Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 13:02

jojo, uděláme si tam koutek :-)
Jinak zpět k Phalům.....mám asi problém :-O, na jednom listu Phalu se mi udělaly puchýřky....nevíte někdo, co s tím? Obrázek
burbulka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 13:03

Když stvol zasychá, je vidět, že kvést už nehodlá a můžeš ho klidně odstříhnout. Ale já nejsem moc příznivec opakovaného kvetení na starém stvolu, to je věc názoru, já radši odpočinutou rostlinu a nový stvol s více květy, než ji nutit, aby kvetla na těch zbytcích stvolů. Leda, když tam vyrazí celé větvičky s poupátky, to potom by bylo škoda. No a to "něco" co Ti roste je s největší pravděpodobností květní stvol, pokud roste v místě, kde je nejstarší list, za kterým se ještě nekvetlo. No a s tou chladnomilnou budu taky experimentovat, tak nevím, ale já bych ji i pak zatím nechala tam, kde je, ať má radši světlo. Stejně až odkvete by hned nekvetla zas.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 13:07

Tak ji zkusím nechat tam kde je :)
Ano to malinkaté něco vylézá právě z takového místa jak jsi popsala.
A když je ted jisté, že to bude stvol, tak mám ještě větší radost, snad mi ji časem nic nepokazí :)

Jinak se pro tuto chvíli musím rozloučit, končí mi pracovní doba a musím do školy. Tak všem přeji krásný a pokud možno aspon trochu slunečný den :)
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 24. 3. 2009 13:18

Když to tady čtu, tak si teď říkám,nedej bože aby tvůj šéf četl stejné stránky :potichu :nenapadne .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 13:20

Burbulko, probádala jsem knihu s vyobrazením chorob, ale tohle tam není. To snad není choroba, leda nějaká kosmetická vada, třeba dostala najednou víc vody, než chtěla. Když to nemá jinou barvu než list, to nevypadá na nemoc. Pozoruj to, jestli se to nezvětšuje, ale já myslím, že to nic není. Žádný list přece není stoprocentně všude na povrchu stejný.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 13:24

právě, že se to zvětšuje, vypadá to, jako by ses opařila. uvidíme, co to udělá dál....mám něčím preventivně postříkat nové domů přinesené orchideje? Máte něco osvědčeného?
burbulka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SimonaS 24. 3. 2009 14:18

tak teda já nevím.. většinu orchidek co mám doma sem koupila v rozmezí 56 - 115 Kč.. teda značně zbídačené (nebo tak na mě aspoň působily) a sice ještěk nekvetly (až na jeden phal) ale zato přidávájí hlízky, lístky a vůbec vypadá, že se jim daří, takže čekám v nejbližší době květní stvoly..
SimonaS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 14:43

Když říkáš, že se to rozlézá a vypadá to jako by ses opařila, mohla by to být houbová choroba z moc vláhy. Taková nemoc tam popsaná je. Dej to pro jistotu stranou od ostatních kytek, je to přenosné. Nestříkala jsem zatím nikdy ničím, jen do toho pořád chodím zírat, zda je vše OK a zatím je. To Ti neporadím. Co ten list dát pryč, dokud to není všude? Pořád líp přijít o list, než o celou rostlinu. A stejně bych ji dala pro jistotu zatím jinam.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 24. 3. 2009 14:52

Já jsem někde kdysi četla, že puchýřky na listech u pokojových rostlin způsobuje nevhodné rosení.. Ale teda zrovna u Phalaenopsisu by mě to překvaplio, když přímo vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu... No nevím, asi to bude něco jiného (já to radši přenechám odborníkům ;-) ).

Jinak poslušně hlásím, že se mi můj můrovec podařilo zachránit (když jsem byla pryč, tak mi ho samou péčí ulili a už to vypadalo, že to nerozdejchá :-l ).
No a teď vyrazil nový kořínek a probouzí se spící očko.. Huráá :-) Až mě to tak vybudilo, že mám chuť pořídit si ještě jeden... (" a už v tom zase lítám :mrgreen: )
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 14:58

No a z velkého rosení by klidně nějakou houbovou chorobu chytit mohla. Je toho druhů, že ani nemáme představu. V knize píší - s jarem vylézjí i škůdci a napadají naše pokojové rostliny - to se máme tedy na co těšit. Já do toho v bytě tu chemii tak nerada leju a jinde není kde, leda bych si to vzala do garáže a tam je zase chladno.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 14:58

děkuju za rady, už jsem ji dala pryč. Taky jsem uvažovala o tom, že ten lístek odstraním, protože jinak se rostlince daří skvěle. Řez mám zasypat skořicí, že?
burbulka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 15:15

Jo, nebo práškem z uhlí, nebo práškovou sírou, nebo taky se dává hliníkový prášek, uzavře a vydesinfikuje se ta stopa po řezu. A desinfikovat nůž nebo nůžky, kterými to budeš dělat buď nad plamenem, nebo lihem.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2009 15:17

Ahojky děvčata,teprve jsem to všechno dočetla. Pěkně jste se roz povídaly,tak jsem myslela, co tak se přemístit do volné diskuze, ať můžeme povídat o všem dohromady a nebát se, že se to nebude líbit. Co vy na to :?:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 15:26

máte tam nějaké téma, které využíváte?
burbulka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 24. 3. 2009 15:28

Pro Zuzika :!:
Děkuji mooc za pochvalu :-[ . Odpovídám sem, protože teď honem nemůžu najít kde byl požadavek napsaný. K té Miltonce. Moc ráda bych poslala odnož, ale Miltonku mám zatím jen jednu na zkoušku a je u mne teprve krátko. Přivezla jsem si ji teď z výstavy a zatím mám strach aby mi nezašla. Ještě totiž nevím jak na ni :hm :!: Měla jsem to obrovské štěstí že jsem za jednu cenu koupila maminu s dítětem :-) , ale zatím se s ní bojím hýbat. Začíná odkvétat, tak počkám co bude dál. A jelikož jsem až teď zjistila že je chladnomilná, tak nevím nevím... :pozor . Uvidíme . Ale slibuji že když to bude možné tak pošlu. Dám vědět ju :-) ?
Jo a 0033 je Dendrobie. Ta je u nás taky chvilku a zatím kvete :hm .A Danka mne poučila že to ještě není Miltonka ale Miltoniupsysa :-[ (teda jestli jsem to dobře napsala, ty názvy jsou hrozný :-/ , u nás je to Terka :D )
Moravanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka