Indiánská borůvka

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 12. 2008 19:27

Nevím jestli mají něco společného, ale koupila jsem právě v zahradnictví Chovanec v Lipníku kamčatskou borůvku, prý až 5kg urodí. Po cca 10 letech pěkný keř, ale sotva litr nasbírám, jediná výhoda že už v květnu jsou ke sběru, když jsem rychlejší než ptáci. Listy má podobné jak zimolez, chuť trochu podobnou borůvce, ale co můžu chtít v květnu, když je málo sluníčka.
Nebo dělám někde chybu, jen na podzim trochu přihnojím granulemi kravského hnoje, teď má už skoro na květ. Děkuji za případnou radu.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zahrádkář 22. 1. 2009 13:58

Kamčatské borůvky (zimolet) s muchovníkem nemají společného nic. Po 10 letech - samozřejmě i dřív - by měla mít velmi slušnou úrodu. Kvetou velmi bohatě, často i na podzim, kdy pak květy zmrznou, což však na jarní úrodu nemá žádný vliv. Při špatné plodnosti se doporučuje vysadit vedle sebe dva keře pro lepší plynení. Kvetou brzy z jara, kdy často ještě málo létají včely a čmeláci, kterými keř zpravidla při květu a dobrém počasí přímo hučí.
Borůvky se nesmí nechat přezrát, protože pak velmi snadno opadávají. Při sběru je dobré dát pod keř nějakou plachtu, neboť borůvky dozrávají postupně a ty více zralé opadávají při pouhém zavadění o větev.
zahrádkář
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ra.cermak 22. 1. 2009 14:41

Já jsem preventivně koupil dva ať to mám pojištěné :mrgreen:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 1. 2009 18:34

Muchovník mám doma, chutí mi trochu připomíná černou aronii, ale dětem chutná. Dobré je i to, že zraje postupně.
U "kamčatské" borůvky neboli zimolezu nepomůžou dvě rostliny stejné odrůdy vedle sebe, ale pro dobré opylení musejí být rozdílné odrůdy. Vím o čem mluvím, do loňska, kdy poprvé kvetly jiné odrůdy než tři keře koupené v Lipníku jsme měl vždy pár bobulí na keři. Nejvýnosnější odrůdy zimolezu v brněnských podmínkách vycházela odrůda Altaj, průměrně kolem 1 kg z keře.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 22. 1. 2009 18:42

Návštěvník píše:Muchovník mám doma, chutí mi trochu připomíná černou aronii, ale dětem chutná. Dobré je i to, že zraje postupně.
U "kamčatské" borůvky neboli zimolezu nepomůžou dvě rostliny stejné odrůdy vedle sebe, ale pro dobré opylení musejí být rozdílné odrůdy. Vím o čem mluvím, do loňska, kdy poprvé kvetly jiné odrůdy než tři keře koupené v Lipníku jsme měl vždy pár bobulí na keři. Nejvýnosnější odrůdy zimolezu v brněnských podmínkách vycházela odrůda Altaj, průměrně kolem 1 kg z keře.

Jak kolem Brna a proč se neregistrujete návštěvníku anonymní :lol: :lol: :lol: :nenapadne
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crosan 22. 1. 2009 18:46

Třeba se mu to nedaří, mi to taky trvalo vymýšlela jsem si jména a pořád obsazeno, teď jsem si projela uživatele a nic takového tam není a registr mi to vzalo až za 14 dnů tak je třeba taky čekatel
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bred_ik 22. 1. 2009 22:16

Nechtělo se mi zrovna se přihlašovat, netušil jsem, že je to podmínka diskuse.
Co se zimolezu týká, jen cituji výsledky, které jsem našel v příspěvku prof. Vojtěcha Řezníčka z MZLU Brno, který se pěstování zimolezu i dalších netradičního ovoce věnuje podstatně déle než já. Ve zkouškách měl cca 30 odrůd od roku 2003 zatím do roku 2007. Celý článek kromě prvního roku 2003 je ve sborníku na straně 48 tady:
http://www.euroberry.it/documents/wgm07/book%20of%20abstracts%20Nitra%202007.pdf
V ruských podmínkách ale dosahují zimolezy výnosů běžně i kolem 5 kg z keře.
bred_ik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod crosan 22. 1. 2009 22:20

Děkuji za vyčerpávající odpověď, a to přihlášení nebylo ve zlém ale je to rychlejší nž pořád opisovat znaky
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 22. 1. 2009 22:22

také dík mne to začalo zajímat tak jsem koupil dva keříky
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 1. 2009 17:38

Vzhledem k tomu, jak mi rostou zimolezy si to asi taky pořídím :hm
Ale podle diskuzí na netu si koupím jen od Chovance, nebudu riskovat.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bred_ik 25. 1. 2009 07:25

kejki3, to bych nedělal. Modrý Triumf nepatří výnosově mezi nejlepší, raději bych si sehnal Altaj a Amur. Ale je fakt, že nové Chovancovy odrůdy neznám. V každém případě koupit alespoň tři odrůdy kvůli opylení :!:
bred_ik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zahrádkář 26. 1. 2009 21:18

Na úrodnost Modrého triumfu si nemohu stěžovat. Měl by být samosprašný a podle mých zkušeností je. Pochopitelně s Amurem a Altají to bude velmi dobrá kombinace, protože dozrávání je u každé odrůdy trochu v jiném termínu. Prodlouží se tak období sklizně.
zahrádkář
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bred_ik 27. 1. 2009 17:37

Po tříletých vlastních zkušenostech v samosprašnost Modrého Triufu (MT) nevěřím. Spíš předpokládám, že MT byl prodáván jako směs různých podobných kultivarů, která tím zajišťovala dobré opylování. Osobně jsem to štěstí neměl, přestože jsem MT koupil přímo v Lipníku.
Něco už jsem o zimolezu přečetl, ale nikde jsem se nesetkal s tím, že by jiná odrůda zimolezu byla samosprašná! A to v Rusku, v zemi, kde má asi náš jedlý zimolez původ, je zaregistrováno u jejich GOSSORTu (obdoba našeho ÚKZÚZ) více jak 100 odrůd zimolezu. Našel jsem jen několik odrůd (asi pět), u kterých je udávána částečná samosprašnost. Ale v každém článku o pěstování zimolezu, ať už je psán v ruštině nebo angličtině, je zdůrazňováno, že je kvůli opylení nutné pěstovat víc odrůd jak jednu! Pokud bude zájem, můžu sem dát odkazy na tyto články.
Co se úrodnosti MTtýká, čerpal jsem z jediné práce u nás, ve které je úrodnost zimolezu profesionálně zhodnocená. Autora článku, profesora Řezníčka znám natolik, že jeho závěrům věřím. V Rusku jsou výnosy zimolezu podstatně vyšší, ale také tamnější podmínky jsou od našich velmi odlišné a odrůdy, které mají v Rusku vysoký výnos, jsou u nás méně výnosné.
bred_ik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ra.cermak 3. 5. 2009 20:05

Tak se mi uchytily oba keříky napřed jeden ten má už asi 14 dní náskok ten druhej jsem chtěl vykopnout ale už také valí :tleskani
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 3. 5. 2009 20:14

Se těším na koláč :-P :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků