Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod bardotka 23. 8. 2008 11:06

Dobrý den,
včera jsem dostala darem orchidej Phalaenopsis. Jelikož jsem tuhle květinku nikdy neměla a chtěla bych se více přiblížit ke květinám, tak bych potřebovala rady do začátku. Květina je v plastovém květináči, který má 10,5 cm na výšku, průměr asi 11 cm. Samotná rostlina je cca 60 cm vysoká a má dva stonky na nichž kvetou kvítka. Dočetla jsem se že by se to měla namáčet do stojaté vody i s květináčem 1x za týden. Někde zase že se normálně má zalévat, tak nevím.
Chtěla bych tedy vedět:
1. Jak ji teda dopřát vodu a jak často
2. Kdy je čas na přesazení a jestli postačí substrát na orchideje nebo ještě do ni něco přimíchat.
3. Jak je to s rosněním
To by tak asi bylo vše, předem děkuji za jakékoliv rady
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 23. 8. 2008 19:50

Já zalevám v létě jednou týdně výhradně dešťovou vodou.Jednou za 14 dní přidám trošičku hnojiva.Je dobré tak dvakrát ročně zajít fungicidem Previcur(ředit podle návodu) proti půdním chorobám. V zimě zalévám i za delší dobu podle toho jestli je zem suchá.
Přesazuji jen do kůry (jabloňové,smrkové nebo borové). Žádnou zem na orchideje nepoužívám je tam moc jemná zem :-| .V původním květináči může být 1-2 roky bez přesazení ,záleží na tom jak moc roste.
Nerosím , měl jsem snahu ale spíš to bylo ke škodě než k užitku.
Snad jsem vypsal vše co pro ně dělám :hm . Já jich mám celkem 40 a zatím mi zahynula 1 Miltonie.Nejlepší orchidej je Phalaenopsis. Některé mě kvetou nepřetržitě 3.5 roku. Těď měl jeden 87 květů. Tak hodně úspěchů s pěstováním.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod bardotka 24. 8. 2008 07:47

Děkuji moc. :-) Jestli se ji bude dařit tak ji pořídím brzy kamarádky :-))
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bardotka 4. 9. 2008 18:49

Konečně jsem pořídila fotografie sice jen 3 ale časem to tam snad přibyde...
www.fotoalba.centrum.cz/xb.bardotkax...ps. Kdyby jste někdo věděli něco o rozmnožování orchidejí tak sem s tím ;) (kdy, jak atd.) kuji
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bardotka 4. 9. 2008 18:51

chyba..tecky mi to zkazily:) www.fotoalba.centrum.cz/xb.bardotkax
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakub štěpán 4. 9. 2008 19:29

S rozmnožováním phalaenopsisů je to těžké. Pokud vím, tak jsou 2 možnosti.

Zaprvé semínky, což je v amatérských podmínkách takřka nemožné, jelikož se to musí provádět za sterilních podmínek v in-vitro kulturách.

Zadruhé keikami. To jsou vzdušné odnože, které se mohou objevit na květním stonku. Je velice jednoduché je oddělit a dopěstovat. Vtip je ale v tom, že je to velice vzácné, obzvláště u běžně prodávaných hybridů.


Jiné orchideje se dají rozmnožovat třeba dělením trsů (velmi jednoduchá) nebo naříznutím hlízy atp. U phalaenopsisů ale bohužel...
Botanika, masožravky, focení, cestování, IT ...
stepanjakub1@seznam.cz
jakub štěpán
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 4. 9. 2008 19:33

Jakub mě předběhl a tak mi ušetřil psaní protože to napsal přesně ;-) .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 4. 9. 2008 20:53

má taky nádherné phalenopsisy,mě zatím přežívá a má se mnou trpělivost.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 4. 9. 2008 21:00

Hlavně pozor na ten etylén. Žádná miska s ovocem. Ovoce radši jezte venku.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 4. 9. 2008 21:02

nejdobřejší je přímo ze stromu
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bardotka 5. 9. 2008 06:54

Jen tak pro zajímavost, které druhy se mohou tím dělením trsů a naříznutí hlízy množit? :-) :lol: jinak děkuji ;-)
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 5. 9. 2008 09:12

Dendrobium, Miltonia, Paphilopedium, Cymbidium, Oncidium. Je jich jistě mnohem více ale u těchto to vím určitě.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod vendasekO 7. 9. 2008 20:01

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám tři orchidee Phalaenopsis. Dvě už mi zcela odkvetly a nevím jak je zastřihnout. Někde píší, že zastřihnout nad druhým nebo třetí očkem, někde, že se má ustřihnou celý stonek a někdě, že nestříhat vůbec. Takže nevím, co je pravda.
Dále bych se chtěla zeptat jak je zalévat. Zase jsou dvě verze: pouze květináč prolít vodou a nebo ji na močit na 15 min. do vody?
Co je z těchto verzí nejlepší?
Za jak dlouho mi vykvetou nové květy?

Děkuji V.
vendasekO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bardotka 7. 9. 2008 20:22

s tím zastříháváním moc neporadím,jenom vím, že by se měli zastřihávat pouze suché stonky ... s tím záleváním..já je zalévám:potichu Žádné koupele nepraktikuji :pozor a holkám to zatím svědčí. Zálevám je vydatnou zálivkou až když vidím že mají kořeny světle zelenkavou barvičku až bílou. :hm I když jsem někde četla že by se měli co týden zalévat. :hm Takže nevím kde je zakopaný pes. Ale i tak jsou spokojené:) takže jsem spokojená i já
bardotka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bardotka 7. 9. 2008 20:23

to potichu tam nema samozrejme byt:D urcite je nezalevam potichu:D mel tam byt smajl
bardotka
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků