Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 3. 2009 21:10

Caitlin, polystyren najdeš v každém druhém kontejneru na plastové lahve. Určitě ho máte před domem. My tedy aspoň jo. Kůry mám pytlík a můžu Ti vypomoct, teď ji zrovna nepotřebuju nutně pro sebe. Les je taky v Kunraticích, Hostivaři a vůbec skoro všude. Bydlím taky v Praze, řekni, kde Ty a dost možná, že máme k sobě blízko. O kůru se klidně rozdělím. Stejně jí určitě nepotřebuješ moc, stejně jako toho polystyrénu. Mám ho tu dokonce kus opřený za skříní, ani bychom nemusely hrabat v tom kont. Tak jestli chceš, nabídka trvá...
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 09:27

no vidíš :-) taky jsem z Prahy a do Kunratic to mám, co bys kamenem hodila.....polystyrenu máme taky doma dost - manžel je stavař a dělá hodně zateplováky.....tak taky můžu pomoct... Nevíte, jaká kůra se používá v tom subtrátu, co prodávají v oBI? vyhodila jsem sáček a nepodívala jsem se.....na borovou kůru taky určitě do lesa vyrazím, aby byla ve forotě :-D
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 09:32

Tak jsem byla včera v OBI a nevybrala jsem si orchidejku žádnou. Potom jsem narazila na vozík s odkvetlýma s velkou slevou, ale bylo mně jich líto, kolik tam toho nechají zničit, 99% už by si nikdo nevzal ani zadarmo. Nicméně jsem si tam vybrala dva chudáčky s pěknými listy i kořeny (akorát substrát od pohledu příšerný - zelený a mechovatý - ale kořínky mají světlé špičky a ty vzdušné jsou zdravé a je jich dost) a budu křísit. Předpokládám, že asi nebudou nijak zvláštní, i když vykvetou, to by tam nezbyly, ale bylo mně líto, že by měly dopadnout jak ten zbytek, tak teď budu samaritán. Už teď se mi zdá, že vypadají veselej!
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 09:36

Ahoj burbulko, kůra má být piniová, ale tu tady neseženeš, na tu bys musela do zahraničí, státy bývalé Jugo + Bulharsko. Piniová prý je nejlepší proto, že se nejdéle rozpadá. My tam dáme borovou, protože ta se rozpadne za tři roky a pak ji vyměníme za čerstvou. V OBI měli Terra-san, viděla jsem ji tam pod stolem s orchidejkami. Já mám Lukscheiter, je ještě víc propustná a kůrová z pinií a ještě tam přidávám vlastní borovou kůru. Na Kunratice s trochou nadsázky vidím z okna a z druhé strany bez nadsázky vidím do lesa u Hostivař.přehrady. Já mám dokonce v zásobě dosti pet flašek s děšťovou vodou, kdyby měl někdo z bydlících v okolí zájem., Stálý odběr možný - důmyslné, leč jednoduché lapací zařízení na vodu na terase mám.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 09:38

Ve kterém Obi to bylo, jestli se můžu zeptat? Myslela jsem, že máme doma útulek týraných pejsků, ale on by se da udělat i útulek pro týrané orchidejky :-) Vzhledem k místu bych jich taky mohla pár pořídit.......určitě bych se mnohému díky nim přiučila....
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 09:51

Ahoj Damo55,
děkuji za informace, děšťovku naštěstí mám vzhledem k tomu, že jsme v domku naši mi budou přes léto vozit čistější z chalupy, přeci jen je to dál od civilizace. Já bydlím na Zbraslavi a u Kunratic pracuju...do Hostivaře jezdíme na zápasy pozemního hokeje, tak to tam trochu i znám. Zatím ještě holky přesazovat asi nemám, dokud kvetou a do květináčků se vejdou....? Spíš si asi připravím substráty až je budu chtít připravit na nové květy?
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 10:01

No ty tvoje orchidejky burbulko, ty se budou mít jak kněžny. Ještě i vodu z venkova! To já počkám, až se opláchne střecha a pak už to musejí přežít. Na přesazování myslím je čas, dokud nelezou kořeny odtokovými otvory ven z květináče, nechávám je,kde jsou. Vozit vodu z chaty jim nebudu, byť i tam máme sud, ale vzhledem k tomu, že tam není žádná voda a vozíme ji z Prahy, kdybych odtamtud vozila domů dešťovku, už si připadám jak cvok. A to OBI u kočičí asi nebude pro Tebe, ona je mimopražská, odněkud dále od nás, pokud vím. Nic nezachraňuj, kup si pořádnou, já takhle koupila jednu za 99.-, že ji budu zachraňovat a je stále ubohá a přes značné úsilí se nějak pronikavě nelepší. Škoda peněz, fakt. :-]
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 10:06

Hezké dopoledne všem :) Dnes je opravdu pěkné občas vyleze sluníčko a oknem mi svítí do očí, tak moc nevidím na monitor :)

Děkuji všem za nabídku, bydlím na Praze 6, tak se do těch končin moc nedostanu, ale mohla bych někdy zajít do Šárky či okolí na tu kůru:) a co se polystyrénu týče, pokud stačí ten co se dává ke elektronice, aby se nepotlouklo, tak to se doma určitě najde :)

Jinak ohledně těch orchidejek, o víkendu jsme byli v Hornbachu a tam měli phaly za 148,-. Koukala jsem tam na nějaké trochu potlučené, které byly bokem, měly krásné listy i kořeny a měly třeba akorát zlomený květní stvol a jak jsem tam na ně tak koukala, tak mi jedna paní říkala, abyh se nekoukala že je to na vyhození, tak mi jich bylo docela líto :(
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 10:08

Dobrá....já jsem asi moc útlocitná.....dneska se chystám do OBI v Ruzyni, minulý týden tam měli docela pěkný kousky...třeba mi na jednu zbyde nějaká korunka :-D Jo a v létě se chystám už po několikáte do Itálie do kempu v piniovém háji, tak možná povezu zpátky pytel s kůrou :-D :-D
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caitlin 24. 3. 2009 10:10

A co vzít ty pytle hned dva? :mrgreen:
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 10:14

burbulka píše:Ve kterém Obi to bylo, jestli se můžu zeptat? Myslela jsem, že máme doma útulek týraných pejsků, ale on by se da udělat i útulek pro týrané orchidejky :-) Vzhledem k místu bych jich taky mohla pár pořídit.......určitě bych se mnohému díky nim přiučila....

Tak to máš, burbulko, trochu z ruky, je to ve Zlíně - jinak co se týče opuštěnců a týranců, jsme na tom asi obě tak stejně, kromě jedné všecky naše kočky se k nám přitoulaly ve stavu nevalném - ale psa máme od chovatele, tenkrát ještě ani útulky nebyly ( aspoň ne u nás na malém městě), už má 14 let - já teď vzhledečm k časově náročnému zaměstnání bych si víc psů nemohla vzít, ač bych ráda, ono i s tím naším jedním staříkem už je to těžké, je velice náročný na péči a vysloveně trpí, když je sám, takže to musíme pečlivě organizovat - takže ty týrané květiny jsou těď pro mě a moje spasitelství tak to pravé.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 10:15

dama 55 píše:No ty tvoje orchidejky burbulko, ty se budou mít jak kněžny. Ještě i vodu z venkova! To já počkám, až se opláchne střecha a pak už to musejí přežít. Na přesazování myslím je čas, dokud nelezou kořeny odtokovými otvory ven z květináče, nechávám je,kde jsou. Vozit vodu z chaty jim nebudu, byť i tam máme sud, ale vzhledem k tomu, že tam není žádná voda a vozíme ji z Prahy, kdybych odtamtud vozila domů dešťovku, už si připadám jak cvok. A to OBI u kočičí asi nebude pro Tebe, ona je mimopražská, odněkud dále od nás, pokud vím. Nic nezachraňuj, kup si pořádnou, já takhle koupila jednu za 99.-, že ji budu zachraňovat a je stále ubohá a přes značné úsilí se nějak pronikavě nelepší. Škoda peněz, fakt. :-]

Já i přesto doufám...
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 24. 3. 2009 10:28

Zlín mám opravdu z ruky :-D i když na Moravě mám kořeny a Zlínsko je mi opravdu sympatické .... maminka je z Uherského hradiště a určitě je ve mně hodně velký kus moravské krve :-D. Jinak - pár pejsků ztýraných tak, že věřili jen mně, už jsem doma měla a všichni u mně dožili a byli šťastní a poslední číča měla prasklou pánev, když jí byl měsíc a kýlu, tak je to taky mazánek...a potvora to moc dobře ví :-P.....naštěstí mi kolem orchidejí chodí hooodně opatrně :-D měla jsem hrůzu, že jí ty hrozny květů budou lákat, protože je hrozný lovec všeho....zatím mi dělá jen samou radost a loví pouze myši a ostatní číči doma :-D....a Kočičí....nedej se...naděje umírá poslední a trpělivost bývá po zásluze odměněna :-)
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 3. 2009 10:43

Já vím, taky se říká, že každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán - tak se vždycky směje náš veterinář, když přicházíme s dalším nalezencem a další výplatou, která na to padne. Ale je fakt, že ta zvířata člověku všecko vynahradí. Ony ty orchidky jsou z těch lepších, ty hodně špatné bych si už nevzala ani já, měly listy jak hadry na podlahu, substrát shnilý - takové neetické plýtvání vším se člověku příčí. Tož ať žije maminka z Hradiště, manžel je ze Bzence, sejdem sa u cimbála. Bydlíme ale na Vsetíně, to je zas moje rodiště, ale 1/4 krve mám taky slovácké - to sem ale nepatří, tak honem zpátky k orchidejím!
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 24. 3. 2009 10:45

Tu kůru si burbulko určitě přivez, ta prý je úplně bezkonkurenčně nejlepší a u nás pinie nerostou. Phaly mají rády čerstvou kůru, v té úplně nejčerstvější hned nasazují na květy, mně na to stačila vždycky i obyč.kůra z lesa, stejně tam v sezóně hub lezu každý týden tak si vždycky naloupám. Jen, až budeš olupovat, dej pozor, aby to nebylo se smůlou, musí být čistá.
No a klidně zachraňuj, když je co, třeba z toho budou krásné kytky. Já jsem loni takdy v Bau...xu u dálnice šáhla na silně zdecimovaného jedince. Vzhledem k tomu, že tu mám na starost zdraví našich čtyř nepříliš zdravých koček, kterým je pořád něco, moc mi pak nezbývá času na léčení kytek. Skus dát kočce léky a oceníš, že orchidej aspoň nekouše a neškrabe.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků