Orchideje, jejich nemoci a škodíci (broučci....atd)

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod dama 55 11. 8. 2009 18:36

Od sluníčka by to bylo na kraji listu - to mám já a vypadá to jinak. Rozlézalo se to, nebo jste to pro jistotu utrhli hned?
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janula55 11. 8. 2009 18:43

Rozlézá,je to na 2 listech
Janula55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 12. 8. 2009 10:01

včera jsem si všimla na dvou phalách na květech malé žluté puchýřky hned jsem běžela do obchodu pro Biool a teď jie dávám do pořádku ani jsem vám to nestačila vyfotit ale podle mě to je začínající stádium puklic vyly ještě malé a mladé uf ještě že jsem si toho všimla snad to bude v pořádku
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 13. 8. 2009 09:13

po očištění a kontrole jsem ještě nějaké mršky našla tak jsem to fotla co myslíte jsou to puklice?Obrázek
Obrázek
v chytrých knihách podle obrázků by to měli být >:-( ještě mladé
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 8. 2009 09:32

Bohužel je to puklice :-/
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod jakuku 13. 8. 2009 09:42

Díky aspoň mi to na 100% potvrdil také jsem se před odpolední hned toho chytla na špejli s vatou jsem nanesla neředěný Biool odstranila a nakonec ředěným ještě postříkala budu kontrolovat a za týden zkusím znova :roll:
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 13. 8. 2009 14:11

Jano, to právě mladá puklice není. Mladá nemá ten voskový puntík nad sebou, ale normálně leze po listu a kde se jí líbí, tam se zavíčkuje a saje, mrcha. Ten Biool by měl udusit ty lezoucí a pořád to s ním teď potírej. Já tu mám pro změnu jiného "škodíka" Kočka mi začíná shazovat kytky - Už shodila dvě, včera letěla vzduchem Elegant beauty a před chvílí další, naštěstí obě už bez květů, tak se nic nestalo, jen se trochu vysypala kůra. Nevím, co ji bere, dřív si jich ani nevšimla. :grr:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 13. 8. 2009 20:46

Takovéhle škodíky mám doma dva, naštěstí ty dva shozené phaly se vzpamatovaly, na tůžové velkokvěté jeden stvol s květy přežil, druhý se nalomil moc a vyrašil pod ním nový z očka, takže dobrý, už jsou na tyči přivázaé drátem a špagátem.
Jinak mně na puklice fungoval po mechanické očistě Agrion.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 8. 2009 20:57

Já jsem zatím na Phalech našel 3 puklice asi před měsícem a jednoho červce loni. Okamžitě jsem je odstranil a denně jsem je prohlížel a naštěstí už jsem žádné nenašel :oboze
Bohužel včera jsem objevil že Hoya bella je uplně obalená sviluškou . Je vedle ní Phal ale naštěstí na něj asi nejdou , nenašel jsem ani jednu zato jsem ji našel na břečťanu a tak šel do zahrady a Hoya dostala pořádný postřik přípravkem Vertimec.
Je zajímavé že na Phaly nám svilušky nejdou ale na Dendrobium nobile stardust ano, už jsem musel také postříkat.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod jakuku 14. 8. 2009 09:21

Svilušky s prominutím to jsou svině jak to je hodně napadnuté tak to je konec já jich měla jednou na fikusu Benjamín naštěstí jsem si toho všimla také včas ale u kamarádky jsem viděla uplně obalenou ze spoda hned jsem jí řikala že tu kytku může vyhodit ta by se nedala zachránit už ani nevím co to byla za pokojovka.Červce jsem také našla dvě potvůrky chlupaté asi jsem je přinesla z květinářství byly pěkně schované pod květy už jsi budu dávat hodně bacha
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 8. 2009 09:29

Svilušky mi každoročně sežerou kytky na terase a je úplně jedno, jestli je to petunie, nebo nevoňavý afrikán. Sežraly i drobnokvěté vyrtvalé macešky. Červec vlnatka mi zlikvidoval celou stokusovou sbírku kaktusů tak, že jsem se vzdala jejich pěstování. Já už kvůli tomuhle vůbec nemám pokojovky v substrátu pohromadě s orchidejemi. Leda tak nějaké jednotlivce pouze v hydroponii.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karkulkacz 14. 8. 2009 12:07

Když se tady bavíte o těch škůdcích. Co je to za takové ty mini bílé mušky, co jsou třeba na surfíniích a obecně na těhle balkónových kytkách? Vždycky když hejbnu stonkem, tak se rozletí. Nastříkala jsem to teda Mospilanem, ale začaly sedat i na letněné orchideje, tak jsem je taky lehce stříkla. Nemůže jim to ublížit?
karkulkacz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 8. 2009 12:19

To jsou molice - taky dost špatně k vyhubení. Samozřejmě jim to ubližuje, je to savý hmyz. Venku to ale lítá všude - jen si to pak nezanes dovnitř. Hodně se jich dá lapit na žluté lepové desky, žlutá barva je vábí, sedají tam. Jinak samozřejmě postřik a asi by to chtělo vhčí vzduch, ale to venku můžeš sotva zařídit. Podívej se dospod pod listy, tam si molice lebedí. :grr:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karkulkacz 14. 8. 2009 14:46

No já to postříkala tím Mospilaneme a zdá se, že jich tam tolik není. Já spíš myslela, jestli orchidkám nevadí ten Mospilan?
Jo a pak mám dotaz - vadí na květináčích zevnitř zelená řasa? Mám ho na dost orchidejích, ale nepřijde mi nějak zvlášť, že by jim to vadilo. Mám to i hodně zvrchu na substrátu Cymbidia a rostou mu nové kořínky.
karkulkacz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karkulkacz 14. 8. 2009 14:51

Jo a ještě jsem našla, že Mospilan zázračně působí i na smutnice. Ale nevím, jestli by to nepoškodilo kořeny u orchidejek. Co myslíte?

http://images.google.cz/imgres?imgurl=h ... %26hl%3Dcs
karkulkacz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka