Orchideje, jejich nemoci a škodíci (broučci....atd)

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Alinka 5. 3. 2012 20:14

Budu to hlídat a kdyby něco,tak rychle zakročím....pokud nebude pozdě,což by mě mrzelo :hm
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lunula 13. 3. 2012 12:52

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak se zbavit červce na phale?
nějak nemám moc času tady prčítat celou diskusi. Moc děkuji ;-)
Lunula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klivie 13. 3. 2012 18:18

Vítám Tě Lunulo, jestli jich máš hodně tak postřik Mospilanem, ale dá se i ručně uchošťourem namočeným v lihu. Záleží jak je phal napadený.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lunula 13. 3. 2012 19:13

Moc děkuji.

No je naúadená jen jedna. Mamka ji dostala loni v dubnu k narozeninám od sousedky, a teďka nedávno jsem si všimla, že tam jsou bílé "pavučinky". trochu jsem je uchošťourem přejela olejem a taťka to pak celé omyl pod vodou. pak jsem si všimla ,že tam jsou právě ti bílí broučci, na květech a myslím že i něco na listech. dala jsem ji bokem od jiných a taťka ji minulý týden postříkal biolej(nebo tak nějak? ) . a pořád tam jsou, tak nevím co s ní dál :-(.
Já mám doma hodně orchidejek, ale s žádným škůdcem jsem se zatím nesetkala. ťuk ťuk ťuk :-)
Lunula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klivie 13. 3. 2012 20:05

A jsou to opravdu červci? Pavučinky dělají svilušky. Každopádně Mospilan by měl zabrat na obojí.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lunula 14. 3. 2012 14:50

no na listech jsou malilinké jakoby pavučinky a z nich vylízají podle fotek ti červci.
bílý, jakoby chlupatí, tykadýlka. no jak je popsat :-))).
Lunula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Evouš 14. 3. 2012 14:51

Jsou to zajisté červci.

-- 14. 3. 2012 14:52 --

Může tam být i sviluška ,pouhým okem není vidět.To je ta největší potvora.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 3. 2012 15:19

Jestli vidí tykadýlka, tak je to červec. Svilušku by viděla leda pod lupou. Běhající jedince pochytat, rostlinu omýt pod sprchou a postříkat. Já jsem na ně měla Perfectplant insecticide - sprej a už je teď nemám.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lunula 14. 3. 2012 20:58

moc holky děkuji ;-)
Lunula
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klara87 15. 3. 2012 12:53

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Přesazovala jse do nového substrátu kůra+rašeliník. Po 4 dnech jsem substrát prolila a nechala okapat. Když jsem šla orchideje zkontrolovat, jestli nepotřebují zalít, zjistila jsem, že sůbstrát je tak mokrý, jako bych ho právě zalila. Ve všech květináčích byla modrozelená plíseň, která napadla i kořeny. Substrát jsem vysypala, kořeny ostříhala a vydezinfikovala v roztoku manganistanu, nechala 2 dny oschnout a zasadila do osvědčené kůry. Většině orchidejí začaly rašit nové kořínky, ale některé, hlavně mini phaly, dál chřadly. Ty jsem dnes opět vysypala a zjistila jsem, že kořeny jsou opět plesnivé a hnijí, i když jsem rosila pouze povrch substrátu. Můžete mi poradit jak hnilobu zastavit? Čím orchideje ošetřit? Předem děkuji za rady.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 3. 2012 14:39

Zřejmě ta kousek plísně zůstal. Miniphal je choulostivější, tak většinou takovéhle napadení odnese a špatně se vzpamatovává. Zkuste znova omýt, shnilé ořezat do čistého, pokud je ještě co, konce zasypat dřevěným uhlím, nebo živočišným, nebo drceným endiaronem a zasadit do kůry desinfikované propařením. Pro záchranu by šel použít možná i minerání substrát, tam se žádné plísně ani hniloby nedrží.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klara87 15. 3. 2012 16:48

Děkuji za rady. Zkusím to živočišné uhlí. Přemýšlela jsem, jestli nemám použít Previkur.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 3. 2012 17:57

Previcur použít jde, prý ho orchideje snášejí úplně v pohodě. Je trochu nešťastné, že napadené rostliny jsou zrovna ty miniphaly. Já mám zkušenost, že ty se vzpamatují málokdy. Za pokud to samozřejmě ale stojí vždycky, třeba nejsou chycené tak moc.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klara87 15. 3. 2012 18:08

No, dvě začaly pouštět nové kořínky z báze. Třem ale zkrabatěly listy. Na noc přes ně přetáhnu orosený sáček. Třeba se vzpamatují.
Naposledy upravil Klara87 dne 15. 3. 2012 19:59, celkově upraveno 1
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 3. 2012 19:43

Taky je dobrý ten Pokon-kondicionér pro orchideje. Docela to těm listům pomůže, vážně to funguje.
dama 55
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka