Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 14. 4. 2009 19:49

Danuš a co tím sleduješ ?
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 4. 2009 20:10

Vlastně nic, to je místo té větve, na ní by to možná víc vysychalo,tak přes ten hlíněný květináč by ta voda mohla pomoct. On měl totiž gumové listy a nechtěly se zpravit.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 4. 2009 20:18

To Tě napadlo, nebo máš odněkud inspiraci? To jsem zvědavá, jak se mu to bude líbit. Květní stvol pak bude viset dolů jako v přírodě, že jo?
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 4. 2009 20:24

To víš, že to není z mé hlavy, jen si všímám nových nápadů. Víš, že ani nevím odkut to mám, snad z televize. No phalu se to zatím líbí, už se spravil, ještě nevím, jestli ho tam nechám pořád, nebo půjde do substrátu. To ukáže čas.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 4. 2009 20:28

Klidně ho tam nech, jak bys ho hnojila, buď na list, nebo do té vody? To je náhodou zcela netypický samozavlažovací květináč. Ten klasický postavený, se jak vidno u burbulky vůbec neosvědčil. Asi se na to musí jinak.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 14. 4. 2009 20:52

Hezký večer všem.
Tak jsem měla na návštěvě mou známou - na poradě. "Okoukla" mi ty moje phaly - jak jsem tu plašila, tak říkala, že je to normální - a zdá se mi, že to jakoby vysychá - asi to opravdu bylo tou vlhkostí a tím celofánem. Kořínky v květníku jsou zdravé a i dobře kvetou, tak snad budou phaly v pořádku. Akorád jsme se pozastavily úplně nad jiným phalem :shock: - ten mám taky z pátku z Litoměřic. Už tam jsem si všimla, že má na kvítkách tečky, ale měl jich pár a světlé - myslela jsem, že je to třeba nějakým poškozením, ale...... SOS: zdá se nám, že jich je víc a jsou tmavší než byly v pátek. :shock: :-( Navíc má na listu nějakou skvrnu a už o víkendu jsem si všimla, že v keramickém obalu na dně lezou nějaké miniaturní breberky - mají cca 4 nožičky (nemám lupu, tak nevím přesně) a tykadýlka a jsou cca méně jak 1 mm malinkaté. Tak jsem ten obal umyla a dneska už tam lezly zase. Ani známá nevěděla co to je a zda to phalu uškodí nebo zda je to jen v substrátu.... Kořínky zatím vypadají zdravě. :hm Raději jsem ji ale dala do vedlejší místnosti, kde není ani jedna orchidka. Nevíte někdo co by to mohlo být???? :?: Přikládám foto, ale ty breberky neuvidíte. Jsou tam na dně někde mezi těma drobečkama ze substrátu...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 14. 4. 2009 21:00

Tak jestli z toho něco poznáte, tak je to ve spodní části obalu, jak tam je ten velký kousek kůry, tak nad ním jakoby doleva jsou dva větší drobky kůra a ještě více doleva vedle těchto drobků je ta breberka - taková podlouhlá.... :-\ Štve mě to. Takový hezký phal a už mě takhle od začátku zlobí. Nerada bych o něj přišla, ještě ani úplně nevykvetl...
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 4. 2009 21:02

dama 55 píše:Klidně ho tam nech, jak bys ho hnojila, buď na list, nebo do té vody? To je náhodou zcela netypický samozavlažovací květináč. Ten klasický postavený, se jak vidno u burbulky vůbec neosvědčil. Asi se na to musí jinak.

Hnojím ho do toho mechu rosením.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 14. 4. 2009 21:14

Jo, a ještě jsem se vás chtěla zeptat, co mám dělat se smutnicemi? :-/ Mám je na jednom starším phalu, který jsem přesadila a zeminu na orchideje (ne moc dobrou - byla moc jemná) jsem dala dohromady s coco chipsy a kousky mulčovací kůry (asi z ní ty mušky jsou). Mám u něho žlutou lepovou desku, už se na ni lapají, ale stejnak jich tam lítá a leze po substrátu dost... Co st tím? Mám ho zase přesadit? Letos už by to bylo po třetí... Poprvé jsem ho přesadila jen do toho substrátu na orchideje, ale až pak jsem se dočetla, že některé nejsou kvalitní, že jsou moc jemné, tak jsem vytvořila již výše popsaný substrát a z něj jsou asi ty mušky... Co mi poradíte? :oboze

Dále: jeden phal mám jakoby zasolený - vrchní kořínky mají na sobě jakoby krystalky soli.... Může to být hnojivem? Někde jsem četla, že některá hnojiva mají v sobě hodně dusíku či draslíku... :hm Nevyznám se v tom... Já mam hnojivo na orchideje od firmy Kapka - s mikroprvky... :roll:

Tááák, zavalila jsem vás několika dotazy. Snad mi poradíte.....
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 4. 2009 21:14

Cherillko celou dobu sedím a přemýšlím co sním, asi mám okno nic mě nenapadá. Každá rada drahá, snad ho pravdu jen přesadit a kůru vyhodit,nebo propařit v mikrovlnce,nebo v troubě. Když mě do rána neco napadne napíšu.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 14. 4. 2009 21:22

Danielko, ten květináč s phalem se mi moc líbí, jestli se nespraví rychle ty moje přehřáté, tak bych to asi taky zkusila. To jsem si dala. Ale ten, co mi pod nejmladším listem vyrůstá nový stvol, je asi extra odolný, tomu to nic neudělalo, ba silně poporostl. vůbec mám pocit, že tmavofialové phaly jsou jaksi vitálnější, než jiné. Kór citlivé se mi zdají být světlounké pruhované odrůdy.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 14. 4. 2009 21:32

Brouzdám po internetu a hledám různé škůdce a vůbec nevím... :-( Asi si kromě teploměru ještě budu muset k orchidejím pořídit lupu.... :hm
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 15. 4. 2009 06:27

Dobré ráno :-) .
Cherillko teda řeknu ti, že máš oči jak ostříž :tleskani já se přiznám, že tam nic nevidím. O té lupě taky přemýšlím a taky o kompasu ale nevím kde se takové věci kupují :hm .
Ta Orch. je fakt nááádherná a bylo by jí škoda. Ten flíček ale pěkně nevypadá :-/ . Já nevím, napíšu jen co bych asi udělala já (nevím co na to odborníci). Já bych ji vyndala a pořádně očistila a prohlídla. Možná bych kořínky namočila do nějakého toho ochranného rostoku co tady radí ( v nich se ale nevyznám, ještě jsem je nepoužila). A dala bych ji do fungl nového kvalitního substrátu. A pak už bych jen čekala. Myslím že víc ani dělat nemůžeš :oboze.Pokud bych zpozorovala že se ten flíček zvětšuje, přistoupila bych k operaci.
Jinak já Kapku používám taky a bez problémů.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cherillka 15. 4. 2009 06:50

Ahoj. To je právě to, že já je pořád zkoumám a prohlížím a pak dělám ze všeho problém... :hm Ale toto problém asi bude. :roll: Taky bych jí raději dala do nového substrátu...., ale ta známá mi klade na srdce, že orchidky přesazování nemají moc rády, tak nevím. Ten flíček zatím je jen flíček - není to nijak měkké nebo tak nějak.... Ale ty ťupky na květech mě zarážejí... :!: Čím to bude? :-l
Cherillka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SimonaS 15. 4. 2009 08:38

Bych si asik obkreslila ten flíček, jak už tady někdo radil a pokud by se zvětšoval, tak bych ten list jednoduše radšik celý uřízla a orchidej ještěk jednou přesadila a zkontrolovala.
Já sem to tak udělala.. sice sem ji přesazovala poprvé, ale udělala sem drastický zásah, a jak je vidět, tak se to asik oplatilo, začíná ji nový květní stvol a dokonce i list se posunul:)
http://fotoalba.centrum.cz/~$11592331~7 ... offset%3D0 a tady stvol:) http://fotoalba.centrum.cz/~$11592331~7 ... d=19014666
SimonaS
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků