Hniloba srdíčka u Phaly

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Strelecka 9. 10. 2012 19:36

Dobrý den, chci se zeptat, jak mám vyléčit hnilobu u Phaly. Nedávno jsem ji dostala a po pár dnech jsem si všimla, že odpadávají vnitřní listy a v srdíčku je hniloba. Zatím se mi to u žádné jiné phaly nestalo, tak nevím, co s tím. Odumírající listy jsem odstranila a srdíčko vydlabala, jak to šlo. Zbylé listy drží už pár týdnů a rostlince se jinak daří - kořeny vesele rostou. Jen to srdíčko ne nelepší - ani nehorší, viz foto. Chtělo by to nějak zaléčit tu hnilobu, ale nevím jak. Na inetu jsem si našla, že bych prý mohla použít nadrcené černé uhlí. Nevím však, jestli to mám nějak ředit vodou nebo to do srdíčka jen tak nasypat? Je mi škoda rostlinku vyhodit, když se holka tak snaží přežít. ;-) Děkuji za rady.
phala1.JPG

phala2.JPG
Strelecka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 9. 10. 2012 20:07

To drcené uhlí by bylo OK a nezoufej ještě, ona někdy pustí novou rostlinku.To uhlí tam nasypej suché,někdy pomůže i skořive.Nejsi sama komu se to už stalo, určitě ti ještě někdo tady napíše.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Šár.ka 9. 10. 2012 21:29

ahoj, myslím, že starou rostlinu extra nezachráníš, ale jsem přesvědčená o tom, že vyžene novou kejku :-) mám doma tři se stejným srdíčkem a dvě vyhnaly téměř okamžitě kejky a neuvěřitelně rychle i rostly a na té jedné dokonce strašně rychle vyrašil nový stvol! řekla bych, že to mohla být otázka max. pěti měsíců co vykvetla z nové rostliny :-)
... krásné sluníčkové dny přeji všem ... Šárka
www.rr.sk/cash
Šár.ka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 9. 10. 2012 22:58

Použil jsem skořici, zase moc rychle nové rostlinky nerostly, ale nakonec jsou pěkné a jedna už tlačí druhý stvol na kvetení (prvnímu jsem nehodou ulomil špičku).
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strelecka 10. 10. 2012 12:44

Děkuji všem za radu. Snad vyžene novou rostlinku. Ještě se chci zeptat... tu novou rostlinku necháváte u té "staré" nebo ji lze nějak rozesadit?

-- 10. 10. 2012 13:46 --

kejki3 píše:Použil jsem skořici, zase moc rychle nové rostlinky nerostly, ale nakonec jsou pěkné a jedna už tlačí druhý stvol na kvetení (prvnímu jsem nehodou ulomil špičku).

Tak ulomení špičky se mi už také stalo - naštěstí mi asi po měsíci znovu vyrazila z nejvyššího kolínka. :tleskani

-- 10. 10. 2012 14:21 --

Ještě bych se ráda zeptala. Snažím se ozdravit jednu phalu. Dostala jsem ji od mamky, kde měla chvíli přebytek a poté nedostatek vody (uhnily kořeny a listy jsou scvrklé). Rostlince se nyní daří docela dobře, i když starší listy se už úplně nenarovnaly a zůstaly mírně scvrklé (asi poškozené pletivo). Nyní jsem si všimla sladkých kapiček na spodní straně jednoho listu (po celé ploše listu, ne jen na krajích). Měla by to být známka nějakého savého hmyzu. Nevím však jakého, protože na rostlince jinak nic nevidím. List je zespoda proti světlu mapovitý (střídají se tmavší a světlejsí oblasti), ale jinak je list docela pevný. Můžete mi poradit, jestli je to opravdu ten savý hmyz a případně asi jaký? Žádné pavučinky nevidím, ani nic z rostlinky nelítá... v substrátu jsem akorát viděla jednoho maličkého asi 0,5mm bílého lezoucího broučka. Jak mám rostlinku ošetřit?
Strelecka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evouš 10. 10. 2012 14:07

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pe ... ni-vlnatky
Nevypadal ten broček takhle .

-- 10. 10. 2012 15:08 --

Je dole až na konci článku.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strelecka 10. 10. 2012 14:37

Ne, bohužel (nebo bohudík?). Vypadá jako klasický krovkatý brouček (ale bez krovek, samozřejmě), hodně maličký ale okem viditelný, dvě tykadla vepředu, hodně rychlý - chováním též připomíná mravence, ale s oválným nečlánkovaným tělíčkem. Tak nevím :hm
Strelecka
Kolemjdoucí