Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cherillka 19. 4. 2009 21:02

No Argo, paráda!!! :tleskani Takový prales! :tleskani Prosím tě, prozraď, co s nimi děláš, že je máš tak krásné, bujné, kvetou ti, rostou ti atd.???? :?:
Čím zaléváš (jak často), čím hnojíš a mlžíš je???
Máš je úplně super. Mě se ještě nepodařilo, aby mi odkvetlé kvetly - jeden phal nasadil na květ, ale stvoleček, který vykoukl, tak se jakoby zasekl a min. už přes měsíc je pořád stejný a vůbec neroste.... (má cca 0,5 cm a víc už neroste). :hm
Jinak jsem dneska jeden phal už letos přesadila po třetí - a ještě, že jsem tak udělala - to je ten, jak mi z něho lítaly mušky. :-\ Řekla jsem si, že ho přesadím a ten substrát vyhodím, aby se mi to tady pořád nerozmnožovalo. >:-( A když jsem ho vyndala z květníku, tak celý spodek měl vlhký (sice jsem zeminu dala společně s kůrou, ale jaksi se asi zemina dostala na dno), takže vespod byla JEN zemina, která byla dost mokrá a být to tam ještě chvíli, tak by to asi pěkně hnilo..... Takže jsem ráda, že jsem se do toho přesazování dala, jinak bych asi brzy o ten phal přišla. Byl sice v květináči na orchideje, ale ten je z nějakého tvrdého plastu a má na dně jen pár dírek. Tak ho dám stranou a než ho příště použiji, tak asi do něho budu muset udělat z boku otvory - jak už to tady někteří děláte, aby ten substrát mohl dýchat a lépe schnout. Takhle to tam pěkně bylo uzavřené. Tak taky doufám, že mu to letošní 3. přesazování neuškodí. Ale kořínky měl už některé ošklivé, tak jsem je ostříhala, všechny kořeny posypala skořicí a zasadila do kůrového substrátu. A zaliji ho až tak za dva dny - to jsem se taky dočetla, že když se phaly přesazují, tak že by se měli zalívat až tak po dvou dnech, až ty rány na kořenech zaschnou... :hm Jinak jsem všechny ostatní ponořila do "lázně" s hnojivem, dala okapat, omlžila jsem je a zase hezky uložila na svá místa - je to můj nedělní rituál. Ale jelikož jich už mám patnáct, tak si s kytičkama už hraju cca 2 hodiny....
Taky "koupete" cymbidium? Já ho jinak zalít nemůžu, jelikož kořeny jsou cca 2 cm nad květináčem.... Takže bych jedině mohla nalít vodu do podmisky... ALE já ho dneska ponořila do vody, tak snad mu to vadit nebude... :hm
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arga 19. 4. 2009 22:13

Děkuji za chválu, to vždycky potěší :-). No tak z těch substrátu jsem vyzkoušela asi vše a musím říct, že nejlepší je udělat si vlastní. V květináčích jsem udělala na dně vrtačkou víc dírek, aby byl vzdušnější. Na dno jsem dala dřevěné uhlí ( letos je zkouším poprvé) na to uhlí nasypala nalámaný polystyren a pak rostlinku zasypala substráten koupeným ( terra něco už nevím co)smíchaným s kůrou z lesa a dřevěným uhlím a polystyrenem a trochou rašeliny. Zkoušela jsem dát rostliny i do samotné kůry z lesa a to se mi vůbec neosvědčilo, protože vůbec nesaje vodu a rostliny jsou dned po dvou až třech dnech suchý a to mě nebaví je kontrolovat a furt zalívat. Takže je čeká zase přesazení, asi 4 kousky na kterých jsem to zkoušela. Zjistila jsem, že když je tam trochu té rašeliny, tak rostliny rostou bujněji, mají dlouhý a velký listy.
Zalévám v létě na jižní straně jednou týdně, v zimě jednou za deset dní i více. V létě tam peče slunko skoro celej den, tak vysychají dříve. Stíním žaluziema, ale i tak je za nima horko a to se jim dost líbí, protože pořád kvetou. Hnojím slabě ale pravidelně s každou druhou zálivkou a používám bud hnojivo na orchideje jedno jaký a ted mám Wuxal super ( poprvé ho zkouším). Nikdy nerosím! Pouze zaliju tak do půlky obalového květináče, nechám je v tom tak hodku a pak vodu vyleju. Do lázně je nedávám, protože když bude některá napadená škůdci nebo nějakou chorobou, tak to chytnou všechny a navíc při tom počtu by to zabralo celej den. Vodu používám bud odstátou z vodovodu, nebo někdy deštovku, když zrovna zaprší. To je asi tak vše. Doufám že vám to pomůže :-). Ještě jeden poznatek, na jižní straně rostou a kvetou daleko lépe než kdekoli jinde. Sluníčko dělá divy. :-)
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 20. 4. 2009 07:51

Všem přeji nádherné slunečné ráno :)

Včera jsem požádala bratra, aby mi vyfotil jak prospívá a roste můj květní stvol, ale zatím mi je nenahrál do počítače, no a taky jsem zvědavá na jejich kvalitu, ale snad bude něco vidět :)

Dnes ráno mám velkou radost, protože na orchidejce, co stojí hned vedle této, taky něco roste a dokonce na obou stranách najednou. Jeden bude nejspíš kořínek, jelikož vypadá stejně jako u té předchozí :) no a ten druhý vypadá jako stvolík u té první, uvidíme :D

Snad je aspoň trochu srozumitelné co a jak jsem myslela. Bohužel fotky druhé orchidejky nebudou ty začínající kořínky, či stvoly jsou tak mrňavé, že to mobilem nejde vyfotit.
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 20. 4. 2009 10:18

ARGO,MAS KRASNE,ZDRAVE,NO PROSTE NADHERNE PHALKY :tleskani :tleskani tAKY SE CHYSTAM UZ 14DNU,ZE PRESADIM TY ME,UZ POMALU ODKVETAJICI,ALE NEMAM CAS JET PRO SUBSTRAT JSEM CELY DEN NA ZAHRADE :tleskani .AT SE VAM VSEM DARI VYPESTOVAT TAK KRASNE ORCHIDKY.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 11:44

i já se připojuju s gratulací k tak krásným kouskům....jsou fakt nadherné :-)
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaja28 20. 4. 2009 12:40

Argo díky za vyčerpávající odpověď. Určitě jsi odpovědí potěšila všechny.
Jaja28
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 19:52

dobrý večer všem....včera jsem podle rady nasypala na popálený list phalaenopsisu skořici, ale nějak nemám pocit zlepšení, asi moc spěchám :-) ale mám jen starost o rostlinu, teď má ten list takový gumový a vrásčitý.... :-(
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 4. 2009 19:55

No list uvidíš jestli se zlepší, hlavně aby hechytl hnilobu,kvůli to mu ta skořice.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 19:58

jasne, tak já ještě vydržím, kdyby se to nějak nelepšilo, jak mám dál postupovat, aby rostlina nezašla? Pozn. má 7 listů, takto poškozen je jeden...
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 4. 2009 20:02

To by chtělo obrázek ;-) .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 4. 2009 20:03

Myslela jsem si, že jeden, i když o něj přijde, tak se neboj nezahyne. Když tak ho ustřihneš.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 20:08

o obrázek jsem se včera pokoušela, ale protože jsem tu nová tak ještě tohle nemám zmáknutý :-l
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 20:09

a když ho pak ustřihnu tak zase skořici, že?
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 20. 4. 2009 20:12

Jo když ho ustřihneš tak zase zasypat, pamatuj, že na každou ránu. Jo a o těch fotkách je to kolonka nad smetištěm. Časem to zmákneš, hned to nejde všem.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 4. 2009 20:47

tak já se pro dnešek pomalu loučím, omkrnu ty fotky...všem dobrou noc
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků