Oncidium

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 22. 4. 2009 13:07

Děkuji za radu i pochvalu :-[ .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Širín 24. 5. 2009 19:57

Včera jsem zakoupila orchidej,která nebyla přesně označena...a šikovné kolegyně mi zjistily,že je to Tahoma Glacier..dneska jsem zjistila,že mu vadnou květy,změnily barvu z bílé na bílo-žlutou a když jsem celou rostlinku vyndala z květníku, vypadaly kořeny asi takhle:
Obrázek
nevím, zda je dobře vidět, jak jsou plesnivé..prosím o radu, jestli mám přesadit nebo co s tím dělat..předem děkuju za rady
Širín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 24. 5. 2009 20:41

Tak to nevypadá moc dobře, to je vždycky risk, jestli je to rostlina někde z obi či baumaxu. Jednak nevíme, jak dlouho už předtím kvetla, takže je možné že už mají květy načase a taky jim moc neprospívají ty přesuny. Určitě přesadit. ustřihnout zbylé květy, dát do vázy, vytřepat starý substrát, pokud možno nepolámat zdravé kořeny, odstříhat dezinfikovanýma nůžkama nebo ostrým nožem všechny mrtvé kořeny a přesadit do vhodně velkého květináče-podle toho, kolik tam cca zbude kořenů, neměl by být moc velký, aby dobře prosychal a rostlina to stačila upít. Přesadit do drobnějších kousků kůry s trochou rašeliny- prvních třeba 14 dnů -3 neděle je lepší rostlinu denně rosit na kořeny než klasicky zalívat, aby se chytla. Hodně štěstí .
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Širín 25. 5. 2009 05:27

Gemmo, moc děkuju za radu, odpoledne to udělám, ta kvítka chřadnou před očima...jak jsem o tom tak tady četla, tak to chce vzdušný substrát,což tahle moje určitě nemá..
Širín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Širín 25. 5. 2009 07:09

...moc děkuju,že tady ukazujete fotky, zjistila jsem totiž, jak je to moje oncidko nemocné, hned jak odpoledne přijdu domů, tak musím přesadit, protože ty jeho kořeny jsou teňoulinké,bílé,nezdravé...kdoví, snad mu nějaké zůstanou...prosím, nevíte, jestli Baellara - Tahoma Glacier je chladno nebo teplomilná???
Širín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 25. 5. 2009 08:26

Ahoj, tak jsem se ti podívala do knížky od Goedeové, kde je přímo zmíněná, píše tam, že lze pěstovat v temperovaném až teplém prostředí, v teple má růst rychleji. Potřebuje několik hodin slunce, aby dobře kvetla, ale ne přes poledne, mezi zálivkou nechat oschnout a až budou narostlé nové hlízy, tak mírně omezit zalévání aby dobře nasadila a nechat ji na světle. Píše, že je nekomplikovaná a snadno nakvétá, jen musí mít dost světla, ale ne to polední slunce. Takže tak. Pak napiš, jaks přesadila :-)
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Širín 25. 5. 2009 09:09

děkuju gemmo...pak zkusím vyfotit ty kořínky..až to vyklepu ze substrátu...bojím,bojím,že jí moc nezůstane - no, uvidíme...

jinak jsem tohle objevila na netu:
Oncidium

Odrůdy: teplomilné druhy: O. Dancing Lady, O. Susan Kaufmann
O. crispum- vejčité pahlízy obvykle nesou 2 listy, kvete hnědými květy se žlutými skvrnami.
O. phymatochilum- květy se objevují od jara do léta a mají smetanovou až žlutou barvu s hnědými skvrnami, zatímco pysk je bílý se žlutou korunkou.
O. flexuosum - uprostřed léta nese jasně žluté květy. Je to poměrně dost rozšířený druh.
O. sarcodes - vykvétá zjara žlutozelenými květy, pysk je žlutý s hnědými skvrnami.
O. Sharry Baby - vykvétá od jara do léta žlutými květy s drobnými světle hnědými skvrnami.

chladnomilné odrůdy: O. ornithorhynchum - převislý druh nesoucí fialové a růžové květy, které silně voní. Kvete v zimě.
O. leucochilum - květy jsou žluté až zelené s velkými hnědými skvrnami, pysk je bílý s přídavkem růžové.

jestli si chcte přečíst článek celý, tak tady:

http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/oncidium/
Širín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 25. 5. 2009 13:40

To je dobrý, to by mně nenapadlo, že stavařská firmabude mít encyklopedii pokojovek :shock:
Až budu mít čas, musím to prolézt. Dík za tip.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Širín 25. 5. 2009 18:56

tak jsem ji přesadila...s těžkým srdcem..stále jsem si říkala, jestli jsem ji spíš neměla nechat být,jenže jsem ji vytáhla z květníku a na dně bylo toto:
Obrázek
tak uvidíme...budu jí posílat Reiki, třeba to zvládne líp :hm
Širín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 25. 5. 2009 19:01

Tak to přesazení si myslím, bylo NUTNÉ :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gemma 25. 5. 2009 22:01

Nejvyšší čas. Teď bude opravdu dobré ji hlavně rosit - ne na listy ale těsně k rostlině, kde se stýká se substrátem, aby začla taky pouštět nové kořínky. a nehnojit asi měsíc - má nový substrát, tak aby se ten zbytek kořenů nepřesolil, a opravdu měkkou vodu. Držím palce.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 2. 6. 2009 17:04

ra.cermak píše:Obrázek
Obrázek

Jest li se nepletu Moravandičko tak tato
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 2. 6. 2009 17:13

Díky Radečku já ji mám živě v paměti je krásná :-)
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 3. 6. 2009 16:21

Obrázek Obrázek tak jsem dnes, ale přece jen neodolala, ani nevím jak se jmenuje.Je to nějaký kříženec oncidka.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 3. 6. 2009 16:25

Dani ta je taky krásná :tleskani :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků