Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod nuoto_a_farfalla 23. 4. 2009 05:41

tak jsem vcera provedla rez listem, tvari se to zatim dobre, tak uvidime
nuoto_a_farfalla
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 10:15

Ahoj všichni, omlouvám, se, že jsem tu dlouho nebyla, bylo moc moc práce a zlobil mi počítač. Koukám, že se naše rodinka rozrostla o nové členy :-) , tak je tímto vítám.Reaguji na řez listu. Jak jsem posílala dříve ten list s bublinkou, vyřízla jsem opatrně jen kousek listu s napadením a posypala skořicí. Další bublinka se už neobjevila. Stejnou jsem objevila ještě na jednoum phalu a trak jsem postupovala stejně a oba jsou v pořádku. Jinak mi u šesti phalů rostou nové listy, tak mám radost :-D. Pořídila jsem i několik nových ( zase jsem musela pro lepidlo :-D), fotky dám do galerie a odkaz se vložím. Nevím, jestli jsem sem psala dříve, ale dostala jsem od manžela takovou malinkou květinku s malinkýma pindíkama :-D Prý vyrostou :-D...jak jsem zjistila, jedná se o masožravu láčkovku, či jak se to jmenuje...je skvostná, už jsem jí vyrobila terárko :-)
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 4. 2009 11:45

Ahoj burbulko,už jsem myslela, že jsi se ztratila Ty jsi zatím byla zase pro lepidlo. Nezapomeň předvést nové kousky. Bezva, že zabrala léčebná metoda na bublinku na listu, kdyby něco takového bylo u nás, už budeme vědět, co dělat. Vidím, že rozšiřuješ rostlinné druhy, o masožravce je tu založené téma a o láčkovce taky, ale to jsi už jistě objevila. Jakub je na ně odborník, tak s případnými dotazy můžeš jít směle na něj. Škoda, že Phalaenopsisy nejdou množit jako třeba Saintpaulie, to by byla tady skvělá burza přebytků. Takhle budeme muset podpořit obchod - i tak je to ale radost ulovit nějakou novou.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 11:54

abych pravdu řekla, ještě jsem ani neměla čas prolézt celou diskuzi, tak jsem nachytala jen pár důležitých informací,ale zatím pinďourci rostou, tak se jim s nad v terárku líbí :-)Psala jsem asi před týdnem o phalu, který shodil květy, stvol jsem mu zatím nechala, počkám až jestli bude zasychat. minulý týden jsem narazila na phaly, které byly snad nadopované :-O na jednom stvolu tolik nových květních výhonků, zase jsem neodolala :-D
Fotky už dávám do alba, jen mám nějak pomalý počítač, tak to bude chvilku trvat..
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod dama 55 23. 4. 2009 12:36

Krásné je máš a spousty -- to je úrodička. Láčkovka je roztomilá, určitě bezva objekt k pozorování, když jí ty pasti rostou. Radost pohledět na Tvoje okénka. Četla jsi ten dnešní článek o zálivce? Podle toho, co se tam píše vlastně nemá nikdo, kdo zalévá vodou z vodovodu skoro naději, že něco slušného vypěstuje. To je i odpověď na to, proč rostliny, co byly dlouho v obchodě mají v tak katastrofálním stavu kořeny. Když tak někdy vidím, jak je ty holky v hobymarketu vesele zalejou z hadice do těch plechových koryt a v té vodě to pak stojí...Potom se nemůžeme divit tomu, že hledáme kořeny lupou, když se pustíme do přesazování. Já s vodou problém nemám, i když bude asi na diskuzi, co tady v Praze prší, ale vody si nachytám dost a dost. Počkám, až se opláchne střecha a pak vysunu lapací zařízení. Sice by bylo možná zajímavé změřit aspoň papírkama, co v tom je, ale rostlinám se líbí naše voda a v pet lahvích to vydrží úplně normálně i přes zimu, jen na dně je trochu usazeného smetí - tak to opatrně sliju do čisté lahve.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 23. 4. 2009 12:40

Zdravím :-) .
Burbulko moooc krásné a kocourek je věrně hlídá, ten je hooodnej :tleskani .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 12:50

ahoj Moravando, je to kočička a je to veliký mazel. Damičko, dešťovku jsem taky minulý týden lapala a shcovala si jí do lahví. Ještě, že máme velký sklep a je to kam schovávat. Na ten článek se teprve chystám a určitě se dozvím, že všechno dělám špatně :-D
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 4. 2009 13:12

Já jsem po přečtení nabyla dojmu, že ti, co mají přístup k měkké vodě mohou být v klidu. Samozřejmě, pokud nechytáš vodu někde kolem Neratovic, Lovosic a tak. Ani tady v Praze to asi nebude úplně bez chemie, když sem mrak umí donést písek až ze Sahary a tady ho s vodou shodit, tak ale asi není způsob, jak se chránit. Zjevně ale proti vodě chemicky upravované je to pořád výhra. Já tu vodu skladuju na terase v rohu a aby to tak esteticky neuráželo, zakryla jsem to rákosovou rohoží. Musím vždycky nalapat hodně, kdyby náhodou nepršelo, abych měla zásobu, zalévám s tím i balkonové samozavlažovací truhlíky.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 13:30

viděla jsem v nějakém marketu docela velký barel na dešťovou vodu, ale byl tak drahý, že si radši budu zásoby skládat do toho sklepa
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 4. 2009 14:08

Myslíš takový ten plastový s deklem a kohoutkem? To musí být pořád zakryté, jinak do toho nakladou vajíčka komáři a je to hnusné. To máme na chatě. Stejně to ale musíš na zimu vypustit, jinak by led mohl sud poškodit. Umí to poškodit i kovový sud, vyboulí se mu dno, když se tam voda zapomene přes zimu. Já jsem letos testovala, co udělá mráz s naplněnými plastovými lahvemi - a že letos i mrzlo - nestane se s tím nic. Jen se ty lahve trochu zdeformují, ale když se povolí víčko, zase se narovnají. Vodě nic, pokud to můžu okem posoudit , není.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 14:19

já bych ho ani nekupovala, nejsem blázen. Na chalupě jsme vždycky taky sudy vypouštěli a otáčeli dnem vzhůru. A v létě byla opravdu voda plná larev. Když dojde dešťovka, tak budem zlévat destilkou a bude to
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 23. 4. 2009 15:02

Burbulko ty tvoje orchidky jsou překrásné, zasluhují samou chválu :tleskani a ta láčkovka je parádní. Nedávno jsem ji sehnala, ale již po odkvětu, tak nevím jak dlouho budu čekat na láčky :hm :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burbulka 23. 4. 2009 15:19

děkuju za chválu, ale uvidíme, jak se mi je podaří znovu vykvést :-) Láčkovka nás nadchla, viděli jsme jednu obří, ale ta byla drahá, tak jsme se rozhodli s manželem pro miminko a uvidíme, jestli to s ní budeme umět. Znovu pročítám všechny články k phalům a pořád nevím, jestli se přiklonit uříznutí odkvetlého stvolu, nebo ho mám nechat jeho osudu. Rostlince roste nový list, tak si myslím, jestli by jí nevyhovovalo víc uříznutí stvolu. Poraďte...
burbulka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 23. 4. 2009 15:40

Pod místem, kde byl první květ zdola, je tzv.spící pupen. Koukni se tam, jestli ho vidíš, nebo je ještě malý a zalezlý. Já mám na některých rostlinách, které právě kvetou skoro už "číhající pupen", je to vidět, jak by se těšil ven. Některé rostliny to ale nemají. Tak se podívej a rozhodni: je viditelný - i když maličký a chci, aby to ještě kvetlo - na větvičce bývá i 5 květů - i víc, podle velikosti, nebo kvetla hodně a nechám ji odpočinout a pak to fikni. Ale samozřejmě, co člověk, to názor - schválně, co na to ostatní. :?:
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků