Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Caitlin 8. 4. 2009 09:35

Přeji krásné středeční dopoledne :)
Tak už jsem si skoro jistá, že můj druhý výrůstek je kvetní stvol, její špička totiž vypadá jakoby tam bylo už poupě :)
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 09:57

No vidíš, to je dobře. Já jsem ostatně hned jak jsem ho viděla tvrdila, že to není kořínek, ale budou květy. A očekávej, že jich na tom stvolu bude tak šest, i sedm. Z obchodu mívám tak čtyři, ale druhé a další kvetení je vždycky větší a květy daleko déle vydrží. Takže si to užiješ dost dlouho a ta radost, když se otevře první poupě na stonku ... :-) :-)) :-D
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 8. 4. 2009 10:06

Mám radost a nemůžu se dočkat :) Bude to trochu překvapení, protože nevím která orchidejka to je, jaké bude mít květy, ale potom, co rozkvete, určitě si ji nějak označím :)
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 10:12

Ještě si trochu počkáš, ono to ze začátku moc rychle nejde, ale pak ta radost. A vyfoť si květ, ať se Ti nestane, co teď mně, já jsem si koupila puntíkatou, skoro stejnou orchidej, jen ta nová má ty punti trochu větší, ale v podstatě jsou obě stejné. Ta první kvetla na podzim a rozkvetla mi znova teď. vypadají podobně, jen ta stará má o něco menší ty puntíky. Skoro by možná nebylo od věci přesadit je do společné misky, možná by to vypadalo pěkně, kvetly by najednou tři stvoly, protože ta nová má dva. A to jsem si myslela, jak mám v oku, co máme a co ještě ne.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 8. 4. 2009 10:38

To by mohlo být opravdu krásné :) Dle mých vzpomínek, zatím nemám dvě stejné orchidejky, ale to je tím, že jich zatím tolik nemám, ale myslela jsem že nalepím na květináč nebo někam cedulku s nápisem jakou to má barvu, protože i kdybych je měla vyfocené, časem bych po odkvetení stejně nevěděla, která fotka patří ke které rostlince :D
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 10:46

U jiných barev si to zase tak nespleteš, ony svým způsobem, pokud jich ovšem nemáš skleník, mají každá i trochu jiné listy. Já jich mám teď patnáct a tohle mi prostě nějak uniklo - já věděla, že je puntíkatá, ale když jsem viděla tu novou, měla dva stvoly, to jsem věděla, že ta moje nemá ani omylem a připadala mi nějak flekatější a ta nová navíc - *****í-voní.Názory na to jsou různé. Jinak jsem našla v chytré knize, že některé Phaly opravdu voní, takže nemám čichací halucinace. Takže aspoň trochu rozdíl tu je.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 8. 4. 2009 11:27

No možná nejsem správný nadšenec, že mi ty listy přijdou stejné, tedy typově... samožřejmě, že je nemají naprosto stejné, co do velikosti apod. Jediné, co vím jsou barvy květů dendr. phal. a dendr. nobile, nové orchidejky phal., pak si pamatuju na jednu žlutou, a jednu bílou s fialovými pontíka a pak snad byla jedna s fialovýma žilkama (akorát tam nevím zákl. barvu), ale jinak si nevzpomínám. U jedné to ani nemůžu vědět, protože ji dostala maminka a když jsem ji poprvé viděla (orchidej), tak už byla odkvetlá.
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 11:45

Vsaď se se mnou, že až to TOBĚ vykvete, pamatovat si to budeš. Zase to máš teď dobrodružné, že jsi do poslední chvilky napnutá, která to bude. Nejlíp to má Maravanda, ta je všechny pojmenovala a ví, jak přesně kvete Rozárka i jaký květ bude mít Adrianka. Já je pojmenovat nechystám, ale co udělám bude, že v momentě kdy vykvetou si poznamenám datum a barvu květu. Možná, že pro větší přehled bude praktické označit květináče písmeny abecedy. Pak budu přesně vědět, za kolik měsíců vyrazil nový stvol i jak dlouho rostl a jak dlouho vydržely květy. A ne, že pak říkám: tahle kvete už strašně dlouho, ani nevím, odkdy už. :D
Možná, že nebude od věci si i poznamenat, kdy se přesazovala.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Caitlin 8. 4. 2009 11:47

Moravandu obdivuju, bych si ta jména a k tomu barvy květů asi zapamatovat nedokázala :D ale taky jsem myslela nějak označit kdytku - na květináči - abych pro příště věděla :) Ono je vlastně jedno, která byrva to bude, ahlavně že pokvete :D
Caitlin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 8. 4. 2009 11:48

Obrázek Obrázek
Tak tohle je ten můj nový výhonek pod nejmladším listem, focený předevčírem - dnes je už větší a má na konci jasný zárodek pupene. A Damo, flekatách není nikdy dost, na ty jsem zatížená.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 12:46

No, je tam, divoch jeden, mně to vždycky vyrazí nad nejstarším listem dole, takhle nahoře jsem to ještě neviděla. To je exot! Kdyby byl ten můj flekoun aspoň jiné barvy, tak neřeknu, ale on má na koncích květů jen o trochu víc bílé, než ten nový. A zase mu vyrostl ten květní stvol nižší, než dřív. Už má tři květy otevřené a čtyři poupata viditelně velká. Ale trvalo mu to, než otevřel to první. Až budu mít ten deníček, řeknu Vám to úplně přesně.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 4. 2009 13:23

Jo jo, něco leze :-) , ale na ten prst u toho prdítka pozor :pozor :!:
Jinak děkuji za chválu, ale přiznám se že už jsem o víkendu přikročila taky k sešitku :-[ (pááč jak říká Dan :D ) ne, že bych si nepamatovala jména i když už je jich dost, ale kvůli poznámkám o přesazování a květenství :hm :D .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 4. 2009 13:37

No taky že jo, pořádek musí být. Jen si představ, že bys třeba porosila Radka a on už by ten den poprskaný byl. I v péči musí být SYSTÉM.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 4. 2009 14:02

:-D . Já ale ani na Radka :D ani na jiný neprskám, já nerosím :-P .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 8. 4. 2009 14:03

Tak to já si vedu zahradní deníky už od roku 2000, ale ze strohých zpráv o tom, co jsem kde vysadila a co vysadit míním se mi to zvrhlo - mám 30 tlustých sešitů, ve kterých je všecko o životě, zapisuju skoro denně - a ty zahradní a květinové odstavce bych si měla vyznačit zeleně, pak se mi to těžko hledá. já jsem tak užvaněná, že statistiku a strohé poznámky hned rozkecám na několik stran.
kočičí
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka