Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kočičí 17. 4. 2009 21:14

Cherillka píše:Přeji hezký večer všem. ;-)
Phaly denně pozoruji a zatím to jde... :hm Jen jsem se chtěla doředu informovat... až mi to cymbidium odkvete, tak ho bude potřeba přesadit - do čeho je přesazujete vy? :?: Do plastových květníků a nebo klas. hliněných? Hliněné jsou těžší, tak si myslím, že alespoň lépe udrží cymbidium stabilitu - teď co ho mám v plastovém, tak je pravda, že už je na něj přerostlé, ale přepadává.... :-\

Mně už odkvetlo a asi ho přesadím, i když to nemá moc rádo, ale myslím , že potřebuje lepší substrát a pro klid duše chci vidět kořeny. no a taky řeším, jak na to - myslím, že substrát jednoznačně jako pro phaly a malýkvětináč a asi to dám do plastu a udělám do něhopo stranách dírky kvůli vzduchu. v keramice by to bylo stabilnějčí, zas tam nejdou udělat ty dírky - ale keramika je zas přirozeně prodyšnější. Tak co myslíte, zkušení pěstitelé?
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 17. 4. 2009 21:24

Tak jsem se tady v článku dočtla, že keramický květináč klasického tvaru je velmi dobrý.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 18. 4. 2009 17:44

Tak jsem cymbo přesadila, riskla jsem ten hliněný květináč a smíchala jsem profesionální substrát, co se skládá z borové kůry (které se mi tam zdálo málo) s kokosovým vláknem a malého množství rašeliníku s vlastní propařenou borovou kůrou - jak jsem do této směsi přesadila před měsícem phaly, začaly krásně růst, jsou jim vidět zelené přírůstky na kořínkách a rostou nové listy a květní výhony, tak doufám, že bude spokojené i cymbo. postavila jsemho ven pod lísku, bude pršet, tak ať si to užije. tahala jsem ven taky všecky fíkusy a kávovníky a teď ještě yuky, ať mají po dlouhé zimě zážitek. Už je mám venku nějaký čas, ale pro jistotuna verandě pod střechou a jak se ochladí, zas je tam šupnu.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaja28 18. 4. 2009 18:00

Kočičí, tak to jsem moc zvědavá, jak ti to přesazené cymbidko v tebou namíchaném substrátu půjde. Určitě o tom písneš,že? Mě letos zřejmě asi také čeká přesazení jednoho cymbidka, tak budu mít alespoň prověřenou informaci, co mu "chutná".Držím palce.
Jaja28
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arga 18. 4. 2009 22:33

Ahojte všichni, tady se to pěkně pohlo :-)
Co se týče toho přesazování, tak já osobně nepozoruji, že by to orchidejím nějak vadilo. Letos jsem některé kůli špatně zvolenému substrátu přsazovala i třikrát a bujně rostou nasadily na květ a vyhnali i keiki. Tak navím. Těd co začalo být teplo a je déle světlo a sluníčko, tak se orchidky krásně rozrostly.některý raší rovnou dvouma novýma výhonama, jiný jsou rozvětvený jak stromeček atd. :tleskani Posílám foto :-)
Obrázek
Tady dva výhony od spodu na každé straně.
Obrázek
Dalmatýn raší zvrchu i ze odspodu
Obrázek
větvené květenství
Obrázek
tady taky
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Arga 18. 4. 2009 22:39

A keiki
Obrázek
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 19. 4. 2009 05:59

Gratuluji pěkné kousky :tleskani
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 19. 4. 2009 09:29

Krásné ráno :-) .
Tak to je supr výkon :tleskani . To se mi ještě nepovedlo.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaja28 19. 4. 2009 10:47

[quote="Arga"]
Co se týče toho přesazování, tak já osobně nepozoruji, že by to orchidejím nějak vadilo. Letos jsem některé kůli špatně zvolenému substrátu přsazovala i třikrát a bujně rostou nasadily na květ a vyhnali i keiki.
No super Argo. Prosím tě a do čeho jsi tedy naposledy přesazovala? Mě nějak ne a ne růst nové listy. :hm A u pár kousků me to přesazování asi nemine. Tak prozraď s jakým substrátem máš takovéhle úspěchy. :tleskani Zdraví Jaja ;-)
Jaja28
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 19. 4. 2009 11:04

Zatím mám podobné zkušenosti jako Argo, žepřesazování nevadí, jak se mi něco nelíbí, hned přesazuju a teď jsem jedem phal přesadilůa v plném květu, je to týden a jako by se nechumelilo, kvete dál, ani poupě neshodil, ale je fakt, že měl kořeny v pořádku, jen substrát byl zamechovaný - o kořeny nepřišel. Jak je málo kořenů nebo musí pryč, tak kvetoucí stvol ustříhnu a dám do vázy, aby mohl dát tu energii do kořínků. Teď zjara rostou listy všem.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 19. 4. 2009 19:53

zdravím všechny pěstitele, kterým se daří. Jsem tu nová a hledala jsem na fóru odpověď na mou otázku. Phalenopsis mám od prosince, krásně kvetl, ale poněvadž mám okna na jihovýchod, tak se mi na listy dostalo sluneční světlo a na listu se objevil měkký zahnědlý flíček, není velký, ale nerada bych o rostlinu přišla, doteď krásně prospívala...Poradíte mi co s ní teď udělat??? Děkuji za odpověď
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 4. 2009 19:58

POsypej to skořicí co máš na buchty, jinak tě vítám.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 19. 4. 2009 20:02

jo moc díky za radu :-) snad jí to pomůže...zrovna včera jsem si byla v obchodě koupit další kousek...a už jsem je přemíštila od okna vedle na skřínku, teď už na ně svítit přímo nebude
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 19. 4. 2009 20:06

Jestli máš žaluzie tak stačí za ně nebo i za záclonu. Jen né přímé slunce, :hmm: jak sis už vyzkoušela. Ta skořice pomůže. :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 19. 4. 2009 20:37

jinak žaluzky tu mám, ještě to zkusím na okně, ale až se z toho dostane. Pak je nafotím a pošlu nějaké fotečky :-)
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků