Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Šár.ka 27. 1. 2010 11:54

.. děkuji všem za informace. doma na to podrobně mrknu.

Dámi, foť! ;-) žádná fotka není na škodu! :lol:
... krásné sluníčkové dny přeji všem ... Šárka
www.rr.sk/cash
Šár.ka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ažka1 27. 1. 2010 12:30

Ahojky chtěla jsem se zeptat hnojíte někdo tyčinkovým hnojivem na orchideje?Bylo měto mě to vnucovaný ale bez zkušenosti to ani nekoupím a ohlas od vás jsem neviděla, tak mám jen listové hnojivo a POkon do vody.Já jsem se taky rozhodla že si koupím zvlhčovač protože naše vlhkost do 40% ale měla jsem smůlu měla jsem dva vybrané ale dnes mi napsali že nemají ani jeden a co mají u nás v obchodě se mě nelíbí obrovský a drahý.Tak zítra budem dělat prohlídku okolních prodejen elektro tak uvidíme.
ažka1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 1. 2010 13:21

Tyčinkovým hnojivem nehnojím, zasoluje prý příliš substrát - to nevím, psali to kdesi. Nerovnoměrně to hnojí, protože se tyčka rozpouští jen tehdy, když se na ni lije voda na zálivku a pak jen pod tím místem, kudy stéká. Navíc si neumím představit, jak zastrkávám do květníků něco kolem sedmdesáti tyček a co by to stálo peněz.
Teploměry a vlhkoměry zde, to zaručeně znáte každý. Největší jejich výhoda je, že nepotřebují baterie, jen visí a měří. To potřebuju.ObrázekObrázek
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Šár.ka 27. 1. 2010 13:40

Dami super, hezky to i vypadá. a pořizovací cena se pohybuje tak asi kde? díky :-)
www.rr.sk/cash
Šár.ka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 1. 2010 13:43

Ten jednotlivý myslím nestál víc jak tři stovky a ty tři nad sebou něco kolem osmi stovek, ne víc, jak tisíc korun. Ten barometr byl kdysi dárek pro mého muže, který jsem mu teď ve jménu "zdraví a krásy " orchidejí zase odebrala. Nijak se nebránil, jen jsem to převěsila do druhého patra. :mrgreen:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Šár.ka 27. 1. 2010 13:54

jo děkuji. a koukám, že máš velmi hodného mužíčka! :-) v zájmu kytek ... všechno! kdyby takhle smýšleli všichni naši chlapáci! :tleskani
www.rr.sk/cash
Šár.ka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 1. 2010 14:04

Ten Tvůj je ještě mladý, tak si ho musíš vycvičit. Na stará kolena už s ním nezmůžeš nic. Dokonce jim i opatrně větrá - to by tady bylo jistě předmětem závisti a dal jim destičku, aby na ně netáhlo. V létě, když odkvetly, říkal, ať s tím zeleným něco dělám. Tak jsem to celé okno přinutila rozkvést a když viděl, co práce to dalo, dává na ně pozor. Navíc už po těch letech se mnou moc dobře ví, jak strašně by mě rozzuřil, kdyby se jim jeho vinou přitížilo. Kromě jiného myslím, že je to inteligentní tvor, se kterým se dá diskutovat, aby nakonec udělal to, co já chci. :-) :mrgreen: :-)
Podívej se pro zajímavost třeba tady , trochu sice podražilo, ale jen mírně.
http://hodinky.inshop.cz/barometr/
Naposledy upravil dama 55 dne 27. 1. 2010 15:50, celkově upraveno 1
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jaja28 27. 1. 2010 15:37

Dany, my máme už také řádku let tenhle barometr 3 v jednom Obrázek, ale nějak se mi poslední dobou zdá, že to ukazuje té vlhkosti nějak moc. Že by to dělala ta fontánka? Jinak Dany mám otázku jak pro tebe tak i pro ostatní - když z květního stvolu vyrazí boční stvol a pak až na něm odkvetou květy, jak postupujete? Uříznete opět na tom bočním stvolu za třetím očkem, nebo řežete na hlavním stvolu třebas o očko níž než bylo zaříznuto, nebo uříznete celý stvol až dole? Toto mě teď docela hodně zajímá, protože tato situace mi za nějaký čas u některých phalů nastane, tak nad tím začínám dumat.
Jaja28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 27. 1. 2010 15:45

Ahoj JaJo ,já už po odkvětu bočních stvolů odstřihávám celý stvol.Aby si kytí trochu odpočala. :lol:
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jaja28 27. 1. 2010 15:51

Kand,tak tohle se mi zdá asi nejrozumnější řešení. Ale pořád jsem byla na vážkách, protože jsem u někoho ve fotoalbu - ale teď už nevím u koho to bylo - viděla, že má zastřižený i boční stvol. Haló, kdo to byl??? Přiznejte se :-D
Jaja28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 27. 1. 2010 15:54

Ono už to potom ani nevypadá hezky.
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 1. 2010 15:58

Kandl dobře děláš, i když jsem se setkala s tím, že někdo to tam nechává, dokud stvol neuschne. Pokud rostlina vyrazí z očka a pak odkvete, má se květní stvol odstřihnout potom až u báze dole. Možná, že se na mne někdo vrhne, že se to tak nedělá, ale četla jsem to zrovna včera na jedněch webovkách v angličtině. Ono to i ošklivě vypadá, když by vyrazilo bokem někde další očko i je pravda, že si rostlina neodpočine jak by měla. Já jsem to ale nevěděla, že se to má dát pryč a na jedné to mám - z očka vyrazil malý stvolík s jedním dalším očkem a dvěma květy a když odkvetly, vyrazil z toho jediného očka další květní stvol a ten už měl květy tři. Zároveň s tím vyrazil dole nový stvol. Vypadá to mírně řečeno zvláštně, teď zrovna to celé rozkvetlo. Zkusím, jestli by to ze strany bylo vidět na fotce.
Jajo, pokud se Ti zdá, že špatně měří vlhkoměr, dá se nakalibrovat znova. Návod Ti buď můžu dát sem, nebo na SZ - napiš, jetli ho chceš.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Oluskacz 27. 1. 2010 15:59

Já to taky stříhám pak už dole. Ale myslím, že jednou mi sama orazila z dalšího očka.
Oluskacz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod CatX 27. 1. 2010 18:15

tak teď jsem trošku už zmatená.. když mi teď skoro vše odkvetlo, mám stvoly ostříhat??
CatX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jaja28 27. 1. 2010 18:20

CatX tady jsme vedly debatu o stříhání bočního stvolu. Pokud máš odkvetlé pouze hlavní stvoly, tak ty ustřihni buď nad třetím, nebo čtvrtým očkem. Řiď se podle toho, které to očko je nachystané k životu.
Jaja28
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka