Proč neplodí kiwi?

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 3. 2007 19:43

Poradí někdo, co může být příčinou toho, že kiwi neplodí?
Rostliny (1samčí a 2samičí) jsou šestileté, pravidelně z jara kvetou, ale nikdy se žádný plod nevyvinul. Jsou vysázené na jihovýchodní stěně, v mírném odpoledním polostínu. Každé jaro přihnojeny kompostem, nemají žádné škůdce ani viditelné choroby.
Díky všem poradcům :)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 3. 2007 16:27

Možnou příčinou by mohlo být,neopylení rostlin.aspoň to mě tak napadá.I když se omlouvám ,ale to jste si jistě zjistil,případně zkuste umělé opylení.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 20. 3. 2007 18:34

Tady najdete leccos http://www.pelargonie.cz/
Navíc pan Hejduk poradí určitě rád a dobře, stačí jen kontaktovat.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 22. 3. 2007 14:10

Dobrý den,
Příčin může být mnoho podívejte se na článek na stránce
http://nova.abecedazahrady.cz/default.a ... rticle=442 třeba zde najdete odpověď.
Pěkný den
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 3. 2007 19:37

Díky všem za rady, neobjevila jsem žádnou zásadní chybu v pěstování a řezu, tak se třeba jednou dočkám i plodů. Že by byly líné včelky ze sousedního včelína? (Zkoušeli jsme opylovat vloni i štětečkem!)
Zatím se jen těším na budoucí úrodu, a mám radost alespoň z krásně porostlé konstrukce na stěně garáže...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 23. 3. 2007 20:25

Já jsem podobný problém řešila před léty. Do domku, kam jsem se nastěhovala rostlo kiwi jako malý keříček - údajně samosprašné. Mně se podařilo ho po létech vypěstovat do obrovských rozměrů, ale v létě vykvetlo a květy opadaly a to několik sezón po sobě. V té době nebyla ještě doba digi foťáků, tak obrázek květu nebylo možné zaslat jako dnes. Je prý rozdíl mezi samčím a samičím květem. V té době jsem objevila p.Hejduka, kterého jsem viděla v Receptáři, tenkrát mi věnoval dost času a nabídl i návštěvu u něho, kterou jsem nevyužila.
Kiwi začalo překážet a přesazení na jiné místo a následný příchod tuhých mrazů už nepřežilo.
V každém případě za radu se neplatí a zapálený pěstitel vždycky rád poradí. Zkuste to.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 3. 2007 20:36

My jsme kivi kupovali z Krakonošova zahradnictví, údajně jako jednu samčí a dvě samičí rostliny. Opravdu je mezi jejich květy rozdíl, takže žijeme v domnění, že máme zastoupena obě pohlaví. Jak pokvete, zkusím poslat foto, třeba pak někdo zkušeným okem zhodnotí, jak se věc má doopravdy. Díky za radu :)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 3. 2007 21:40

Zkuste si klepnout na http://www.Kiwiland,ale teď jsem četl v novinách o pěstování kiwi,že je sice mrazuvzdorné,ale prý v našich podmínkách mu neuškodí ochrana i před sprcháváním za deštivého počasí.Známí ho sice umí pěstovat,ale ten ho pěstoval jako rajčata v ohrádkách z folie,a v posledních letech je má ve skleníku.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 3. 2007 21:43

Ale ve skleníku k opylení používá nějaký druh čmeláků,které si kupuje.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vrana1 24. 3. 2009 22:06

Fidych,ředmět: kivi-plodnost
Datum: 24. 3. 2009 23:02
Od: vrana1
Komu: Fidych

vrana1 píše:Uběhl nějaký rok, chci se zeptat jestli vám to už plodí.Příčina neplodnosti může být v tom, že u vás mohou být pozdní jarní mrazy,které spálí brzy rašící pupeny.V nich jsou květy.Hned to sice raší znova ale v pozdnějších pupenech už květy nebývají. To platí hlavně pro aktinidii kolomikta, nevim jakou máte.Pozor na bludy toho pána z Prahy /pelargonie/ který tvrdí že má kolomiktu neb její křížence,je to naprostý nesmysl, má jen argutu.Už prý zemřel. Zdravím, Kola Jan nokal1@seznam.cz
vrana1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 3. 2009 23:16

Kdepak, ani ťuk! Ale kvete pěkně, zelené je pěkně, tak je to docela pěkná popínavka :D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vrana1 25. 3. 2009 19:47

je třeba zjistit jaký květ má každá rostlina.Květ samce se velmi liší od květu samice.Samice má nejen pestíky ale i zárodek plodu a na jeho špičce i bílé vlásky do hvězdičky jako paprsky.aktinos=paprsek od toho aktinidie.
Pak reklamovat u dodavatele.Jinak když kvete, a jsou samec i samice. musí plodit a to výborné ovoce,je škoda mít jen rostliny, je to třeba spravit.
vrana1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bělena 25. 3. 2009 20:00

Ja jsem se chtela zeptat,mam 4 druhy kiwi loni koupene,dala jsem je prezimovat do zeme i s kvetinacem,na prozatimni misto.A co se nestalo,dcerin tajtrlik,francouzsky buldocek,mi parkrat probehl zahonkem a vsechny jmenovky mi rozhazel.A ted nevim,ktery je ktery.Mam v tom poradny "gulas".Co ted?Jak je mam vysadit?Nektere jsou samosprasne,jine jsou samec a samice.Jak je ted mam vysadit na stale misto?Dekuji za odpoved.
Bělena
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků