Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 4. 2009 19:19

Tak vydrž oni to nějak přežijí, hlavně ať se ti to povede. :-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 4. 2009 20:53

Moravando, řekni své rodince, že když nebudeš mít své oblíbené květinky, budeš zlostná a nervózní osoba a oni se mají na co těšit, protože jsou první po ruce. Člověk přece by měl mít něco kolem sebe, co ho baví a těší a nemusí to být zrovna vyblýskaná okna a pečlivě vyžehlené prádlo v uklizené domácnosti. Pořebujeme kolem sebe něco krásného, abychom byly spokojené a vyrovnané. :lol: 8-D :lol: To myslím jsou přesně ty orchideje, které se tu snažíme pěstovat.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 4. 2009 13:57

Při důkladném a každodenním :-) /jako byste to sami neznali/ průzkumu orchidejové kultury jsem jednu orchidku objevila zasazenou v dírovaném košíčku a ten je strčený do průhledného plastového květináče. Dřív jsem si toho nevšimla, teď už kořeny prolezly dírkami košíčku a jsou přímo na stěně plast. květináče.Tím je mezi košíčkem a stěnou prostor, kudy může vzduch ke kořenům - asi. Máte to někdo taky? Ty košíčky jsem viděla prodávat u stánku s orchidejemi, ale nějak mi nedocvaklo, k čemu by se mohly tak hodit. Vypadá to zajímavě, jediný nedostatek vidím v tom, že při přesazování vezmou za své všechny ty kořeny, které už prolezly skrz, protože je nikdo nevymotá ven. Nejspíš to bude praktické jen pro malé orchideje, pak, když už je velká, nevešla by se do košíku. Stejně to prodávali jen v jedné velikosti. Jestli by to nebylo praktické pro případ, že má rostlina něco s kořenama? Přinesená z obchodu to má skoro každá druhá.Máte s tím někdo zkušenosti? :?:
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 4. 2009 14:53

Tak jsem té kamarádce musela nechat ty slevněné orchidky obě - tak se nemohla rozhodnout, až jsem mávla rukou - a to jsem váhala, jestli jí vůbec nějakou dám. To jsou lidi...
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 4. 2009 14:54

Já si myslím, že se to přesazuje sakulprásk i s tím košíčkem - a pro nemocné s ostříhanými kořeny by to určitě bylo dobré, ale já jsem košíčky nikdy neviděla.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 4. 2009 15:08

No jo, ale pak nevíš, jak ty kořeny vypadají. Je jich plný ten košíček a kdybych to vytáhla, bude to vypadat, jako by se přesadila celá rostlina i balem. Jednou ale se do toho bude muset vlézt, veprostřed bývají kořeny už mrtvé a jen po stranách směrem ke stěnám květináče jsou ty živé, zelené. Podle toho, jak to vypadá, bude se to muset časem z toho košíčku snad vylámat ven. Ale je fakt, že kořeny mají vzduchu, co si jen můžou přát.Až to uvidím, pár těch košíčků si koupím pro případ náhlé příhody s kořenama.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 4. 2009 15:50

Tak se košíček může vystříhat pryč - je z plastu, ne? než lámat kořeny, to radši košíček - taky když přesazuju a nejde mi rostlina z květináče skrz kořínky, co dole hustě prorostly dírkama, tak řežu plastový květináč.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 4. 2009 16:00

No, to je z plastu. Z takovýho tvrdýho, jako je květináč, spousta hranatých dírek, jedna vedle druhé a těmi pak lezou kořeny ven. Taky jsem koukala, že mám tři druhy květináčů - myslím co do dírek na dně a otvorů na bocích. Všechny jsou průhledné, ale každý je svým způsobem jiný. Některé mají na bocích ještě další otvory, jako boční zářezy, některé jen klasicky díry ve dně a jiné mají dno vpáčené dovnitř se spoustou otvorů pro odtok vody. Co kousek, to originál. Nejlepší bude asi vyndat pájku, a v těch, co otvory na bocích nemají je přidělat a pak do nich přesazovat, aby kořeny měly dostatek vzduchu a všechny měly stejné podmínky. Čili by to chtělo je postupně všechny popadnout a jak odkvetou, udělat inventuru.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 16. 4. 2009 20:08

Nejlepší se mi jeví ty s tím vpáčeným dnem, ale v ty mám jen s koupenými orch. Na přesazení už jsem musela koupit co mají a ty mají podstatně méně dírek, rovné dno, jenom takové výstupky, aby to zespodu větralo, ale nic moc. Taky dělám dírky, těch, co tam jsou, se mi zdá málo.nevím, proč není u nás možné koupit ty vpáčené.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 4. 2009 20:24

Zbývá nám jen doufat, že s tím, jak přibývá orchidejí na trhu, bude přibývat i pomůcek pro pěstování. Já, když jsem si šla před lety koupit hnojivo na orchideje, měli jen Agro a teď jich je na trhu nejmíň pět druhů. Květináče jsem viděla a mám dva druhy, oba nic moc, substrátů už je taky několik, třeba se to časem dostane i k nám, ty lepší květináče, nebo bude výběr. Vpáčené dno doma nevyrobíš.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 16. 4. 2009 21:18

Přeji hezký večer všem. ;-)
Phaly denně pozoruji a zatím to jde... :hm Jen jsem se chtěla doředu informovat... až mi to cymbidium odkvete, tak ho bude potřeba přesadit - do čeho je přesazujete vy? :?: Do plastových květníků a nebo klas. hliněných? Hliněné jsou těžší, tak si myslím, že alespoň lépe udrží cymbidium stabilitu - teď co ho mám v plastovém, tak je pravda, že už je na něj přerostlé, ale přepadává.... :-\
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 17. 4. 2009 07:27

Krásné ráno přeji všem :)

Delší dobu jsem tu nebyla, ale vůbec jsem nestíhala a pak když jsem se sem dostala a než jsem prošla všechny nové příspěvky... :)

Musím všechny pochválit, opravdu nádhera a taky krásné fotečky od Moravadny z výstavy v Drážďanech :)

Radost pohledět na tu krásu :)
Já vlastně nemám o čem novém psát, akorát že jak jsem sem dávala minule ty 4 fotečky, tak na té čtvrté je květní stvol a dnes už má zhruba 6-7 cm :)
Co se pak nového přírůstku týče, odstranila jsem tehdy pár těch potvůrek z květů ručně a od tů doby jsem žádné nové neobjevila.
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 4. 2009 09:24

Tak super - samé dobré zprávy - potvory na květech pochytány, květní stvol roste a není to kořen, já to už tenkrát poznala a teď už jen čekej, jaká to bude barva A ŠUP SEM PAK S OBRÁZKEM. 8-D
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 17. 4. 2009 14:04

Caitlin děkuji :-[ .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaja28 17. 4. 2009 18:12

Ahojky všichni. Jak jsem minule psala, že se u mě nic neděje - musím to opravit. U jednoho phalu něco leze - ještě nevím zda květní stvol nebo ne, a u cambrie vyrazily další dva nové květní stvoly. Huráááááá!Obrázek
Jaja28
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků