Jak se starat o orchideje rodu Phalaenopsis ?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Milada 22. 3. 2007 12:25

Sleduji diskusi a doufám, že mi někdo z pěstitelů orchideje Phalaenopsis poradí. Mám doma dvě.Opakovaně kvetou , odnožuji, rostou. Na jedné z nich mě však znepokojují lepkavé kapičky, které se v hojném počtě vyskytují na spodní straně listů. Jev trvá už dlouho (jenom u jedné z mých dvou Phalaenopsis). Co to je? A není to nějaká nemoc, nebo škůdce?
Milada
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 30. 4. 2007 21:25

Milada píše:Sleduji diskusi a doufám, že mi někdo z pěstitelů orchideje Phalaenopsis poradí. Mám doma dvě.Opakovaně kvetou , odnožuji, rostou. Na jedné z nich mě však znepokojují lepkavé kapičky, které se v hojném počtě vyskytují na spodní straně listů. Jev trvá už dlouho (jenom u jedné z mých dvou Phalaenopsis). Co to je? A není to nějaká nemoc, nebo škůdce?t/quote]

Dobrý večer! V kapitole "choroby a škůdci orchidejí" podobný jev, který popisujete nikde neuvádí.
Lepkavé kapky medovice na spodní straně listů rostlin dělají mšice, ale těch byste si určitě všiml. Jiné rostliny zas vylučují přebytečnou vlhkost kapkami přes listy, ale to není tento případ.
Snaha byla, ale nepomohla... :oops:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Basalka 20. 4. 2008 19:22

Dobrý den, velmi prosím o radu. Mám asi 3 dny orchidej rofu phalenopsis. Byla již z obchodu umístěna na borce, nikoliv v ní a zcela vyschlá. Po přečtění několika článků jsem ji vyjmula z nádoby a vložila do vychladlé převařené vody cca na 15 min ke "koupání". Přesypala jsem borku z původního květináče do nového, přisypala substrát pro orchideje a rostlinu opět usadila nahoru. Je to tak správně? Nebo by měla být zasazená? Jak ale potom mám provádět pravidelné koupání? Musí být v průhledeném plastovém květináči, nebo stačí keramický? Ještě je třeba dodat, že rostlinka nebyla v dobrém stavu, odpadávají jí poupata (žloutnou).
Velmi děkuji za radu
B
Basalka

Odeslat příspěvekod kejki3 20. 4. 2008 22:09

Příště se nebojte šoupnout jí do té vody i s květináčem, vlastně namáčíte ten substrát, kořeny si za pár minut nic nevezmou a zasypáním suchým substrátem je rostlina zase na suchu. U přeschlé květiny jsou šance takové všelijaké...zvlášť, když už byla vytažená ze substrátu.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 4. 2008 08:20

Ano, do vody i s květináčem. Doporučuji plastový průhledný - a ten umístit do keramického určeného speciálně pro orchideje. Směrem ke dnu se zužuje, takže plastový květináč do něj nezapadne až úplně dolů - orchidej je tak chráněna při přelití před zahníváním. ;-)
Pořiďte si i hnojivo na orchideje, aby měla ta vaše výživu. Zalévejte ji tak jedenkrát týdně, dobré je i rosení listů - ale pozor, to k večeru, jindy voda steče dolů a nedostane se k průduchům listů.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Basalka 1. 5. 2008 17:35

Děkuji za rady. No, snad jsem ji moc neublížila, když už jsem ji 2x koupala mimo květináč. zatím vypadá, že se ono vadnutí z obchodu zastavilo. sice ji zůstal jen jediný květ nevalné kvality, ale vypadá tak nějak svěžeji. Už má vše, tak jak má být, tak uvidím jestli se chuďátko vzpamatuje.
Dostala jsem u kolegů v práci Dendrobium (víc bohužel nebylo uvedeno) - vzrostlá rostlina s několika hlízami (výhony) s mnoha listy (menší než phalenophis,světlejší a okrouhlejší) a s bohatým květenstvím světle zelené barvy s fialovým středem. Dočetla jsem se, že jich existuje mnoho druhů a liší se podmínky pěstování. Mohu o ni pečovat podobně jako o phalenophis (byla v černém květináči, ten jsem ponechala, akorát vložila do "orchidejového")?
Děkuji a přeji hezký zbytek svátku
Basalka

Odeslat příspěvekod kvetka 13. 5. 2008 11:15

Mám ten stejný problém také pouze u jedné orchidejky,navíc mi ty listy začaly žloutnout a poté odumírat.Žádných mšic jsem si nevšimla.Jestli je nějaké řešení prosím o informaci.
kvetka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 5. 2008 11:27

Listy nebudou žloutnou jen tak, to znamená, že rostlina je buď napadená škůdci, nebo chorobou. Jak máte orchidej dlouho, kde ji pěstujete, změnila jste nějak dosavadní péči? Dobrá by byla její fotka.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adkis 30. 6. 2008 19:04

Dobrý den,
zakoupila jsem si orchidej Phalaenopis.Má dva stonky s květy,jak jsem ale dorazila domů všimla jsem si že jeden stonek je utrhnutý od listů.CO s ním?Zasadit ho do jiného květináče nebo co? :shock: Děkuji za včasnou odpověd.
Adkis

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 6. 2008 19:19

Pěkný večer,

květní stvol do zeminy nesázejte, bylo by to úplně zbytečné. Seřízněte ho a hned poté dejte do vázy, tam vám udělá na docela dlouhou dobu parádu.

Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adkis 30. 6. 2008 19:25

Do vázy bez vody?Parádu udělá ale už asi nezakoření že?
Adkis

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 6. 2008 19:40

Jasně, do vázy s vodou, jinak by květ dlouho nepřežil, obzvlášť v těchto vedrech. :-) Je to květ jako každý jiný, jen vydrží (na rostlině i ve váze) déle oproti jiným. Je to tak: udělá vám parádu, ale zakořenit nemůže.
Ale nezoufejte, pokvete vám ten druhý stvol! ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod madevil 9. 7. 2008 08:56

Dobrý den, rád bych věděl, zda se orchideje rosí i s květy, nebo jen listy?
Další otázka: Orchideje přijímají živiny i listy, je možno použít kapalné hnojivo na orchideje i do rozprašovače? Děkuji za odpověď Petr
madevil

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 7. 2008 10:07

Dobrý den, Petře,

orchideje roste tak, aby se voda ke květům nedostala. Neroste nikdy, když na rostlinu svítí slunce, mohlo by ji spálit. Co se další otázky týče, ano, lze hnojit i na list: přesný poměr vody a hnojiva najdete na obalu speciálního hnojiva pro orchideje, které doporučuji pořídit. Taky doporučuji přečíst si články, které jsme o orchidejích na AbeceděZahrady publikovali.
Ať se Vám pěstování daří. ;-]
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod madevil 9. 7. 2008 11:31

Děkuji za radu, úplně mě tato rostlinka nadchla, včera jsem si koupil pěkný kousek, tak snad se jí bude dařit. Pěkný den a pěstitelské úspěchy přeji...
madevil

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků