Jak na krtka

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 1. 2007 23:20

Tak tato sousedova metoda se mi vůbec nelíbí!!! :evil: Takhle se mohou chovat jen naprostí barbaři.
Já teď mám na zahradě taky krtka, zatím s tím nic nedělám, ale až začnu, rozhodně ho nebudu takto drasticky ničit. Kuna je přirozený nepřítel krtků, takový způsob boje beru. A chcete-li si ji udržet, radím, pořiďte si slépky :D (vtípek a vlastní zkušenost současně)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 10. 1. 2007 21:47

No to jsou teda kruťárny! Přesto, že na zahradě máme statného RTW a jeho dupání by mělo relativně krtka odradit, přesto se k nám od souseda prodoluje i pod betonem.
Manžel slyšel v rádiu, že by se měl do díry dát kousek PE-Pa...nezapalovat! ...už ten smrad je dost odpornej. Krteček se zase vrátil k sousedovi. :D
Jo a kuny máme taky, akorát mi žerou kabely od auta...na ty platí zase naftalín......taky z rádia.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 1. 2007 23:09

Výborně, díky za radu. Vyzkouším to na toho našeho zloducha:)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 12. 1. 2007 07:49

Ty jo. PE-PO....nevím z čeho ho vyrábí. Nerad bych si kontaminoval zahrádku nějakým svinstvem. Aby to kromě smradu nepouštělo i nějaké jiné složky a já neměl mrkev s rakovinou
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 15. 1. 2007 11:15

Kateřina Dvořáková - ještě vynalézavější jsou v Austrálii vůči králíkům. Tam nejdřív do systému nor nafoukaj jen směs PB plynu a vzduchu a až pak to zapálí. Trochu to zaduní, z výstupů vyšlehnou metrový plameny, oblaka prachu a seškvařenýho smradu. A kdo na to má žaludek, tak kope podle podivnýho pískání a nachází svíjející se škvarky neurčitelnýho tvaru... Ty pak zahnívaj a smradem brání opětnému obydlení nor.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 17. 1. 2007 19:59

KRUTÝÝÝÝÝÝÝ
ale asi účinný. Myslím si že by tohle naši ochranáři neskousli a při českých cenách PB :roll: :wink:
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 18. 1. 2007 20:02

standys píše:Ty jo. PE-PO....nevím z čeho ho vyrábí. Nerad bych si kontaminoval zahrádku nějakým svinstvem. Aby to kromě smradu nepouštělo i nějaké jiné složky a já neměl mrkev s rakovinour/quote]


My měli krtka podél betonu, tak 2cm kousek to spravil a mrkev nepěstujem. Ale určitě je v tom něco z nafty. Jinak když čtu o té mrkvi, vidím krtečka v modrých kalhotkách a myšku, jak asistuje....
Obrázek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod náhodný surfer 21. 1. 2007 11:25

Zdravím všechny ty,co mají "starosti" s krtkem!
Krtek je velmi výkonné zvířátko a boj s ním,resp. s nimi, vyžaduje trpělivost a nervy. Metoda, kterou používám, je velmi časově náročná a závislá na štěstí. Pravidelně zašlapávám chodbičky a krtince. Tím mám přehled, kde zrovna ryje. Pak stačí mít trochu štěstí a přistihnout ho při tvorbě dalších "vesuvů". A nyní - ochránci a milovníci krtků nečtěte- palice, rýč a indiáský krok. Většina krtků nepřežívá, pokud je omráčen,pouštím daleko od svého pozemku. Palici ten borec ale většinou neustojí! Časem se člověk vypracuje. Jinak PET lahve, elektronika apod. nefunguje. Chemii jsem ještě nezkoušel, je to holt chemie, nic přírodního, ale času není nazbyt a tak mi asi nic jiného nezbyde. :lol:
náhodný surfer

Odeslat příspěvekod jafina 25. 11. 2007 21:45

máme vyzkoušenou metodu odchytu. Novodurová trubka na odpady v průměru krtčí chodby se z jedné strany vyplete drátkem, aby byla "jako průchozí". Z druhé strany se udělají z plechu v trochu menším průměru jakási průchozí dvířka (drátkem se upevní k horní části trubky a do dna se zašroubuje šroubek, aby se dvířka ze vnitř nedala vyklopit a krtek se tak octne v pasti. Umí se tam otočit, ale protože většinou dvířka za jeho zadkem zapadnou, nemá šanci je otevřít a prchnout. Nejlépe je dát do chodby, kterou vytypujete jako průchozí 2 tyto pasti a čekat, ze které strany chodí. Když je najdete nacpané zeminou, dali jste je v opačném směru, tak prohodit a čekat dál. Ještě podotýkám, že je třeba pasti dokonale drny zakrýt, aby krtkovi do chodby netáhlo, když mu tam jde průvanm pozná to a uhne. :evil: No a potom už jen kontrolovat, jestli je to ta správná dálnice, nebo jen nějaká boční, do které moc nechodí. Nejlépe to funguje v létě, když je sucho, když je mokro, dokáže past nacpat mokrou hlínou, on je fakt neuvěřitelně šikovný. A pozor, kouše. My ho vyklepáváme z pasti za přítomosti našeho psa a pak už je po starosti. Jo a je neuvěřitelně rychlý, tak na to taky pozor :) Hodně štěstí v lovu s heslem "Na krtká!!!!!"
jafina
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 2. 2008 21:15

Náš krteček (nebo více krtečků), pacholek mizerný, se má čile k světu: poddoloval jabloně a broskve, převrstvil krokusy a tulipány, zkrášlil trávník pořádnými hromadami vyryté země... včera to vzal podél skalky a dnes pokračoval skalkou. Kameny mizí pod hromadami a hromádkami, je to děs nacpávat zem zpět. S obdivem se dá jen sledovat krtkova síla, s kterou dokáže nadzvedat docela slušné kameny, jinak nás pohled na výsledky jeho snažení přivádí na pokraj zoufalství.
Pořídili jsme gel na krtky - nacpe se z kartuše "žížalka" do nory jako návnada. Bohužel je to zas o tom, že se krtek zlikviduje :cry:
Uvidíme, jaký bude výsledek až po neděli navnadíme.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod cmoska23 6. 2. 2008 21:47

Ano, musím se připojit k názoru vypuzení pomocí plynů z výbušného motoru. Kdysi mi říkal známý, že to neprováděl s pomocí auta,ale motocyklu, myslímže čezety. Stačilo přidat více oleje do benzinu a pak se nestačil divit, proč sousedovi kouří trávník ... Na odolné krtky a hraboše aplikovat vícekrát.
cmoska23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 2. 2008 22:20

Pokud by to krtky nezahubilo, bylo by mi milejší startovat třeba čezetu. Ale jak dlouho to krtka odpuzuje? Pokud by se měl/-i za dva tři dny vracet, pak častým a vydatným čouděním zamořím široké okolí... žádná sláva :cry: V době, kdy je aktivní, nadělá krtin desítky (určitě není jeden) a myši dolují vydatně souběžně s ním :x
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 7. 2. 2008 18:03

Můžete mi prosím někdo vypsat všechny ty škody, které krtek způsobuje?

Když jsem se k tomu tématu dostal, zaujalo mě a tak jsem si začal informace o krtcích zjišťovat. Všude se mluví o likvidaci, ale málokde narazím na to, jaké škody vlastně způsobuje.

Zatím jsem se dozvěděl:
1) krtek dělá krtiny, což pochopím, že vadí třeba golfistům, na fotbalovém hřišti nebo na dostihovém závodišti
2) krtek může poškozovat kořínky mladých semenáčků

Takže očividně mi něco uniklo, vzhledem k tomu, že na různých fórech čítám o bitvách v protikrtčí válce.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 4. 2008 11:45

Jeden příklad: když se krtkovi povede vlézt do pařeniště, poddoluje ho v honbě za potravou křížem krážem (včetně krtin na mnoha místech). A když máte v pařeništi vysázené papriky, okurky (cokoliv) a nezjistíte tuhle kalamitu hned, můžete zvadlé a zasypané rostliny vyhodit (někdy už vzrostlé a plodící).
Ve skalce mezi kameny je jeho činnost obzvlášť obdivuhodná - pohne s něčím, co je mnohokrát těžší než on. Pokud tam řádí dost dlouho (stačí i jedno dopoledne) můžete skalku přestavět: všechno visí ve vzduchu, cibuloviny zapadly někam, kde je ani nenajdete. Zem leze ze spár mezi kameny a zpět ji dostanete jen postupným nadzvedáním kamenů a přebudovaním úseku, kde se krtek pohyboval. Do tunelů po krtcích se zase stahují myši, hraboši, hryzci - každý z nich něco okouše a podhrabe. Takže to není jen o vzhledu trávníku, ale o škodě na pěstovaných rostlinách. Krtek poddoluje vydlážděný chodník, dostane se pod podezdívkou do skleníku, podryje výsadbu mladých stromků. Někdy ani hned nezjistíte, že rostliny "visí" v prázdnu - v obdělaném záhonu jede pod povrchem a jen docela neznatelně všechno nadzvihne a krtinu vyhrne až po několika metrech. Pokud máte krtků na zahradě víc, a jsou činorodí, není to nic nad čím by se jásalo. Jeden je nepříjemný, ale dá se to zvládnout, větší počet už nadělá opravdu dost škody.
Přitom je užitečný tím, že požírá různé ponravy, které taky okusují kořeny kulturních rostlin ... zas by se dalo diskutovat pro a proti :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vaticka 28. 3. 2011 11:54

Zdravím.veškeré výše popsané postupy a návody jak se krtka zbavit bud selhávaly a nebo jen krtka plašili na chvilku.
Ubezpečuji Vás že je to běh na dlouhou trať.Mně se to povedlo až po intenzivní kontrole cca 2 letech.Na staré louce jsme si vybudovali fotbalové hřiště cca 25*50 m.Bohužel se krásná travička zelená zalíbila i krtkovi od sousedů.A hřiště se v podstatě stalo minovým polem provrtané zkrz nazkrz tunelama,takže so dovedete představit,že na sportovní využítí se pro letošní rok vůbec nedalo počítat.
Vyzkoušeli jsme veškeré dostupné prostředky,benzín do děr,dýmovnice,výfuky auta,voda z bazenu,plyn,elektrický klacek s jednou fází, požerové jedy,pasti jak trubkové tak kleště tak zakopané lahve pod cestičky,a ty mimochodem třílitrove zasypal až po okraj za jedinou noc na třech místech!!!naprosto neuvěřitelné,tyčky s lahvemi,elektronický plašiš,a tyčky s petkama.
Dokonce podrývání také nebylo úspěšné protože než stačíte se dostat na jeho hloubku v tvrdé louce je už pryč obzvlášt na místě kde reje několik let.
Věřím,že na měkké zahradě to jde lépe.
Nakonec vše vyřešeno včera odpoledne kolem 17 hodiny.Nastoupil jsem po vyčerpání všech dostupných metod s brokovnicí ráže 16 a po náhodném pozorování ,že krtek nadzvedával krtinec jsem asi z deseti centimetrů kolmo střelil obě patrony do krtince.Rána jako z děla odřené prsty od kohoutku,ale výsledek se dostavil.
Po ráně jsem flintu odhodil a okamžitě vyrýval dotěrného zmetka,po asi třech rýpnutí pod středem krtince jsem začal být ale zoufalý,protože pod krtincem nikde nikdo,ale až tak po pátém rýpnutí vpravo od středu konečně!!!!!!!! s obrovským výkříkem Mám Ho!!!!Jako tehdy američané na Sadáma v Iráku!

Vykoukly na mně žlutobílé lopaty a čumák krtka velikost 14 cm a v půměru asi7 cm.
Evidentně tlaková vlna dokonala své plus nějaký broček na hlavičku.

Nedovedete si představit tu úlevu zadosti učinění a také těch peněz a času co mne to stálo!
Jen doufám že svému kamarádovi nepřijede početná rodinka na pohřeb!
Ale již vím jak na něj takže nájezdy bratrů a sester čeká stejný osud!!

Pokud nevlastníte zbraň pujčte si jí od myslivců po zaškolení ev se domluvte at vám zaskočí na lov někde v blízkosti,protože se vše musí odehrát velmi rychle.

S pozdravem Váš Vatička
vaticka
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků