Hnojiva

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Sya.B 2. 12. 2009 04:06

Ahoj všem,
prohledávala jsem forum a jiné weby na téma hnojiva na orchideje a nějak ne a ne najít podrobnější info o poměrech NPK u jednotlivých hnojiv a doporučeném množství. U nás se dá sehnat jen AGRO, ostatní jen po internetu, kde informace o složení chybí.

Zajímalo by mě, jaké hnojivo používáte, jaký má poměr NPK a jak jste spokojeni? Což takhle společně vytvořit jakýsi přehled výrobků pro lepší orientaci?

Já používám již výše zmíněné AGRO (NPK 6%-5%-6%), momentálně zkouším od Nohel Garden hnojivo na cibuloviny (16-14-20) 2,5 ml/l, protože jsem žádné jiné s převahou draslíku nesehnala.
Akorát si nevím rady s tou jejich tabulkou. Píší tam: dusík v % 0,16, fosfor 0,14, draslík 0,20. Přijde mi to málo, vždyť to Agro má 30x víc! Není možný, že by tím mysleli ne 0,16% ale 16%? Jak byste s tímhle hnojili? Znáte nějakou horní hranici (třeba v mg/l) pro prvky NPK u orchidejek, aby se dala dávka vypočítat?
Sya.B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 2. 12. 2009 09:34

Ty jseš noční fták :lol:
Takže postupně: Agro hnojivo už jsme víckrát probírali, můj osobní názor je, že agro seká hnojiva jedno jak druhé jen s NPK v minimálně odlišném poměru akorát na to dají pokaždé jinou nálepku. neobsahuje stopové prvky ani například huminové složky a nemám s ním dobré zkušenosti, při doporučeném dávkování jsem si málem zničila rostliny.
U hnojiva na cibuloviny - podíl složky se opravdu buď 0,16 nebo 16% - to je totéž, spíš tam mají překlep, jestli je 2,5ml/l dávkování pro cibuloviny, pak na orchideje musíš hodně ubrat, tak na 0,5ml/l, jestli ne víc.
Doporučuju tenhle článek ze zdejšího webu, velmi pěkně napsaný
http://www.abecedazahrady.cz/Exotika/Ja ... fault.aspx
Při experimentování s hnojivy neurčenými na orchideje je konduktometr velmi vhodný, obvykle na epifyty je dobré komerční hnojivo na orchideje zředit klidně až na čtvrtinu původně doporučované dávky, na vandy ještě míň, plná dávka vyhovuje cymbidiím.
Mě se letos osvědčuje Pokon, N 5% P 6% K 7% + bor,měď,železo,mangan,molybden,zinek u fy Lukscheiter doporučují např. Orchimix od explantesu, který je k dostání na výstavách a nebo na webu explantexu kerý má N 0,25 P 0,33 K 0,37 Ca 0,18 Mg 0,06 + Fe,Zn,Mn,Cu,Mo,B, organickou složku (huminové složky) a blíže neurčené regulátory růstu. Co jsem zatím potkala, je tohle nejkomplexnější hnojivo.
V sezóně lze hnojit i biologicky - kopřivovým výluhem či zředěným kravincem. Zatím takhle.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sya.B 2. 12. 2009 10:44

Děkuji za odpověď. Přiznám se, že jsem se to kdysi snažila spočítat aspoň přibližně na mililitry toho či onoho prvku na litr zálivky (jen tedy NPK), abych to srovnala.
Vyšlo mi, že tím Agro hnojivem tam liju (dle doporuč. dávkování) 0,23 ml dusíku/litr vody, u toho na cibule je to 0,004ml/l při plném dávkování. Zalívala jsem poloviční dávkou, takže i kdyby to bylo těch 16% (tedy 100x víc), pořád jsem pod koncentrací toho hnojiva Agro. Zalila jsem to několikrát a orchidky vypadají bez problémů, pěkně rostou . Mám Cambrie, Dendrobko, Phaly, miniphal, Střevíčník a Zygo, které bude kvést.
Teď jsem pořídila podle Orchidejové poradny hnojivo Plagron Alga Bloom (1,5%-13%-14%). Píší tam snížit dávkování až na čtvrtinu. Hnojivo ještě v ruce nemám, je na cestě, tak uvidím, co mi to vůbec přijde. :-))
V každém případě děkuji za tip, aspoň má bezradný Ježíšek nějakou inspiraci. :-D
Sya.B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 2. 12. 2009 15:53

Plagron alga bloom je hnojivo určené výslovně na květ, takže by se mělo používat v druhé fázi vývoje rostlin, resp. jejich pahlíz , kdy potřebujou vyzrát a nakvést. Pro růst je tam dusíku málo, zvlášť při použití kůrového substrátu, který ho hodně vyváže, tam by bylo potřeba nakombinovat plagron alga grow.
Myslím, že to hnojivo na cibuloviny tam asi bude mít opravdu překlep, těžko by se cibule posílily hnojivem s 0,16% dusíku, tam buď mělo být 0,16 nebo 16%.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sya.B 2. 12. 2009 16:13

Já vím, že je na květ. Teď mi rostou nové pahlízy, chtěla jsem to potom vyzkoušet na Cambriích. :)

Co se týče té hodnoty na cibulovém hnojivu, jsem na vážkách i kvůli tomu, že tam píšou, že je to do každé zálivky. Jsem z toho trochu jelen. 8-S

Já se v těch hnojivech teprve snažím orientovat, tak se omlouvám, kdyby nějaké dotazy byly trošku triviální. Tím Alga Bloomem mám hnojit, až Cambr. přestanou růst listy a pahlízy, až se "zastaví", že?

A ještě otázka, jak hnojit Phalenopsis, když nerostou listy, ale květní stvol. Mám použít draselné nebo naopak dusíkaté hnojivo? Můžu nějak výživou ovlivnit počet a velikost květů (myslím běžná hnojiva, ne speciální boostery)? Díky.
Sya.B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 2. 12. 2009 18:50

to hnojení by mělo vypadat asi tak, že když začnou rašit nové pahlízy, tak od začátku dusíkaté, a zhruba jak se vytvoří pahlíza - to "vajíčko" tak přejít na P a K hnojivo, až doroste finální velikosti, pak přestat hnojit, o něco míň zalívat a měla by nasadit květy.
U phalenopsu by se dalo říct, že při růstu listů dusíkaté, při růstu květů PK hnojivo. Výživou se samozřejmě velikost a vybarvení květů dá ovlivnit, velkou roli má taky intenzita světla, mám to ověřeno na svých rostlinách.
Myslím ale, že si zbytečně komplikuješ život, hlavně nepřehnojit, lépe miniaturní dávky hnojiva častěji a občas důkladně propláchnout substrát a hnojit jen v aktivní fázi růstu. Podle mě je třeba ten Orchimix a Pokon hnojivo, které lze použít univerzálně.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sya.B 2. 12. 2009 19:12

Moc Ti děkuji za rady, zkusím to, jak píšeš, Ježíšek už o Orchimixu ví. O:-)
Sya.B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 12. 2009 19:42

Já jsem Phalaenopsisy začínal hnojit hnojivem Wuxal super cca 3-5ml na 10 (deset) litrů dešťovky. Pak jsem používal Kristalon plod a květ ředím cca pětina odměrky na 10 litrů a teď používám Vermesfluid muškát v dávce cca 50- 100ml na deset litrů. Asi třikrát jsem Phaly zalil stimulátorem Racine a fungicidem Previcur.
Mám pocit že od té doby co hnojím tím Vermesfluid tak mají listy Phalů sytější barvu a teď na podzim nasazují znatelně více než loni.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod gemma 2. 12. 2009 20:52

Jo vidíš, na ty žížalince jsem úplně zapomněla. Možná to taky zkusím.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 2. 12. 2009 22:50

Že se vám pletu do debaty, taky jsem ten Vermesfluid sháněla, ale kromě na internetu nikde nebyl. Třeba teď přes zimu na něj narazím, když lidstvo tak aktivně nehnojí. Taky by mne lákalo testnout, co to s rostlinami udělá, jestli bude nějaká změna. Jinak nejradši mám Orchimix, dobře se dávkuje a zdá se, že nejradši ho mají i moje rostliny. Mám ještě Agro a Plantellu, ale Orchimix vede.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sya.B 15. 12. 2009 15:07

Zkusila jsem tím alga bloomem zalít ibišek, který mi "sám od sebe" krásně kvete. Většinou misku vypije během minut, tuhle alga směs pil 2 dny. Zbytkem jsem zalila pokusný truhlík s durmanem (vrchem) a objevila se mi tam vlákna plísně, tak vám nevím, jestli je to to pravé ořechové... :hm
Sya.B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 16. 12. 2009 21:17

A ten durman ti teď kvete? myslela jsem, že už touhle dobou chrápou? Ale ta plíseň nemusí být tím hnojivem, teď mají tendenci plísně vylejzat snadněji, když kytky míň pijou.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rozárka 3 12. 4. 2010 20:20

Ahoj - poradí mi někdo, zda má zkušenost s hnojivem na orchideje Plantella a Pokon?
Rozárka 3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 4. 2010 20:27

Pokon mám i nějaký Green Vital. Měla jsem i jiné a zatím jsem nepoznala rodíl.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 12. 4. 2010 20:33

Rozárko, Plantella obsahuje to železo, které potřebuje rostlina, když jí žloutnou listy. Celkově je to průměrné hnojivo a pěkně po něm nasazují na květy. Pokon nemám ve své sbírce hnojiv.
dama 55
Návštěvník

Další stránka