jablone,baleriny

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kajtman 3. 3. 2008 21:48

aké máte skúsenosti s pestovaním týchto jabloní,sú tak úrodné-1000kg/á,kde sa stromčeky dajú kúpiť a za kolko
kajtman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 4. 3. 2008 19:43

Přiznám se,že mi tento název nic neříká!Ale z praktického hlediska je asi v nabídkovém inzerátu chyba! :P Z praktického hlediska je nemožné sklízet z jednoho stromu 10q ovoce!A pokud je to jednotka sklizně z ha,tak to zase takový úspěch není,a dá se běžně dosáhnou s normálními odrůdami v předepsaném množství na ha.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 3. 2008 00:10

Jedná se o slabě rostoucí sloupovité jabloně - typické jsou jejich krátké přírůstky, takže téměř ani nepotřebují řez. Psali jsme o nich v tomto článku:

http://www.abecedazahrady.cz/default.as ... ticle=1298
Naposledy upravil Kateřina Hradová dne 5. 3. 2008 00:27, celkově upraveno 1
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 3. 2008 00:24

No a kde se dají koupit - doporučuji oslovit firmu Fytos (Plzeň) - ovocná a okrasná školka.

http://www.fytos.cz/cz/nabidka/jablone/
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 5. 3. 2008 11:39

Ano,pokud se jedná o tento tip tak je nabízí i VÚOH v Holovousích,ale mne zmátla ta poznámka o množství sklizeného ovoce.A to ani u tohoto tipu nedosáhnete.Je to vhodný způsob pěstování pro malé domácí zahrádky,případně pro pěstování v kontejnerech,ale množství sklizeného ovoce se může pohybovat v řádově jednotákách kg nikoli desítkách nebo stovkách.V zapěstovaných vřetenech a plné plodnosti se totiž uvádí 30-50 kg z jednoho stromku,a tady ten prostor je pro plození minimální.Ale jako rarita a zvláštnost pro pokoukání může být.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 3. 2008 11:47

No 1000 kg z jednoho stromku si neumím představit, to je omyl, přepis.
Ale bylo by to fajn, ne? :P
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2008 12:28

A co by si asi průměrný zahrádkář s takovým množstvím počal.Už takhle mnozí ovoce nechávají spadnout a shnít.A teď si představte kolik by u tohoto množství byla výkupní cena.A kolik ovocnářů by tímto zúrodňovalo krajinu?Buďme rádi,že je to tak jak to je,a přejme si,aby naši šlechtitelé spíš hledali novinky nenáročné na závlahu(možná použít jako podnož kaktus nebo sukulent) a s chutí celoroční many nebezké! :D
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 3. 2008 18:05

Já bych věděla, co si s tím množstvím počít. Kalvádos! :mrgreen:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2008 21:18

Kalvádos je dobré popíjeníčko,také ho dělám,odrůdový.Ale z toho množství by mě jímala hrůza.Nehledě na to přidělávat si další starost s berňákem a potrkon.nestojí to za to rozčilování a strach.To mě úplně stačí těch pár litříků pro vlastní pochutnání doma nebo na plese.Ale jinak kdo to chce zkusit v tom množství přeji hodně zdaru a nervy ze železa.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 3. 2008 21:20

Kalvádos pro fajnšmekry mi vozí každoročně švagr - dvě litrové lahve s jemnou vůní. "Znalci" v okolí si libují, mně to to nechává v klidu, protože vůbec tvrdý alkohol nemusím. Švagr to ví, ale potřebuje se zbavovat každoroční várky :mrgreen:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2008 21:27

Ano dávám za pravdu.Ale ještě k těm sloupovitým jabloním.Pokud máte místo a nejde vám o tento tvar,tak by jsem navrhl uvažovat spíše o Solaxu,je to také nový tvar a nenáročný na pěstování(relativně).Popis je v archivu Abecedy zahrady.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 3. 2008 21:28

Tak to by mně bylo líto dělat z jablek (nebo z jakéhokoli ovoce) alkohol. Já ty horší nechávám ve sklepě ptáčkům a zimě jim je věším zpátky na stromy.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2008 21:37

Ale ano to samozřejmě s Vámi souhlasíme.To byl jen takový moderní a stále aktuální povzdech co s nadúrodou.A také záleží o jakém množství se bavíme.Pokud neskladujeme v dobrém sklepě nebo ve skladu s řízenou atmosférou tak je třeba uskladněné ovoce ať jablka nebo hrušky týdně kontrolovat a přebírat.A abych se přiznal tak v letošní teplé zimě ani ti ptáčkové o toto ovoce moc zájem neměli,měli dost klasiky lehce dostupné,aspoń u nás.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 3. 2008 21:59

To u nás byla tak špatná úroda jablek že se ptáčci můžou utlouct když nějaké nahnilé najdu ve sklepě. Letos zase jabloně mají tak moc nasazeno že mě to nutí poprvé redukovat násadu květních pupenů řezem.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 9. 3. 2008 13:57

kajtman píše:aké máte skúsenosti s pestovaním týchto jabloní,sú tak úrodné-1000kg/á,kde sa stromčeky dajú kúpiť a za kolkoi/quote]

Ballerina neni druh jabloně,ale tvar odrůdy.Tyto jabloně mají sloupcovitý tvar růstu.
Do tohoto tvaru je vyšlechtěna odrůda Sonet a Kordona od českých šlechtitelů.
O těchto jabloních najdete článek v Zahrádkaři č.1
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků