Jak hnojíme orchideje: sledujte experiment

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 5. 2011 07:09

Ahoj všichni orchidejáři, děláme test týkající se (ne)hnojení Phalaenopsisů: http://abecedazahrady.dama.cz/Homepage/ ... fault.aspx

Jaké jsou vaše zkušenosti? Co myslíte, dá se odhadnout, jak to dopadne?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 5. 2011 07:19

Tak na to jsu docela zvědavá i když...... :hm , asi bych na takový pokus zvolila tři úplně stejné orchidky. Myslím barvu. Každá z nich je totiž jinak citlivá a tak se asi bude jinak projevovat. Například ta flekatá je podle mích vlastních zkušeností hooodně citlivá a ta tmavá zase víc odolná. Tak se asi každá bude chovat jinak. Ale to je jen můj dohad. Jinak přeju štěstí :-) :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drem 20. 5. 2011 08:42

Taky jsem docela zvědavá, jak to dopadne, ale Moravanda má pravdu, každá orchidka je jiná, takže to může být zkreslené.
drem
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kamík 20. 5. 2011 08:57

Jsem též zvědavá. Jinak já hnojím kapalným (Kristalonem a žádný special pro orchidky) a občas i přilepším hnojivem na list. A zatím nic nezemřelo :-).
Kamík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drzroman 20. 5. 2011 10:03

já už hnojivo neřeším,hnojím tím co mi příjde pod ruku(co dostanu Substral,Biopon,Wuxal).A na vedlejším fóru je člověk(Olaw) co nehnojí vůbec a kveto mu rostliny o kterých se mi ani ve snu nezdá,že by mi rostly, natož kvetly
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/
http://storczykiwiki.forumotion.com/forum.htm
drzroman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2011 10:20

No jo Romane, Olaw má zelené ručičky, víš? Znám ho a myslím, že jemu roste skoro všechno. My ostatní to musíme nějak odedřít. Experiment mě jinak velmi zajímá a provedu doma podobné. Akorát si k tomu nevyberu nové rostliny, ale vezmu naopak ty, co v loňském roce nevykvetly a kompletně je oblažím testovacími výrobky. Nebude to tedy test srovnávací, ale otestuju přímo, jestli zmíněné výrobky dokážou přinutit stávkující orchidej k růstu nebo dokonce ke kvetení. Všechny jsou koupené v jednom roce, všechno jsou to phalaenopsisy a ani jeden od nákupu už nevykvetl. Vezmu to z gruntu i s přesazením.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drzroman 20. 5. 2011 10:31

já nemám na čem testovat,phaly co si chci nechat jsou 2-3 hybridy(ty největší,ty kvetou pořád) a zbytek phalů buď už je mimo nebo brzo bude.Jedině ,žebych si nechal jedn co mám 3 roky a nikdy nekvetl a zkoušel na něm :lol:
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/
http://storczykiwiki.forumotion.com/forum.htm
drzroman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 5. 2011 10:47

Díky všem za reakce. ;-) Já jsem taky hooodně zvědavá, jak to dopadne. Jen ta představa, že by nebylo potřeba žádné hnojení! :hm
Romane, co ten Olaw? To mě zajímá!

Moravandi, k tomu, co píšeš: o tom, že všechny Phaly budou mít stejnou barvu, jsme uvažovali, ale nakonec jsem se rozhodli, že chceme, aby tenhle pokus co nejvíc odpovídal tomu, co zažívá běžný pěstitel orchidejí - a ten si pořizuje pokud možno každou orchidej jinou a neřeší, jestli je jedna náchylnější, nebo ne. Takže proto jsme to nakonec pojali takhle. Nechceme dělat laboratorní testování, ale takový experiment, který zvládne každý z vás v pohodě doma. Pokud se do toho pustíte, třeba Danča, bude to ještě lepší - z více výsledků se dá víc zjistit. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2011 11:25

Katko, Ty to s tím hnojením vůbec u nové orchideje mít průkazné nemusíš. Je tak nadopovaná startovacím hnojivem na kvetení, že jí ta voda bude úplně stačit pěkně dlouho. Taky pak málokdy má potom dva stvoly. Už jsem potkala lidi, co tvrdili, že nikdy nehnojili, dokonce nikdy nepřesazovali a orchidej pořád kvete, ale není záruka, že to je pravda. Osobně se s nimi neznám - udělat jim doma přepadovku, jestli přece jenom nemají někde skrytou lahvičku :hm a nás jen tahají za nohu jak jim to roste bez ničeho.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolli 20. 5. 2011 11:28

Dano, takoví lidé opravdu existují - manželova maminka například dostala žlutou phalu s dvěma stvoly, zalévala podle toho jak jsem jí řekla, ale hnojivo nepoužívala vůbec. Ta phala kvetla přes dva roky v kuse, nakonec měla asi osm květních stvolů, které stále obrážely dál a udělala jí přitom i dvě keiky, zřejmě úžasně odolnej druh, jednu tu keiku už u ní mám zamluvenou :-)
Naposledy upravil Nolli dne 20. 5. 2011 11:39, celkově upraveno 1
Nolli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2011 11:39

Ale jo, je to ale spíš výjimka, než pravidlo. To je důkaz o zdravé květuschopné rostlině a prohnojená musela být řádně, když pořád kvetla. Na to potřebuje fosfor a v cizích startovacích hnojivech je ho třeba 2O-25%. S tím něco dělej, když u nás seženeš maximálně s 5%. Taky mám takovou. Ze začátku jsem nehnojila, nebylo čím, pak, když kvetla pořád, jsem jí koupila Agro - nic jiného nebylo. Teď od ní loudím keiki pomocí pasty a na odkvetlém stvolu jí raší větev.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolli 20. 5. 2011 11:40

tak to určitě, taky si myslím, že správná výživa je důležitá, aby rostlina byla silná a dlouho rostla a kvetla
Nolli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 20. 5. 2011 12:10

A vůbec - já hnojím ráda, radši víc než míň, kapalným hnojivem s guánem na kvetoucí rostliny - a kvetou furt. Dělají mi tlusté a čímdál častěj rozvětvené stvoly. Když zapomenu týden na zálivku, tak akorát dřív odkvetou, ale to se mi stane málokdy.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2011 13:27

Já jsem právě dostala krabici s výhrou z Orchidwebu, tak do toho substrátu pokusně přesadím čtyři lotry, co mi nikdy nevykvetli. Pak jim dám i hnojivé tyčky a uvidíme, třeba tohle zrovna na ně zabere. Zatím vzdorovaly všem hnojivům, co doma mám. Tyčinky moc nemiluju, ale tyhle jsem nezkoušela.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod andersenka 20. 5. 2011 13:41

ja som mala výživové tyčinky a začalo mi to plesnieť v kochlíkoch - tyčinka a okolie, som musela vtedy presádzať. Tak odteraz im neverím. Ešte nejaké aj mám doma nepoužité...........skúsim ich dať iným kvetom kvitnúcim......
andersenka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků