Jak si vypěstuji lilek ze semínka?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Humunkulus 7. 1. 2006 17:19

Rád bych si vypěstil lilek ze semínka. Někde jsem čet že se seje už teďkonc v lednu. Je to pravda?
Humunkulus

Odeslat příspěvekod germi123 8. 1. 2006 11:24

U lilku se s výsevem začíná v dubnu a s výsadbou v až května, pozor lilek vyžaduje docela telpé podmínky s humozní a písčitohlinitou půdou.
Jinak pro předpěstování sadby se vysévá v polovině března a na záhon vysazujeme v půlce května. Sklízíme, když je plod plně vybarvený, ale stále pevný.
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 14:27

Lilek ze semínek krásně vyroste. Po jeho výsadbě ale doporučuji pravidelnou kontrolu. Mám neblahou zkušenost s mšicemi. Náramně jim chutnal. :(
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 4. 2008 08:08

Mně se lilek moc nedaří, a to už bylo pár pokusů. Ani venku (tam chápu, že je mu občas zima) ale ani ve skleníku neudělal moc velké plody a byly jen tři. Asi opravdu nemá rád výkyvy teplot ...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 6. 2008 12:30

Taky jsem měla s lilkem několik pokusů - neúspěšné. Letos jsem si počínala tak, jak jsem kdysi viděla v Chorvatsku - zde ve skleníku - na jeden výhon, ostatní vyštípat jak u rajčat. Už má jeden délky asi 15 cm, pomalu hotový ke sklizni, další jsou menší a a další nasedané. Mám tři rostliny. Na jaře jsem jim topila pomocí Pet láhví, naplněných vodou.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 13. 8. 2013 21:00

inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 8. 2013 21:53

:tleskani :tleskani :tleskani Parádní kousky!!!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 8. 2013 08:02

Mooooc pěkné ti narostly :tleskani :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Niki56 12. 9. 2013 15:35

Nám se také podařilo vypěstovat lilek ze semínek. A relativně dobře vyklíčily. Horší to pak bylo s mšicema :(

Edit moderátor// Smazána reklama.
Niki56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 9. 2013 10:40

a jaká byla uroda techto dlouhých?
na lilek jde snad vse: od msic, pres trasnenky, svilusky, molice az po mendelinky a take houbove choroby
kvuli skudcum je pestuji radeji venku, kde se treba sviluskam tolik nedari
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 9. 2013 19:33

Tak nejsme sami, komu se objeví snad všichni škůdci... kromě molic se dařilo ostatní udržet v přiměřeném počtu, ale molice nás letos trápily hrozně. Stříkali jsme vším dostupným v intervalech pěti a pak i tří dnů, všechno marně. Nakonec, ze zoufalství, jsem popadla veliký Biolit na létavý i lezoucí hmyz, zavřela okna i dveře skleníku a udělala biolitovou mlhu. Už to bylo skoro jedno, jestli rostliny poničí úplně molice nebo Biolit. A opravdu se podařilo mraky molic z větší části zlikvidovat, jenže se mi zdá, že to není řešení právě zahradnické :roll: (rostliny kupodivu přežily).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mičurinec 16. 9. 2013 20:23

trochu mi to pripomina me zapomenuti sirnych knotu a trech kvetaku ve skleniku-s tim rozdílem, ze kvetaky byly šedivé jak myší kožíšek :D
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 3. 2014 09:14

Ještě letos chci lilky zkusit vypěstovat (vysela bych je tento týden), ale možná to bude poslední pokus. Už totiž nemám k dispozici skleník, takže to nevidím moc optimisticky (380 m n. m.). Mám osivo odrůdy 'Český raný' - Míro, nemáš nějakou dobrou radu? ;-) Zatím mám představu, že bych pak pro ně udělala menší záhon ve formě sluneční pasti.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 20. 3. 2014 19:45

Ahoj Katko,
no pokud mohu poradit, tak tato odrůda není vůbec vhodná, kdysi jsem z ní nebyl nadšen a již ji nikdy už nepěstoval, proto pokud můžeš, vyber si nějaký F1 hybrid (kromě Black Beauty-příliš pozdní), byl jsem na polních dnech v Lednici a líbili se mi odrůdy Laura a Nero, Lauru mám letos na zkoušku, to Nero bys mohla zkusit, měla bys i osivo snadno sehnat. Ale už moc času na to nemáš, čím dřív naseješ, tím dřív sklidíš.
Také dej pod lilky černou netk.textílii, jistě jim pomůže. Kdyby něco, písni.
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 3. 2014 11:09

Čau Míro, pozdě :oops:, 'Český raný' už je vysetý. Nechtěla jsem hybrid, abych mohla další rok případně vysít vlastní semínka. Proč jsi s ním nebyl spokojený? Já na něj pro změnu slyšela chválu od jedné pěstitelky. Ale stejně to nevidím moc optimisticky, nedělám si velké naděje. ;-) Každopádně díky za zprávu!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků