Tibetská orchidej

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 23. 4. 2009 18:46

Prosím každého, kdo má zkušenosti s touto orchidejkou, aby mi poradil jak na ni ;-) . Já jsem si ji objednala, ale o pěstování zatím nic nevím a moc by mne to zajímalo. Děkuji všem kdo přispěje svou radou :-) .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 4. 2009 09:10

No, nazdar - myslím, že to nebyla dobrá volba! Dej si do vyhledávače rod Pleione a uvidíš sama. Jsou převážně zemní, ale jejich zimní odpočinek je tak složitý, že ani kdybys měla studený skleník, není moc naděje, že to rostlina, respektive její hlízy přes zimu přežijí. Pokud nejde ta objednávka stornovat, akorát jsi myslím vyhodila peníze. Příště to dělej obráceně - napřed se ptej, pak kupuj. Nedej na to, že Ti prodejce sdělí, že je to nenáročné. Tohle tedy mezi nenáročné rozhodně nepatří, v nouzi se dá jedna rostlina zimovat v lednici, ale výsledek je nejistý. Nebo, že by tu byl mezi námi odborník na rod Pleione a tvrdil opak?
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 24. 4. 2009 13:52

Děkuji za tvůj názor, ale to jsi mne teda nepotěšila :-/ . Oni tvrdí, že lze běžně pěstovat v pokoji :'( .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 4. 2009 14:01

Ještě bych věřila, že Ti to, co pošlou v pokoji odkvete, to ano, ale už to neuchováš přes zimu, o dalším kvetení ani nemluvě. Měla jsi si koupit nějakou Cattleyu, ta má květy skoro podobné, pokud vím a v pohodě bys nějakého mezidruhového křížence mohla pěstovat a těšit se z jejích krásných květů. Potěšila bych Tě ráda, ale Pleione Tě rozhodně nepotěší dlouho.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 1. 5. 2009 16:34

Šla by pěstovat třeba ve světlé chladné chodbě, ale většinou je mají rovnou na záhonku nebo v květinových mísách venku. Přezimujou se zatažené hlízy v chladném bezmrazém sklepě, garáži apod., dokonce jsem vyčetla, že je dávají taky do ledničky do fochu na zeleninu třeba v krabičce se suchým pískem, aby stály rovně. Nejlépe pročíst odbornou literaturu, protože pěstování není úplně jednoduché, zejména co se týče vychytání času, zálivky, teplot a tak. Myslím že je spešl knížka Pleionky a jiné chladnomilné orchideje tuším od Grady?
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 1. 5. 2009 17:09

Dobrý večer. Děkuji moc za rady. Zatím mě ještě nepřišly, ale když to tady čtu tak z nich začínám mít docela strach :hm . Na té objednávce bylo psané že jdou pěstovat v bytě i na záhonu. A nedávno mi říkala jedna paní, že je měla dlouho doma a nic. Pak prý se naštvala a vyhodila je na balkon do truhlíku a oni jí krásně vykvetly. Tak uvidíme. Jestli mi je vůbec pošlou.

Jinak Dámmo ty máš nějakou Cattleyu ? Já mám doma na zkoušku jednu a můžu ti říct že zatím mi udělala radost jen tím, že vyhnala na dva květy. Ale jestli vykvete kdo ví :hm :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 1. 5. 2009 17:31

To jsem Ti napsala proto, že Cattleya má tvarově podobné květy jako Pleionky, jen se pěstuje o několik poznání snadněji. Uvidíš, že květy úplně v pořádku vykvetou, já žádnou nemám, ale nějakou hybridní bez nároků na střídání teplot mám v plánu pořídit.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 1. 5. 2009 18:36

Mě se taky hrozně líbí ale nevím nevím :hm . Ty dvě pouzdra na květy už má vyhnané dlouho a pořád nic :-| .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 1. 5. 2009 18:41

Ono je někdy třeba jim trochu pomoct ustřihnutím špičky toho pouzdra.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 5. 5. 2009 07:58

Tak už mi holky přišly :-) . Poslali mi jen ty naklíčený hlízky nebo co to je , tak jdu študovat kam s nimi :hm :!: :?:

Tak už jsem je šoupla do květináčků, holt bude to buď :-) a nebo :'( :?: :!:
Jinak ten můj druh je 3 PLEIONE TONGARIRO 1. Teď už se můžu jen snažit a modlit :oboze ;-) .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 5. 5. 2009 10:33

Holt ta zima to jistí :mrgreen: nezávidím ti těch 5 stupňů v zimě.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Moravanda 5. 5. 2009 11:39

Já to zkusím podle té rady, šoupnout to do lednice někam dolů :hm . Ale jestli mi vůbec něco vyleze :!: Četla jsem že když to dáš do dozy na stojato bez subsrátu asi na 3-4 neděle a pak to vyndáš a zasadíš tak by to mělo snad do 8 týdnu vykvést :oboze .
To bude teda hokus pokus ;-) .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 5. 5. 2009 15:27

To Tě budu se zájmem sledovat. Můžeš tady zcela veřejně prozradit, co za ten zázrak chtěli? Prosíím! :!:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 5. 5. 2009 17:12

To mne radši nesleduj, nebo mi to uhraneš a pak mě to neporoste :D :!:
Kolik to stálo nebudu psát, páč by si to mohl přečíst manžel a měla bych doma rozvod. Ale můžeš si to domyslet. Po dlouhatánské době jsem si zas jednou něco objednala z Bakeru.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 5. 5. 2009 20:50

Aha, ta to já se tam taky můžu kouknout. Ale neboj, já Ti přeju, aby Ti rostla, neuhranu Ti ji, to bys byla hvězda, kdyby Ti šla. Jen jsi se s ní pustila na dost tenký led. On taky Pleionku člověk jentak nevidí, to víš, že by mě to zajímalo. Ti budu držet palce, aby se povedla. :lol:
dama 55
Návštěvník

Další stránka