Mandloň trojlaločná

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cimanka 2. 4. 2007 10:04

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně řezu tohoto stromku. V knize o řezu stromů jsem se dočetla, že konkrétně tento stromek se řeže tak, že větve které kvetly se mají seříznout až na pahýl ihned po odkvětu...když jsem stromek kupovala, kvetly všechny větvě, loni taky a letos je vidět, že je květů podstatně míň, je to tím, že jsem ji neseřízla tak jak je napsáno v knize? Pokud bych to tak ale měla dělat, většinu větví tím odstraním...přijde mi to trošku jako nesmysl...děkuji za případné rady a názory! Kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 17:20

Pokud vím, mandloň se má seříznout silně, ale na pahýl? To bych rozhodně nedělala, je to příliš razantní, ze stromku by vám už nemuselo nic zůstat. Řezat ale musíte hned po odkvětu!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cimanka 29. 4. 2007 18:22

Katko děkuji, už jsem ji seřízla tak o 2/3 a jen ty větve, které kvetly, tak snad už to bude ok! Díky moc!
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 18:38

To je podle mě nejlepší řešení, kdyby se daly pryč všechny větve, s největší pravděpodobností by vaše mandloň takový zásah nepřežila, to by byla škoda. Nezapomeňte ji taky pohnojit, kvetením se vyčerpala, tak ať získává sílu do dalšího roku.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 5. 2007 21:19

Vysazeným mandloním se seřezávají větve jako broskvím, aby měly kotlovitou korunku, v dalších letech se prodlužující výhony ramen zkracují tak, aby byl po celé délce postranní obrost. Ten se pak řeže (zkracuje zhruba o třetinu), jen když je delší.
Jinak prý radikální zmlazovací řez snáší mandloň dobře, ale vyzkoušeno to nemám :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod suschenka 11. 5. 2008 10:01

Dobrý den,
mandloň nám odkvetla a místo květů začaly růst malé zelené plod. Chtěla jsem se zeptat, jestli opravdu i na tomto druhu vyrostou mandle.
Děkuji
suschenka

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 11. 5. 2008 13:31

Myslím že ne já ji mám už 10 let a ještě žádnej nedozrál. Po odkvětu je jich tam vždy plno.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 11. 5. 2008 13:48

Na mandloňích které se pěstují v zahrádkách na okrasu plody nedozrají,jsou přešlechtěné na květy plnokvěté-okrasné.
V nejjižnějších částích naší republiky,jako je hodonínsko tam se mandloň pěstuje a plodí,ale vypadá trochu jinak než ta okrasná.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 11. 5. 2008 20:45

Já mám i tu sladkoplodou. Letos kvetla poprvé a je tam pár plůdků tak doufám že dojdou. :oboze
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 11. 5. 2008 20:52

u vám určitě dojdou ;-) ,vždyť vy tam máte teplo jak na té moravě
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 11. 5. 2008 20:57

To máme, dnes bylo 24.4°C :-)) Ale ráno jen 3.7°C :-S
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 5. 2008 22:42

Hlásím, že ráno +8 a odpoledne ve stínu +22, na slunku si to netroufnu odhadnout, zas už třetí den fouká vítr (docela fuj studený) a kazí celkový dojem :D :-/
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 5. 2008 07:30

suschenka píše:Dobrý den,
mandloň nám odkvetla a místo květů začaly růst malé zelené plod. Chtěla jsem se zeptat, jestli opravdu i na tomto druhu vyrostou mandle.
Děkuji



U nás se dá koupit jak mandloň okrasná (trojlaločná), tak užitková (obecná), která plodí. Záleží na tom, kterou máte. Tušíte? Nebo třeba kde se u vás vzala, kdo ji kde koupil atd., to by mohlo napovědět. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 5. 2008 08:01

Daniel Bozner píše:Já mám i tu sladkoplodou. Letos kvetla poprvé a je tam pár plůdků tak doufám že dojdou. :oboze


Taky po ní pošilhávám. Ve Španělsku vždycky obdivujeme mandloňové háje (mrknu na fotky a dám sem), tyto stromy se tam pěstují ve velkém stejně jako olivovníky. Vzpomínám, když jsem je viděla prvně - lítala jsem sem a tam, okukovala a pak nadšeně louskala první plod. :mrgreen: Byla jsem jak v Jiříkově vidění. :-P
Zvolila bych taky sladkou formu, hořká mě neláká. Danieli, to jsem zvědavá, jak to s plody vaší mandloně dopadne, držím pěsti. ;-)
Na jakém ji máte místě a jak dlouho? My teď vybírali, kam s ní, na jaře bychom ji zasadili. Orientace na jih, tam, kde je výpal. Jen mám obavu z jarních mrazíků, na ty jsou mandloně citlivé.
A jakou máte odrůdu?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 5. 2008 10:01

Před třiceti lety jsem mlsal mandle z mandloně při čekání na autobus.
Pro mne je zase překvapení, že některé mandloně neplodí.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků