Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 21. 7. 2009 10:22

Ahoj :-) .
Tak to se opovaž :pozor :-) :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kikkiii 21. 7. 2009 11:50

gemma: Díky moc za stránky. mám teda botanickou orchidej nebo ne?
kikkiii
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vikinka.n 21. 7. 2009 13:08

Dneska som nasla tu moju sexi pink aj tu. Ma ho gemma v albume z nejakej vystavy.
http://paradigma.rajce.idnes.cz/C_Budej ... 040137.JPG
vikinka.n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 7. 2009 13:25

Správný postřeh! Konečně víme správně co je co, kdo je kdo a kdo co kde má. Přede mnou prosím nevyslovovat slovo Kaufland. V tom našem je akorát fronta u pokladen a široko-daleko žádné kytky. Měli jen pažitku a bazalku v zelenině.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vikinka.n 21. 7. 2009 14:26

Sak si si mala supnut do kosa ale zo dva kusky tej pazitky. Nahodou, ta ked kvitne je tiez pekna :) a navyse ju mozes zjest co pri orchidkach nedoporucuju :))
vikinka.n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 7. 2009 15:05

Jo a z toho květináče od pažitky mi vylezou nějaké obludy a šusnou mi do orchidek a budu mít jen starosti. Náhodou, abys věděla, jsou i jedlé květy orchidejí. V neděli jsme viděli v Makru krabičku, v ní byly takové fialové květy orchidejí a na tom bylo napsáno - Jedlé květy orchidejí, ozdoba obložených mís a salátů. Bylo jich tam pár a drahé to bylo jako potvora. Vzhledem k tomu, že na všech Phalenopsech je cedulka s přeškrtnutou vidličkou nožem, jíst Phalaenopsis se ale jaksi nedoporučuje.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Richenza 2 21. 7. 2009 15:08

Damo nebuď smutná oni v Kaufu určitě zase nějáké budou mít.Teď mají docela často .Minule jsem ji tam koupila a ani neměli psanou akci , byla to ta kropenatá .Opravdu mívají hezký výběr barev.Tentokrát jsem taky zaspala a přišla , když to bylo probrané.U nás ale v sobotu je to v Kaufu, jako když dávjí něco zadarmo , tak tam prostě nechodím a leták zase nechodí k nám , abych to věděla , že měli orchidky.
Ještě jsem se chtěla zeptat , jak měříte všichni tu vlhkost v baráku ? Nějákým měřákem? My máme novostavbu , tak moc vlhko není a teplota je tak 22 dole a nahoře 24,když se ochladí , tak o 2 st . méně .V kolika se jim tak nejlépe daří? :hm
"orchideje-sluníčka mého života "
Richenza 2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 7. 2009 15:21

Vlhkost v baráku měřím vlhkoměrem - buď ho koupíš zvlášť, nebo je součástí barometru, ten se koupí třeba v hodinářství. Pak máš nad sebou teploměr, vlhkoměr a barometr, pověsíš dovnitř k oknu a víš všechno. Já mám v některých orchidejích na cedulkách teplotu napsanou. Uvádí se 16-22st.V podstatě jde ale o to, aby teplota neklesla dlouhodobě pod 18. Horko být může, ale pak orchideje zastavují růst a musí se zvlhčit vzduch. A co se týká novostaveb - nemyl se, že tam je sucho. Vlhkost v novostavbách je největší, postupem doby, jak barák vysychá, klesá i vlhkost. Nejmenší vlhkost je v paneláku.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Richenza 2 21. 7. 2009 15:25

Asi si teda nějáký vlhkoměr pořídím , ať jsem moudřejší.S tou vlhkostí máš pravdu , s panelákem se to nedá srovnat.To víš já pořád nad něčím špekuluju :hm , ještě mám orchidky krátce a chci , aby se měly co nejlépe.Ale snad jo ,Verunka má 9 nových poupátek a Anička 6 . Tak snad se mají holky dobře. :lol:
Richenza 2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 7. 2009 15:35

Richenzo a jestli ti nechodí leták z Kauflandu,tak si tam postěžuj na recepci.Musela jsem to taky tak řešit,ony slečinky si zkracovaly cestu a knám to nenosily.Kauf.tady poslal kontrolu.Zítra se tam kouknu co tam mají za orchidky, atd.
Naposledy upravil Danielka.9 dne 21. 7. 2009 15:36, celkově upraveno 1
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 7. 2009 15:36

Když mají tolik poupátek, tak se jim nepochybně daří. kdybys měla moc sucho, nebo moc chladno, s největší pravděpodobností by ty poupátka shodily a bylo by po parádě. A ještě s tím vlhkoměrem. Zvaž, zda digitální, nebo obyčejný. Do digitálního se musí dávat baterky a aby kvalitně měřil i baterky musí být kvalitní. Permanentně to pak leze do peněz a musíš hlídat, zda jsou baterie dostatečně nabité. Já mám klasický ručičkový, teď je tu 65% vlhkosti a dům je starý 4 roky, teplota 25st.C, naproti v pokoji na jižní straně je teď 26 st., vlhkost jen 58% a to jsou tam všude před okny krabičky s vodou a u stropu vrtule rozhání vzduch, aby nebylo dusno. Je to sice pro orchideje trochu moc,ale nic jiného s tím nemůžu udělat. Dá se ale říct, že se jim tu daří slušně.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Richenza 2 21. 7. 2009 15:41

Dámo ,manžel je na elektroniku ujetej :potichu , takže u nás bude 100procentně digitál . A kolik je optimální vlkost pro orchidky? ( jo a domeček máme 3 roky , tak to možná bude s tou vlhkostí podobné) :kuk:
Danielko my bydlíme na vesnici asi 18km od města , takže letáky ani reklamace nezachrání.Ale kolegini jsem urugovala , aby když nějáký leták s orchidkama zblízkne , ať hlásí. :lol:
Richenza 2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Richenza 2 21. 7. 2009 15:55

Gemmo ty stránky na orchidky jsou super, ty botanické druhy phalů mají nějaké specifické podmínky pro pěstování anebo je to podobné.?
Richenza 2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 7. 2009 15:56

Vlhkost - to víš, že by se jim líbila tak 8O%, jenže v tom musíš taky bydlet, tohle můžeš hlídat tak ve skleníku, ale ne v bytě, kde se žije. Taky se musí větrat, v některé části bytu se vaří, tam je taky víc vlhko, já tam, kde je orchidejí nejvíc dávám sušák s prádlem . To se jim myslím líbí, ale zase se musí větrat, máme plastová okna a stropy ze sádrokartonu, protože je to už ve střeše, taky bychom tu za chvíli kvůli kytkám mohli mít plíseň. Jo a ještě mám taky tu pokojovou fontánku, jak z ní permanentně teče voda, to taky zvlhčuje a možná i trochu ochlazuje vzduch. Klimatizaci prý orchideje nesnášejí a průvan taky.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Richenza 2 21. 7. 2009 16:09

To jsem zvědavá jakou tu vlhkost naměřím , až ten vlhkoměr koupím.Sušák nikam nedám , jelikož jsem loni dostala na vánoce sušičku , tak jedině nějákou fontánku , aby měly holky lepší podmínky .Teď si myslím ne, ale až se začne topit , tak to bude horší. :hm
Richenza 2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka