Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 10:46

Koukám, že jste se tu rozpovídaly o domácích zvířátkách :) musím s lítostí říci, že kromě rybiček jsme nikdy žádné neměli, protože bratr má alergii - jenom u babičky bývaly kočky a slepice apod. :)

Jsem se tu před chvílí skoro až chlubila, jak tu svítí sluníčko a teď tu sněží , resp. je to něco mezi sněhem a kroupama :-l
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 10:50

číča už je ok, je po operaci kýly, pánev srostla skvěle rychle a už si zase hraje na kaskadéra :-D Je to naše sluníčko....Orchidky mají ale hodně do sebe, já mám ráda všechny kytičky, mám jich opravdu plný obývák a je pravda, že ty kvetoucí phaly jsou na okně fakt pěkný
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 10:54

u nás naštěstí nikdo alergii nemá... jedině přítel dcerky na číči a ten už k nám jezdí pod lékama, tak přežívá :-D už rok :-D. Včera jsem vezla synka do Pece pod Sněžkou a až do Úpy pršelo až v Peci chumelilo..ale byl hodně těžký sníh.
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 10:57

Caitlin, rybička Ti zase neokousá kytky, taky má něco do sebe. Mám známou, miluje orchideje a před časem dostala k narozkám dva kvetoucí Phaly. Byla z nich nadšená, jak ze žádného dárku nikdy. Než přišla domů její kočička všechny květy pěkně otrhala, nebo okousala a nanosila jí je do postele. Vypadalo prý to sice romanticky, ale orchideje musely z bytu a byly darovány známým. Je smutná, protože ví, že kočky a orchideje mít nemůže. To našim kočkám jsou moje kytky úplně ukradené, ani je nenapadne si jich všímat. Jen jsem musela na každém okně jim nechat jeden díl okna na koukání ven. Aktuální počasí - Praha 4 Chodov-sněhová vánice, není vidět ani na Park Hostivař a Zahrad.město. To nám to jaro moc pěkně začíná! :-l
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 11:03

Zbraslav zatím dobrý...sem tam i sluníčko, ale na dlouho to nevypadá :-(
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 11:07

Tak to s těma rybičkama je pravda, ale to už je hodně dávno, co jsme je měli.
A s tím jarem nevím nevím :hm moc to na něj nevypadá, i když tady už přestalo chumelit a trochu to vypadá jako by se sluníčko opět hlásilo o slovo, tak se uvidí :)

Jinak já mám svoji první orchidej teprve rok a půl, ale maminka vždycky měla nějaké kytičky, hlavně fialky a ibišky :) Já si byt bez rostlinke nedokůžu představit, by tam bylo podle mě smutno a mrtvo bez trochu zeleně a hlavně bez krásných květů orchideí :)

A vždycky jsem milovala léta u babičky, která měla velkou zahradu a měla tam spoustu ovocných stromů a pěstovala zeleninu, prostě paráda :)
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 11:17

Taky jsem měla dlouho jen jednu orchidejku, až teprve, když rostla a opakovaně stále kvetla jsem si pořídila další a další kousky. Asi hned s tou první to byl šťastný výběr, protože kdyby bývala zašla, další bych nepořizovala, mám spoustu známých, kterým ta koupená už nikdy nekvetla, pokud rovnou neumřela celá. Teď jsem si konečně i koupila chytré knihy, dřív jsem vše tahala jen z internetu a z TV magazínů o zahradě.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 11:20

Moc ráda bych měla pěknou zahradu podle mých představ, ale máme psa (jako kluka, ostatní dvě jsou holky) a ten jim dává trochu zabrat, tak ještě nějaký rok s realizací počkám....zatím mám jen ginko, magnolii, vrbu, platánek a nějaké jehličnany a samo rododendrony a pivoňky , ....chtělo by to ale časem zásah odborníka zatím to řeším v létě všudypřítomnými truhlíky....
Orchidejí jsem si koupila najednou víc, protože jsem si nemohla vybrat a jedné by určitě bylo smutno ... no a ta moje velká okna....jak už tu někdo psal, byl by to hřích mít jen jednu.....zatím se jim daří
:tleskani ;-)
Naposledy upravil burbulka dne 24. 3. 2009 11:23, celkově upraveno 1
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 11:22

No já dostala jako první Dendrobium phal. a ten mi vykvetl znova zhruba po roce a to měla ještě docela málo květů a většina poupat opadala a netuším čím to bylo :( no, ale hlavně že kvela znova :)
Další jsou norm. phal. z čehož 2 jsou maminky a 3 moje, ale starám se o ně já :) a ted to u jednoho vypadá že vyhání stvol, tak jsem zvědavá :)
Posledním přírůstkem je Dendrobium nobile, které jsem dostala zhruba před 3 týdny a o kterém jsem tu četla, že jechladnomilná, ale vůbec nevím kam ji doma dát. Zatím je mezi ostatními orchidejkami, ale asi by to chtělo opravdu chladnější místo (ted tam má zhruba 22 stupňů) akorát tam, kde máme ted chladněji je relativně málo světla :(
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 24. 3. 2009 11:25

Děvčata nic mi po tom, ale doržujte pravidla diskuzí, admin Vás smaže a bude to škoda (témata)
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 11:29

Caitlin, předpokládám, že D.nobile kvete. V chladnější místnosti by kvetlo déle, ale zase si ho neužiješ, když na něj nevidíš. Jestli já tomu rozumím dobře, tak pro pěstování chladnomilných druhů má význam letnění a pobyt v chladnějších místech, když rostlina odpočívá a připravuje se na kvetení. Pokud by byla v teple, jen poroste a na květy nenasadí. Teď by to mělo význam jen z hlediska délky kvetení, jinak je to snad jedno.
Naposledy upravil dama 55 dne 24. 3. 2009 11:30, celkově upraveno 1
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 11:30

Budem muset do Smetiště asi... je fakt, že takto to nejde.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 11:33

jestli jsem to pochopila dobře, tak tady se mohou probírat jen phaly? nerada bych způsobila nějaké problémy, zdálo se mi, že se věnujeme orchidejkám :-(
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 11:44

Jojo, mělo by to být k tématu - o ostatních věcech jsou diskuse ve Smetišti, co je na konci hlavní nabídky. Tam bychom někdy mohly o kočkách, psech a podobně, to mě taky moc baví.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 11:53

dama55:
to dendrobium nobile ještě kvete, ale nějak ten její stvol jakoby zasychá a netuším proč :( ovšem už vyhání ze země novou rostlinku a má něco u země i na tom, co ted kvete. Zvažovala jsem, že až odkvete, tak ji dám na chlad, snad ji o trochu méně světla neublíží :)

Ohledně phal mi přijde zajímavé, že kolegyně má v práci 2 orchideje, jedna z nich stále ještě kvete a druhá nasazuje na květy a přitom přírodního světla mají málo, jelikož je na oknech fólie, aby z venku lidi nekoukali :D, takže mají přes den jen umělé světlo a o víkendu jen to, co se nějakou náhodou dostane oknem dovnitř :D
a mě u všech phal po odkvetení začal zasychat stvol, tak nevím co jsem udělala špatně :roll:
Ale musím říci, že mám radost i z toho, když rostou nové lístky a ted ještě větší, že roste něco, co by mohl být nový stvol a že budou kytičky :mrgreen:
Caitlin
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků