoliv (a v jakémkoliv množství :-) ). Letos se pokusím o přesnější evidenci.

Karen - určitě se pochlubím. Matka byla Karen's Candy Apple, otec neznámý...Takže to bude překvapení, co z toho vyroste. Fotku Karen's Candy Apple přikládám:
Přílohy
Karen's-Candy-Apple.jpg
Karen's-Candy-Apple.jpg (12.71 ) Zobrazeno 5664 krát
http://www.pokojovky.eu
Blabla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 6. 2010 19:29

Tak to je paráda. :tleskani :tleskani
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků