Orchidej Phalaenopsis - jak na ni

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod karkulkacz 2. 3. 2009 10:27

Zdravím všechny milovníky orchidejí. Při prohledávání rad na pěstování orchidejí jsem narazila na tuto vaši diskuzi a ráda bych se připojila.
Jsem v podstatě také začátečník, ale postupně jsem dostala či si pořádila 11 a různých, takže to samozřejmě znamená různé nároky na pěstování. Co se mi daří bez problémů jsou phalaenopsisi, která mám na severním okně v pokoji, kde se v zimě nětopí, ale je tam určitě kolem 20 stupňů. 1x týdně je sprchuju ve vaně a 1x týdně je rosím (někdy častěji). Teď v zimě je hnojím 1x za 14 dnů a kvetou. Dala jsem k nim i takové to klasické žlutohnědé oncidium, ale zatím mi také nevykvetlo. Ve Fata Morgáně jsem si koupila Ascocendu (Vanda) a pověsila ji do toho severního okna. 1x za 3 dny jí namáčím na cca 30 minut kořeny v převařené vodě pokojové teploty a mezitím rosím. Tak snad vydrží.
Nicméně mám ještě 3x cambrii a jedna vykvetla po roce znovu obrovským stonkem (až nahoru do okna), ale druhé dvě nic a jedna má právě harmonikový nový list. Mám je také na severním okně v ložnici, kde je trochu chladněji (občas používám mikroventilaci) a zalévám je 2x týdně + 1x za 14 dní hnojím. Obě rostou a vypadají zdravě, ale nekvetou. Společně s nimi tam mám malé kvetoucí cymbidium (takhle jsem ho koupila) a drobnokvěté dendrobium (podle obrázků by to měl být ten chladnomilnější druh).
Pak mám ještě takové to klasické dendrobium a nevím, kam ho umístit. Jestli mezi phalaen., kde je o trošku tepleji nebo mezi cambrie, kde je zase chladněji. Poradíte? A pak bych potřebovala poradit, jak v létě. Máme balkon na jih, tak jsem myslela, že na balkón bych umístila vandu a phalaen. s přistíněním. Cymbiduum a drobnokvěté dendrobium musím dát ven, aby měly rozdíl teplot. A co s těmi ostatními v létě? Co cambrie, onciduum a normální dendrobko? Prosím o radu nebo nějaké zkušenosti. Obecně se k těm orchidejím snažím přistupovat se selským rozumem a zatím to docela vychází, ale bojím se, abych nedělala nějaké chyby.
karkulkacz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 2. 3. 2009 14:22

Ahoj karkulko nejsem žádný odborník,ale phalenopsy se nedoporučuje dávat ven tak samo dendrobium phalenopsis,jinak všechny ostatní můžou ven, jen se obávám ten jižní balkon musí být všechny v polostínu jde to tam zařídit?Já osobně dám ven jen cymbidium a dendro.nobile,snad se ti ozve ještě někdo a poradí víc,vím že p.Bozner nedává ven nic a taky mu pěkně kvetou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 2. 3. 2009 16:46

Ahoj Karkulko, budu letos řešit stejný problém. Vystrčit ven, či nevystrčit? Ale vzhledem k tomu, že okno i terasa jsou na stejné světové straně a to je jih, asi je vystrčím a budu to pozorovat, co to s nimi udělá. Dám je těsně k zábradlí na kterém je rákosová rohož. Na jižním okně za žaluziemi by jim beztak bylo vedro a tady budou mít alespoň čerstvý vzduch. Pokud by se listy začaly zabarvovat do červena, tak je prostě zastrčím zpět do bytu. Nic jiného mi stejně nezbývá. Nahoře v pokoji za oknem, nad námi je jen plechová střecha je v létě dnem i nocí k padnutí. :lol:
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 3. 2009 19:06

Jak Danielka správně napsala tak já ven nedávám žádné orchideje. Phalaenopsisy, Dendrobium phalaenopsis, Cambria a Miltonie mají být v teple (více jak 16°C) Dendrobium nobile a Cymbidium by mělo mít v zimě chladněji (10-15°C). Já jsem se to dozvěděl až loni a tak jsem měl cymbidium po 4 roky v teple a nekvetlo vůbec, jen šíleně narostlo :shock: .Poslední zimu bylo cymbidium v chladnější místnosti a už mělo postupně 4 laty květů 8-D . Dendrobium nobile mám v teple pořád a kvete každoročně, ale chystám se ho dát na příští zimu do chladné místnosti jestli se mu nebude dařit lépe. U nás je v zimě tak do 20°C tím myslím teplo. V létě mohou mít všechny orchideje i klidně 30°C protože ve své domovině mají tyto teploty běžně :idea: . Né abyste je dávali v létě do ledničky :lol: .
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 2. 3. 2009 20:11

cymbidiu letnění prospěje až do pozdního podzimu,ale nesmí teplota klesnout pod 6 stupňů.podpoříte ho v kvetení,
ale nikdy na slunci ,má rádo polostin pod stromy.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pindruše 2. 3. 2009 20:20

Dobrý večer všem. Jsem tady nová tak prosím o trpělivost ..ještě se tak moc nevyznam. Chtěla bych poprosit o radu. Taky sem se dala do pěstování Phalaenopsisů. Mám jich zatim jen 7. Jsou krásné a dlouho kvetla většinaz nich. Ale teď mam takovej problém. Nevím čím to je že mi začaly na jednom vadnout listy ale jen ty mladší. ty starší jsou pořád pěkné. Je to zrovinka u té pro mě nejkrásnější potvůrky. zalévam 1 týdně,skoro vůbec nerosím,a ani v průvanu ani na velkém hycu nejsou. Nevím si rady,už je to takhle tak měsíc co jsem to zpozorovala. Moc prosím o radu.Nerada bych o tuhle krásku přišla. Předem děkuji.
Pindruše
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 3. 2009 20:35

Tak toto se mi ještě nestalo, co s ní je bohužel netuším :-[ . A co kořeny jsou v pořádku, není moc vlhká zem :?:
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Pindruše 2. 3. 2009 20:43

kořeny jsou na pohled zdravé.Je pořád v tom substrátu ve kterém jsem jí dostala. neřekla bych že by byl mokrý.nechávam je vyschnout a až potom je zalevám. Pročítala jsem tady vaše příspěvky a dá se říct že jsem se zálivkou na tom jako Vy.
Pindruše
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 3. 2009 20:47

Tak to je divné , že by nějaká skrytá hniloba uvnitř stonku.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ra.cermak 2. 3. 2009 20:48

Já už to tu někde psal u jedné se mi stalo po obvodu průhledného květníku kořeny byly parádní ale uvnitř zhnilé byla taky v původním substrátě narvaná tak ji zkuste vydělat a podívat na kořeny také ten substrát byl cítit tak jinak jako zatuchle a přitom zaléváme všechny stejně :roll:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pindruše 2. 3. 2009 20:53

děkuji moc zatim. zítra se jí juknu na kořínky. pokud bych objevila ty zhnilé kořeny půjde to jestě nějak zachránit? substrát není cítit nějkou zatuchlinou tak uvidím.
Pindruše
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ra.cermak 2. 3. 2009 20:55

No já to cítil po vytažení a zachránit by to mělo jít zastřihnout a zdezinfikovat a zasadit zatím se ta naše má k světu :tleskani
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pindruše 2. 3. 2009 21:07

tak to Vám gratuluji. Uvidim co zítra objevim. snad to nebude její konec,to bych byla nerada.
Pindruše
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Arga 3. 3. 2009 00:24

Zdravím všechny :-D Vidím, že tu přibylo pár nových orchidejářů, to je skvělí :tleskani :tleskani Paní Karkulko já mám Dendrobium nobile na sever v chladnější místnosti a kvete a daří se mu bezvadně. Ted zrovna zase pokvete. Dendr. phal. mám na jich mezi Phalaenopsisi i oncídko tam mám. Na tom jihu se jim daří perfektně i v létě ve vedru. Přes ty nejhorší pařáky je odpoledne stíním žaluzkama. Ven nedávám žádnou orchidej. Phalaenopsis prý v našich podmínkách odsoudíme venku k záhubě. Dendrobium nobile to má rádo, ale já je ven nedávám a kvete taky. Co se týče Vandy, tak ta prý vyžaduje hodně světla a slunce aby se jí dařilo, takže bych ju dala určitě být váma taky na jih. :hm :lol:
Tak at se vám daří :mrgreen: :mrgreen:
Arga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Arga 3. 3. 2009 00:34

Paní Pindruše nenašla jste nějaké škůdce? Ted v zimě jich byvá více. Pozorně orchidej prohlédněte bývají dobře schovaní :grr: Určitě zkontrolujte ty kořeny jak radil Radek. Četla jsem, že když vadnou mladé listy, tak to bývá často porucha příjmání vody a živin, což by odpovídalo těm kořenům, ale škůdci napadají také převážně mladé listy nebo květy. :hm
Arga
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků