Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 5. 2009 20:09

Zdravím. Žabičko díky za fotky. Já bych to zkusila podle rad holek když to mají vyzkoušené :!: Ale osobně si myslím, že nový lístek už je prima :tleskani . Já osobně bych to riskla a přesadila ji i s květem. Ale to je jen můj názor.
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2009 21:19

Všem děkuji za rady. Kdyby šlo o jednu rostlinu, ani o tom nemluvím, ale ony to jsou skoro všechny, tak mi to přišlo přece jen trochu přitažené za vlasy se na ně na všechny vrhnout. Obzvlášť, když autor Röllke ve své knize v kalendáři prací v příloze na sr.119 tvrdí, že je poslední termín pro přesazování květen. Tak jsem si říkala, proč asi? Snad se to ale netýká hybridů, které vegetují celý rok bez přestávek. Jinak jsem oba mini taky přesadila i s květem a balem, stejně se nedalo nic jiného dělat, neměly z čeho růst. No a tak se tedy vrhnu i na tyhle. Jen jim nebudu moc rejdit v kořenech, což jsem plánovala, to by se jim s těmi květy asi opravdu nelíbilo. Tak příště na ně ale dojde.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 20. 5. 2009 21:43

Gemmo, prosím kde se ti zdá, že by mohla být hniloba? Kořen je vydět fakt snad jediný, vyrazily tři nové kořínky, ale asi ještě asi nejsou tak dost hluboko aby dokázala z kůry nasávat vodu 8-S
Moravando, svěže se právě ty mini lístečky jen jeví, gumové už jsou během týdne taky :-S něco akutního se jí fakt děje, ale trdýlko ještě nakvétá :oops:
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 20. 5. 2009 21:47

Žabko já bych se tím netrápila ty dva listy nové vypadají bezvadně :-D a ty skrabatělé bych prostě odstranila zachránit se už nedají a stejně ti začnou žloutnout.
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 21. 5. 2009 05:48

Žabko ty spodní ti postupně odejdou ale já bych je zatím nestříhala když kvete.Počkala bych ještě až budou horší a pak bych je odstranila ale postupně a hlavně pořádně zamazat. Soustředila bych se na ten úplně nový list, ten bych hlídala, podle mne má velkou šanci. Ale na ty kořínky bych opatrně jukla :!: Snad se na mne nebude Kuba zlobit ale zrovna takovou jako máš ty jsem jednu viděla u něho. A přesně nový lístek vypadal krásně. Je to jako by jste to od sebe okopírovaly ;-) . Rozhodni hlavně podle sebe, protože ty nejlíp víš jak na co ti reaguje a znáš ji nejlíp. Já s tím ale ještě osobní zkušenost nemám, tak jen přemýšlím co s tím :hm .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cherillka 21. 5. 2009 06:52

Zdravím vás. Děkuji za vysvětlení těch kapiček. Jsem ráda, že to není předzvěst něčeho zlého. Taky jsem je už jednou měla na květním stvolu - ale myslela jsem, že je to třeba něco lepkavého z květu.... To jsem truhlík, co? Ještě se v těch mých orchidkác moc nevyznám.... Už mám teploměr a vlhkoměr, tak si asi pořídím i nějakou tu knihu - jak tak čtu ty Vaše příspěvky, tak je to asi dobrá věc - nějaká ta kniha... Jakou byste mi doporučili? Stačila by mi nějaká, která popisuje jejich pěstování... Nemuselo by v ní být "milion" druhů orchidek (na které si stejnak člověk netroufne, nebo se k nim vůbec nedostane...).
Cherillka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 21. 5. 2009 08:11

me takhle na dvou phalech zgumovately spodni listy, ty nejmensi co na rostline jsou, ale predpokladam, ze pokud pekne kvetou, nevadnou kvety a neopadavaji a jine listy jsou dobre, ze se jedna jen o prirozeny proces, ze proste starim odchazeji, divala jsem se na breberky, zadne nidke nejsou, na koreny jsem taky koukla a jsou pekne, neuhnivaji a rostlina dobre drzi v kvetinaci...tak snad se nemylim a nikde na me neciha nejaky problem
nuoto_a_farfalla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 21. 5. 2009 08:16

dneska jdu na vypravu...doufam ze ulovim nejaky pekny kousek do sbirecky. Videla jsem minule takovy pekne strakaty a vcera taky jsem videla moc pekne, ale rostliny nebyly v tak dobrem stavu, tak si pockam na dnesek, pry budou cerstve....pak sem dam fotecku
nuoto_a_farfalla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 21. 5. 2009 10:39

Co mi poradíte na plíseň máte s tým někdo zkušenost co nejvíce zabírá?Obrázek
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 21. 5. 2009 11:09

Na tzv.černou plíseň", která způsobuje rozpadání pletiv bohužel nezabírá skoro nic. Klasická chemie proti plísni se na orchideje moc nedoporučuje, jen v malých koncentracích a to pak nebývá účinná. Doufám, že ta rostlina je daleko od ostatních. Jedině odřezat do zdravého, pokud to vůbec lze a zasypat - zrovna třeba tou skořicí -pozor na opakovaný řez nožem, může infikovat i zdravé pletivo.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 21. 5. 2009 11:17

Ahojky všichni, tak jsem obložila rostlinku vlkou vatou (mech zatím nemá) a dala ji do zavázaného pytlíku, jak jste radili a uvidíme, ale ještě dotaz - jak dlouho může v igelitu zůstat, abych jí tam zas nepřidusila :-[ ? Díky a pěkný sluníčkový den všem 8-D
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 21. 5. 2009 12:01

To bylo první co jsem udělala že jsem opatrně odstranila list
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 21. 5. 2009 12:08

Ž A B K A píše:Ahojky všichni, tak jsem obložila rostlinku vlkou vatou (mech zatím nemá) a dala ji do zavázaného pytlíku, jak jste radili a uvidíme, ale ještě dotaz - jak dlouho může v igelitu zůstat, abych jí tam zas nepřidusila :-[ ? Díky a pěkný sluníčkový den všem 8-D

určitě bys měla i větrat ať se ti nezapaří a nedostane plíseň ale jestli to děláš jen kvůli těm dvou gumovým listům tak podle mě je to zbytečné také mám u některých phalů spodní listy gumové a neřeším to jak to psala NUOTO_A_FARFALLA stářím odcházejí
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 21. 5. 2009 12:29

jakuku, jak píšu výše, úplně gumové a chcíplé jsou už i ty 2 nové lístky, jen to foto nezachytí, stářím to určitě není, vyrásčitý už začíná být i květní stvol :'( můžu pro ilustraci vložit i foto, v jak perfektním stavu byli lístky ještě nějakých 10 nazpět :-(
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 5. 2009 12:37

Žabko na noc bys ten pytlík měla vždy otevřít na provětrání. :pozor
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka