Cattleya

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 5. 2009 17:15

Ani zas moc drahá nebyla. 35O,- List má jeden, ale packoudáním se mi zaručili, že je teplomilná, chce na slunce a nevyžaduje pokles teploty. Tak uvidím, já ji ale stejně strčím na terasu, jen co bude v noci stálá teplota kolem 15st. Právě taky vím, že dvoulisté jsou teplomilné a jedno chladnomilné, ale tvrdili to, tak je to snad hybrid teplomilný.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 16. 5. 2009 18:06

Já bych ji na tu terasu nedávala, píše se, že žluté a červené hybridy vyžadují víc tepla než jiné katleje, tak bych s tím letněním ještě počkala. Mám tuhle SLC, bezejmennou, po odkvětu jsem ji teď přesadila, tak uvidím, jak se jí bude dařit.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 5. 2009 18:25

Já ji tam gemmo ještě nenesu, zrovna teď je ještě v noci parádní zima a ona je ze skleníku. Teď bude doma na okně a v letním období, až bude vážně teplo ji tam vystrčím někam k zábradlí, kde je stínění rohoží, aby nestála na úpalu, ale byla venku na čerstvém vzduchu. Kde jste se dočetla něco zásadního o hybridech Catleyí? Sháním informace všeho druhu.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 16. 5. 2009 19:04

Zatím jsem prolezla, co jsem vyhrabala v městské knihovně a něco jsem dostala. Přišla mi užitečná knížka od p. Goedeové Orchideje - Praktický rádce pro zdraví a krásu rostlin, obsahuje praktické rady k pěstování botaniky i hybridů, zřejmě z vlastních zkušeností, vydal Knižní klub, zajímavě zpracované kalendáře péče o jednotlivé druhy jsou v knížce od Erfkampa Kouzelné orchideje- taky knižní klub, botanikou se zabývá encyklopedie Zdeňka Ježka, těch knížek je poměrně hodně- užitečné informace byly ještě u Pinskeho a Röllkeho - zřejmě u nás vydávají hodně německé autory, dají se najít i o evropských terrestritech. Jinak prolejzám internet.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 5. 2009 19:58

Frank Röllke - Orchideje krok za krokem mám. Jinak jsem objevila na netu info, že 2.-4.10. je v PVA Let|ňany Orchidea Bohemica - měla jste pravdu.
Do té doby budu třeba chytřejší a můžu si tam koupit něco dalšího. O botanice neuvažuji, do bytu myslím je to nevhodné.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 16. 5. 2009 20:14

Asi jak co a asi jak do kterého bytu ;-) . Zatím jsem si troufla na doritis pulcherima, mám ji od února a začla nakvítat a coelogyne cristata - po přesazení se chytá dobře (ťuk ťuk) a uvidím, jestli ji přivedu do květu studenou chodbou :-] a chtěla bych sehnat některé odolnější botanické phalenopsy -schillerianu a equestris. Ale do suchého paneláku to asi moc není :-(
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eliška2 16. 5. 2009 21:07

[quote="Moravanda"]Kvetla vloni když jsem jí koupila. pak nasadila dvě pouzdra ale nic. Už jsem slyšela že někdy můžou být i planý. No a zrovna u mne :-/ . Ale jinak vyhání nové výhony to jo :-) . Snad příště.

Dobrý den.Dovolila jsem se vetřít mezi vás.Mám doma cattleyku už dva roky.Poprvé kvetla když mi ji manžel donesl a letos kvete podruhé.Podle toho co jsem o cattleykách četla,musí mít pro zdárné kvetení v zimě dlouhý světelný režim a taky je prý důležité letnění.Loni jsem o orchidkách ještě nevěděla vůbec nic takže jsem neletnila.Je ale pravdou,že jsme měli rozkopaný barák a bydleli jsme až do vánoc v jednom pokoji(v ložnici).Denně se svítilo dlouho do noci a moc horko tam taky nebylo(jak v ložnici).Letos má tři květní stvoly.Je nádherně rozkvetlá a minulý týden jsem si všimla,že vykukují z listů další tři stvoly na květy.Takže přez zimu rozhodně přisvicovat.
Naposledy upravil eliška2 dne 17. 5. 2009 15:18, celkově upraveno 1
eliška2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 17. 5. 2009 06:55

Pro damu 55: tu zmínku o teplomilnosti žlutých a oranžových (trochu jsem to spletla, červené údajně tolik tepla nepotřebují :-[ )jsem našla třeba tady:
http://www.orchidej.net/pestovani/cattleya.html
Tohle jsou výborné stránky se spoustou informací nebo:
http://www.volny.cz/vsmajer/ jsou tam taky návody k pěstování
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 17. 5. 2009 09:51

Děkuji všem za rady. Eliško zahrada na forum je pro všechny :!: :!:
A květenství mohu bohužel jen závidět :-[ .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 5. 2009 14:13

gemmo, dík za info, o užitečné rady se rozdělím podle potřeby s kolektivem.

Vítám úspěšnou pěstitelku Cattleye Elišku, :-) fotka by nebyla, nebo alespoň odkaz na ni? :?:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eliška2 17. 5. 2009 14:53

Děkuji za pochvalu a přivítání.Jenže u mě to asi bude tak jako s tím hloupým sedlákem co má velké brambory.Všechno co se týče orchidek hltám zhruba měsíc,předtím jsem o nich nic nevěděla.Fotka samozřejmě bude,ale musím k tomu přizvat mladého.Zatím se kochám jen fotečkama z netu a tiše závidím.
eliška2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 17. 5. 2009 16:51

Každý z nás jednou začínal s první orchidejí. Nejspíš to bude o tom, nepořizovat si druhy, pro které doma nejsou podmínky a naučit se dobře zacházet s těmi, jejich pěstování je nenáročné. Pak to přináší radost a já osobně neznám v současné době jinou pokojovou rostlinu, která by tak krásně a dlouho kvetla jako orchidej. Když budete mít problém, vždycky se najde někdo, kdo poradí. :-)
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eliška2 17. 5. 2009 17:00

Tak to bude fajn.Jenom škoda,že pro tři moje orchideje už je pozdě.Ještě pořád mám ale další tři a o ty už nehodlám přijít,a jak znám manžela tak nezůstane jen u nich.
eliška2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sarlote 18. 5. 2009 06:06

Gemma, já mám taky botanické Phaly, napiš na www.terrakoruna.cz
Nyní jsem koupila Phal.panterina a Phal.gigantea
Sarlote
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 18. 5. 2009 15:24

Díky za tip, o Terrakoruně vím, jen si chci počkat, až budu mít cestu do Prahy na burzu do Ládví, raději si rostliny prohlídnu, po domluvě je tam dovezou k vyzvednutí. Nějak nemám k poště důvěru.
gemma
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka