Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jaja28 19. 5. 2009 21:47

Cherillko, mě to také dělají asi tři phaly - vždy po zálivce (já je tedy máčím v kyblíku), tak druhý den se na špičkách listů ty kapičky objeví. Někde jsem vyčetla, že je to pouze taková reakce rostliny, že se takto zbavuje přebytečné vody. Vůbec se nelekej, phal tím nijak netrpí a vůbec to není nic závadného. Takže se nelekej, je to normální!!!
Jaja28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jaja28 19. 5. 2009 22:13

Ještě pro úplnost:
Gutace aneb slzení rostlin je vyloučení většího množství vody, v které mohou být rozpuštěné minerální látky (NaCl, CaCo3, KCl, MgCl2…) v kapalném stavu. To znamená výdej vody po kapkách (gutta = kapka) pomocí hydatod (nejčastěji na okrajích listů).

Rostliny gutují v přírodě ve vlhkém vzduchu, najčastěji v noci a nad ránem, když teplota poklesne a vzduch je téměř nasycený vodními parami. Gutace je poměrně obvyklá také u tropických rostlin

Hlavně u rostlin ve vlhké a teplé půdě a vlhkém ovzduší v cévách vodivých pletiv vzniká hydrostatický přetlak, který vztlačuje vodu ven. Hydrostatický tlak má pohánět transpiraci a a umožňovat vzestup transpiračního proudu v rostlině, který rostlině umožnňuje přenos rozpuštěných minerálních látek od kořenů směrem nahoru, ale za určitých podmínek může být tento tlak větší, než-li je potřeba a rostlina přebytečnou vodu uvolňuje v podobě kapek na okraji listů.
Jaja28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 20. 5. 2009 07:21

Jajo, ta gutace je moc pěkně popsaná... :-)
jako z odborné literatury...
nuoto_a_farfalla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2009 08:39

Také já musím pochválit Jaju za zevrubné vysvětlení gutace, alespoň pořádně vím, co to je. Já to pro změnu nemám na listech, ale na květních stvolech, tedy tam, kde jsou nejmladší květy a malá poupata na vrcholu květního stvolu. Na tomhle fóru už se na to kdysi někdo ptal, zda se nejedná o chorobu a paní Kateřina Dvořáková, tehdy vysvětlila, že je to fyziologický jev, tak jsem se neznepokojovala. Na listech jsem to ale nikdy neměla.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 20. 5. 2009 09:40

Jájo dokonalý výklad
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2009 10:05

Předkládám tomuto fóru dotaz: co si myslíte o tom, že květen je podle knihy poslední měsíc na přesazení rostlin orchidejí? Jedná se tu jen o orchideje, které mají letní dobu odpočinku, nebo to platí pro všechny orchideje komplexně? Jde mi tu speciálně o Phalaenopsis. Situace je taková, že dost z nich má úplně prokořenělý substrát, místy přes nádoby jsou vidět už jen zelené změti kořenů. Nahoře bylo už při koupení dost kořenů buď polámaných, ty byly odstřiženy a zasypány, nebo prokazatelně suchých a dutých a ty byly odstraněny. Rostliny si vytvořily kořeny nové nad substrátem a ty v kořenáči zasazené podle všeho vegetují také uspokojivě. Rostou i nové listy, ale k přesazení stále nemůžu přikročit, protože ty můry bez přestání kvetou. Pokud některý stvol konečně odkvete, buď se probudí spící očko, nebo vyrazí nový květní stvol. Jak známo, kvetoucí, nebo na květ rašící rostlina se přesazovat nemá. Mám obavy, aby stále kvetoucí rostliny téměř bez substrátu se nevysílily tak, že nakonec zajdou. Jak byste to řešili? Častějším přihnojováním? Nebo přesazením s celým balem a jen opatrně přisypat substrát kolem trochu většího květináče? Nebo je hybridnímu Phalu úplně jedno, kdy ho člověk přesazuje, protože stejně žádnou stálou dobu odpočinku nemá? A ne, abyste mi tu psali, že mám být ráda, že kvetou! To samozřejmě jsem, ale mám obavy, aby tohle masivní kvetení vůbec nakonec přežily.Dost nerada bych o ně přišla. :!:
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jakuku 20. 5. 2009 10:43

Damo podle mě to je hybridním phalaenopsisům jedno já když koupím orchidku a vidím že je květináč hodně zelený (od mechu )nekoukám jestli je jaro nebo zima prostě ji přesadím.Píšeš že by se v květu neměla phala přesazovat mám své zkušenosti přesadila jsem jich i pár v květu a také se jim nic nestalo.Koukej vyzkoušej na jedné a uvidíš :-)
Jana
jakuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 20. 5. 2009 12:23

Ahoj a dobrý den, jdu po delší době na poradu - v minulosti jsem tu už konzultovala nemocný phal, který jsem dostala prakticky bez kořenů a ještě napadený červci, posléze se přidala ještě nemoc listu... Všechno toto můj bojovníček přežil, ale nejen to - ted mi dokonce vykvetl :-) ALE, šíleným způsobem najednou zgumověly listy, přelitý a ni dehydrovaný rozhodně nebyl. Chjo, tak nevím vůbec co s ním, zavodnění nepomohlo, četla jsem že kvetoucí se nemá rosit ani přesazovat, tak nevím vůbec co s ním :-((( Asi poradíte, kvetoucí stvol ustřihnout, aby se nevysiloval, ale to mi prostě srdce nedovolí :-(
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 5. 2009 13:05

Žabičko nebyla by prosím fotka ? Je lepší to vidět :hm :!:
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2009 13:55

Žabko, jediné, co mě napadá je způsob záchrany, který tu popisovala Kočičí. Obložit rostlinu polštářem bělomechu udržovat ji vlhkou. Najdeš ho v lese, jsou to takové ty naducané měchové polštáře. Pořádně si ho prohlédni z druhé strany, zda tam nejsou nějací brouci. Doma namoč do dešťovky, oblož rostlinu na kůře a pod listy, na noc bych ji zavřela do igelit.pytle tak, aby květ koukal ven, opatrně to převaž třeba nějakou pentličkou a nech do rána. Ráno to vyndej ven, nebo aspoň shrň ten sáček, ať se vyvětrá. Listy by se měly vzpamatovat, další večer to udělej znova, tak dlouho, až se to zlepší. Gumovaté listy by se měly vyšší vlhkostí vzpamatovat. Já to te´d dělám jednomu Phalu z výprodeje, taky je gumovatý, maličký a celkové chcíplý a nemaje mech, do lesa jdu až o víkendu, dala jsem mu tam namočený papírový kapesníček a dnes ho asi vyměním za kus mokrého molitanu. Ten můj naštěstí nekvete, tak ho mám v tom pytlíku celý.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 20. 5. 2009 15:21

Holky díky za pomoc :-* ! Pro Moravandu přikládám tedy i foto :-) Obrázek a takto je momentálně nakvetlá Obrázek[code][/code]
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ž A B K A 20. 5. 2009 15:23

jejej, zas ta moje obří fota :-( pardon...
Dámo prosím tě, ten mech pouze pod listy nebo i na ně? a to tom igelitu mají být schované, že vyčuhuje tedy pouze stvol? Budu muset nejdříve taky použít nějaký kapešníček nebo vatu - k mechu se bohužel hned také nedostanu :-(
Listy jsou gumáci i ty dva nejmladší, na fotce vypadají OK, ale skutečnost je jiná :-!
Díííky
Ž A B K A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 5. 2009 16:27

Ano, stvol bude koukat ven. Vlhká hmota bude pod listama, budeš to muset zkusit víckrát. Já mám ale obavy, že má něco s kořenama - třeba že jí hnije nějaký u středu, kam nevidíš a ten květ je to poslední, k čemu se vzepjala - no, za pokus to stojí, každé, která nešla zachránit je škoda. Pokud by začaly ale vadnout květy, žádnou další vlhkost už nevytvářej, to by asi květ-nekvět musela kytka ven a všechno očistit a zasypat a pak doufat. A ještě něco. Zašťourej v tom květináči napřed třeba špejlí - pořádně, zda tam není mokro. Jestli je, do žádného pytlíku jí nedávej, to by byl její konec. To pak má fakt něco s kořeny.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jaja28 20. 5. 2009 18:56

Dany, k tomu přesazování phalu můžu přidat svoji zkušenost a sice přesazovala jsem v plném květu, protože kořeny už tak lezly ven z květníku, že jsem měla strach, že se polámou. Orchidka přežila, neshodila ani jeden kvítek a naopak po měsíci v novém substrátu vyrazil nový list a 2 kořeny se proklubaly zase až ke stěně květináče. Takže hlasuji pro přesazení phalu tehdy, kdy je to třeba, bez ohledu na měsíc v roce.
Jaja28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gemma 20. 5. 2009 19:49

Tak já se taky přidám
Pro damu: teď jsem na jaře mohutně přesazovala phalenopsy. Ty co byly odkvetlé už měly narašeno a vůbec jim to nevadilo, jen jeden žlutý se pár týdnů vzpamatovával, než pokračoval ve tvorbě květního stvolu a už vyrábí další a té jedné bílé údernici jsem musela poslední květy odstřihnout, protože už to bylo urgentní. Miniphalenopsy jsem přesazovala hned ještě kvetoucí, protože byly ve stlačeném rašeliníku a z toho jsem měla strach -ostatně p. Weinzetlová to v článku taky zmiňovala jako jeden z důvodů k okamžitému přesazení - a kvítky neupadly. No a v Röllkeho knize se píše, že by se nemělo přesazovat cca od listopadu před nejtmavší částí roku, jinak to neomezuje.
Pro žabku - není na krčku hniloba? Nejnovější listy vypadají pěkně. Pokud jsou pevné a zdravé a kořeny nehnijou, tak možná ty nejstarší listy prostě odešly po tom všem vysílení, ale těžko říct, když nevidím kořeny. Jestli už jse v substrátu delší dobu- kolem roku, možná bych ji zkusila přesadit a kořeny zkontrolovat. Přesně takhle mi málem odešla má nejstarší- odešly vnitřní kořeny a vypadala jako suchá, naštěstí měla hodně vnějších, které se daly namotat do květináče, pak ožila a teď má zase 2 silné stvoly s 20-i poupaty a pokračuje dál.
gemma
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka