Dendrobium

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod karkulkacz 8. 6. 2009 13:46

Já mám taky keiky na Den. kingianum a kořnky tam jsou vidět. Takže vždy když zalévám, tak tyhle kořínky porosím. Chci se ale zeptat, jaký použít substrát na přesazení tohoto dendróbka. Je totiž takový hodně jemný a ještě s něčím smíchaný.
karkulkacz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 8. 6. 2009 20:19

Moravando, neboj, kořínky časem vylezou, až vylezou, tak je občas poros jako karkulka, aby zesílily. U dendrobií se zřejmě keiki dělají vcelku přirozeně, u Stardustu mi narostly, protože mu nebylo dobře a u nobilka, protože mu bylo naopak moc dobře a nemělo klidové obdobbí ke kvetení. Kingianum chce zřejmě opravdu dost chladno, ale ti co ho mají dýl tvrdí, že to přežije skoro všechno, každopádně, aby nakvetlo tak bude na podzim chtít chladno a přisušit.
K substrátu pro karkulku-dospělé dendrobko do kůrového, aby byl vzdušný, keiki budou chtít asi na začátek jemnější.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 6. 2009 20:26

No a pak se v tom někdo vyznej. Tak díkec za rady ale stejně teď nevím jestli umírá a nebo se má dobře :hm :D :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 8. 6. 2009 20:32

Neděs se, neumírá :pozor , podle těch hezky zelených listů bych řekla, že se má dobře.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 6. 2009 20:33

To jsem ráda :-)
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dominicag 8. 6. 2009 20:57

to gemma:
Ďakujem za odpoveď. Včera som ale na radu jednej pani z Berry odstihla 3 stonky :-( , tak som zvedavá, čo mi z nej zostane. Mám ju odfotenú v príspevku na samom spodku diskusie, je to prvá fotka, vtedy bola ešte celá.
Ďakšie dve fotky je Dendrobia asi phalaenopsis - nie som si istá, to je tá, čo neviem aká je. Kúpila som si ich v Baumaxe zlacnené a už nekvitli...
dominicag
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gemma 8. 6. 2009 21:07

No nevím, zdravé olistěné pahlízy mi příjde líto stříhat, když na jejich základech mají vyrůst nové pahlízy. Taky se tu už někdo u phalenopsů zmiňoval o nějaké paní, co nechává phalenopsům jen dva listy, aby jich nemusely živit tolik, ale přijde mi to poněkud scestné - vždyť právě zelený list dýchá a metabolizuje a vytváří rostlině energii, kořeny přijímají a přesunují živiny do listů a energie je vydávána na květy a plody obecně. Je to stejné, jako bych si nechala odstranit půlku plic, jater a střev, abych nemusela živit tolik orgánů :roll: K posílení rostliny má z logiky věci smysl odebrat pahlízy, které už nemají listy a kořeny a už nepřispívají k výživě.
Přeju tomu dendrobku, ať dál prospívá.
gemma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dominicag 8. 6. 2009 21:18

no, mohla som počkať...nabudúce to radšej nechám tak, lebo je pravda, že keď je to pekné zelené, tak je to škoda, veď mi to aj bolo poriadne ľúto...no už to nevrátim.
dominicag
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cherillka 11. 6. 2009 13:21

Ahoj.
Po dlouhé době jsem zase přihlášená. Nějak ten nemám pořád čas. Sotva stíhám pročítat příspěvky. Chtěla bych se s vámi poradit: již jsem tady ukazovala to své dendrobium, které jsem dostala 10. dubna 2009. Sdělili jste mi, že to je chladnomilné Nobile. Jenže teď mi pořád na těch dospělých odkvetlých stvolech žloutnou listy (viz.foto) - je to normální? Mezi tím mi zespodu rostvou nové stvoly. Zalívám ho 1x týdně zároveň s phaly, tak nevím, zda je to málo nebo dost? Nepoznám, zda už potřebuje zalít, když má bílý neprůhledný květník.... Jinak ho mám na chodbě u schodiště. Ven jsem ho zatím nedala - možná tento víkend.
Předem děkuji za rady.

Obrázek Obrázek
Cherillka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 11. 6. 2009 15:14

Dej to dendro ven, že mu padají listy je normální zůstanou úplně holé. A stou zálivkou, mám v každém květináči co je neprůhledný, špejli a ta saje vlhkost, tak podle toho poznáš jak je mokro v květníku.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cherillka 11. 6. 2009 17:07

A tu špejli máš zapíchlou v květníku a pokaždé ji vyndaváš abys zjistila, zda je suchá nebo vlhká??? :?: Nebo to poznáš podle kousku, který vyčnívá nad květníkem?
Zní to jako dobrý nápad, taky to asi vyzkouším. :tleskani
Díííky. Snad se vzpamatuje a ještě někdy pokvete...
O víkendu ho dám i s cymbídiem ven - asi do polostínu, viď? A někam, kde bude chráněné před deštěm?
Cherillka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 11. 6. 2009 18:43

Tak tu špejli zkontroluješ vytáhnutím ze substrátu.Když bude mokrá tak je mokro i tam, hlavně ji zatlač až dolů.
Pražit slunce na ně nesmí stačí polostín,mívají je i v zahradě. Já osobně je mám na zastřešeném balkoně, za bambusovou rohoží.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 11. 6. 2009 19:11

Dani a nemáš strach že si s ní propícháš kořínky :hm :?:
Moravanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka