Impregnace nebo nátěry dřeva

Chodníky, zídky, pergoly, ploty, nábytek, skleníky, zimní zahrady, krmítka...

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Malkovich 11. 3. 2006 19:01

S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 23. 5. 2006 17:25

My si natřeli venkovní pergolu takovým lakem, který se musel nanášet dvakrát a pak mělo barvu něco mezi okrem, hnědou, či spíše přírodně oranžovou :-) V zimě na tom byl i sníh a vypadá to, jako bychom to natřeli teď. Musím se informovat u máti, jak se ten přípravek jmenoval. Nebyl sice laciný, ale skutečně je účinný. Až to zjistím, tak to sem napíši.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T_o_m 26. 5. 2006 13:23

Zdravim

nejlepsi je rozhodne tlakově impregnované dřevo, které se dá koupit ve specialních prodejnách. Muze vypadat podobně zeleně jako krovaky. Jinak pouzivam, fermež nebo jiny zakladni ochrany nater, zakladní podkladovou barvu a pak teprve samotnou barvu. Pokud na to ma prset cely rok tak bych sel rozhodne do tlakove impregnovaneho dreva.
TOm
T_o_m

Odeslat příspěvekod Návštěvník 28. 5. 2006 17:23

Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin H. 29. 5. 2006 08:16

Anonymous píše:Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana /quote]


Zuzano, tento dotaz byste měla směřovat na odborníka - lakýrníka a natěrače. Patrně jste neprovedli náležitou úpravu povrchu před nátěrem a také jste špatně nanášeli barvu. 5 nátěrů je dost silná vrstva. Ne vždy platí, čím více, tím lépe.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 5. 2006 12:00

finské barvy jsou celkem dobré. bondex by měl být ještě lepší.
cena je vyšší, ale zřejmě se to v konečném důsledku vyplatí.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rraska 29. 5. 2006 15:34

Vlastne to je v poradku, protoze drevo, zvlast venku (pergoly, lavicky, velka masa dreva-tramy) pracuje (vlhkost, zmena teplot a pod) takze je potreba volit spise tenkovrstve lazury (bud na bazi syntetickych pryskyric, nebo vodu reditelne). Ty nejlepe zabezpeci, aby drevo mohlo pracovat a dychat. Pet vrstev lodniho laku to neumozni. Moje rada prameni ź vlastnich zkusenosti ze stavby roubenky.
Overene znacky naterovych hmot na drevo:
Vivechrom, Tikkurila, Sadolin
rraska

Odeslat příspěvekod Zengi 22. 6. 2006 09:17

Dobry den, kdo poradi cim natrit drevene slapaky z orechoveho kmene pro zahradni chodnik?
Zengi

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 6. 2006 21:59

Možná byl právě problém v tom,že jste to natřeli barvou na lodě.
Většinou je ta barva určená k tomu, že je dlouhodobě ve vodě nebo ve velmi vlhkém prostředí. Na vzduchu při běžném použití lak praská.
Martina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minik 25. 6. 2006 15:30

Doporučuji OSMO. Drahý jak pes ale 15 let na to nešáhnete. Je zde jediný dodavatel v ČR. http://www.osmo.cz vás přesměruje na dodavatele.
minik

Odeslat příspěvekod miro1974 23. 5. 2007 21:06

Skúste Krovsan...


Kód: Vybrat vše
http://www.antar.sk/DaB/new-cl-7-8-06/09.htm
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 5. 2007 22:31

Malkovich píše:S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.a/quote]

Dobrý přípravek na ochranu dřeva jak proti houbám, tak i proti dřevokazným škůdcům ( který používají i stavební firmy na krovy a dřevěné prvky) je Lignofix super. Bývá bezbarvý i barevný, není nejlevnější, ale má dlouhou dobu "výdrže". Měl by ho vyrábět podnik Qualichem v Mělníku, ale snad se dá sehnat i v malobchodě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Martin_H 30. 11. 2007 14:08

trochu se v tomhle oboru pohybuju, tak se rád podělím o zkušenosti :D :
¨je třeba rozlišit dva základní pojmy, a to impregnace dřeva a pak povrchová úprava. Zatímco u impregnace dřeva se jedná o jeho chemickou ochranu před škůdci, houbami, plísní nebo hnilobou, u povrchové úpravy nám jde vždy předevšímo dosažení nějaké barvy ( či spíše odstínu) na dřevě a zamezení vnikání vody do dřeva v co možná největší míře.
U impregnace dřeva je opravdu nejlepší tlaková impregnace Wolmanitem , jako se třeba používá na palisády. My u nás používáme impregnace Bochemit pod vodní lazury, pod syntetické lazury pak obyvkle ředidlové napouštedla, které má každý výrobce obvykle v nabídce.
ve zkratce postupujeme tak, že dřevo naimpregnujeme ( tzn. znechutíme nějakou tvrdou chemií pro hnilobu a plíseň) a pak tyto látky, které by jinak deštem ze dřeva vyluhovaly, podržíme ve dřevě nějakým lazurovacím ( tčedy již barevným) lakem
Něco o nátěrech dřeva najdete na http://www.vladeko.cz, dotazy klidně rád zodpovím na hrkal@vladeko.cz. K výše uvedeným příspěvkům bych jen dodal :
- nátěry tvrdých dřevin jsou vždy problematické z hlediska trvanlivosti
- ne vždy drahá barva je ta nejlepší :cry:
- na venkovní podlahy jít pouze s olejem ( a ještě ne s každým)
- o zmíněných značkách nebudu nic povídat, nechci dělat konkrétním výrobcům reklamu, jen dodám, že barev vytřeme asi dvě tuny ročně na pergoly, chaty, altány - a Bondexem už po zkušenostech nenatíráme
- kdo Vám slíbí, že na venkovním prostarnství na pergole na nátěr 15 let nesáhnete, je buď uplný idiot, nebo ho dělá z Vás :twisted:
Martin_H
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 7. 2008 17:46

minik píše:Doporučuji OSMO. Drahý jak pes ale 15 let na to nešáhnete. Je zde jediný dodavatel v ČR. http://www.osmo.cz vás přesměruje na dodavatele.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod puplus 17. 11. 2010 23:27

Návštěvník píše:Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana


Dobrý den,

vidím, že tohle vlákno je už letité, ale věřím, že tyto problémy jsou stále aktuální. Touto problematikou se již léta zabývám a rád bych odpověděl Zuzaně a všem, kteří mají obdobný problém.
V první řadě, pokud jde o terasu (vodorovné plochy), je třeba zajistit, aby voda a sníh, měly kam odtéci. Mezi prkny musí být spára asi tak na tloušťku 2 pětikorun. Pokud budou prkna propojena systémem pero + drážka, hromadí se voda ve spárách a dřevo je zatíženo střídavým ponorem, nikoli pouze povětrnnostním působením.
Za druhé...
Lodní lak, o kterém mluví paní Zuzana, je samozřejmě vhodné použít na venkovní povrchy, tj. na povrchy zatěžované vodou a mechanickým namáháním, ale měly by to být svislé povrchy. Zde voda nateče a rychle odteče, nemá možnost dlouhodobě působit. Toto není případ terasy, či jiných pochůzných podlahových roštů.
Terasa je příklad rozměrově nestálého dřevěného materiálu. Zatímco obkladové palubky (také rozměrově nestálý materiál) je vhodné ošetřit tenkovrstvou lazurou nebo olejem, u podlahových palubek (teras), je jediným možným řešením venkovní olej.
Proč?
Olej se vsákne, nevytváří nátěrový film, tudíž jeho opotřebení není způsobeno mechanickým namáháním v důsledku užívání. Olej nepraská, neloupe se.
Olej ovšem vysychá, proto je vhodné, provádět pravidelnou údržbu terasy 1-2x ročně (nejlépe před... a po sezóně).
Je diskutabilní, zda použít tónovaný, nebo bezbarvý olej, možné je i spojení obojího.
Radim Bětík.
puplus
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků