Jak se starat o orchideje rodu Phalaenopsis ?

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 3. 12. 2009 22:51

Toto se mi děje občas a u nás je to na 99% větráním. Jak zapomeneme ventilačku tak do týdne pár poupat opadá, loni se nám to párkrát povedlo. Já doma vždycky říkám že je lepší nevětrat vůbec, stejně kolemjdoucí vidí jen ty orchideje ale ten pach venku cítit není :D co mi je platné že máme doma čistý vzduch když padají poupata na Phalech 8-S
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 12. 2009 23:06

Z tebe asi mají doma radost. Větrat se musí, jde jen o to, aby nebyl průvan, nebo na tu orchidej, co je nejblíž větračce nešel ten ledový vzduch zvenku. Mám u té krajní, co je větračce nejblíž tvrdý karton opřený ni a o okno. Když loni mrzlo, větrali jsme jen chviličku. Letos ještě nemrzlo, tak nevím, co to bude dělat. Nikdy jich tu nebylo tolik.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Casi 15. 3. 2010 15:34

Právě taky potřebuju poradit, na jedné z orchidejí Phalaenopsis mi začínají listy kožovatět a vystupují na nich jakoby vrásky, listy jsou malé ,vypadají nezdravě.Zdá se ,že se stáčejí. Pěstuji tuto rostlinu stejně jako druhou a jedna je zdravá ,kvete, a tato viditelně strádá.vyrostly z ní výhonky na květ,ale květa nekvetou,jeden upadl, ještě před květem.Pokud je můj popis nesrozumitelný, mohu se pokusit udělat fotografii,ale nejsem si jistá,že ji k tomuto dotazu umím přiložit.Děkuji Casi Děkuji za odpověď
Casi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kandl 15. 3. 2010 15:56

Foto zkus vložit přes toto http://sklad.obrazku.cz/index.php?&show ... f05eb3b045 Nahraj obr.potom zkopíruj třetí odkaz-klikatelný kód pro fóra a vlož do příspěvku.Myslím si ,že tvoje rostlina bude mít nějaký problém s kořeny.Patrně budou uhnilé. :hm
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 15. 3. 2010 17:13

Á, vidím Kandl má nový avatar s krasavcem. Koukám, že jste oprášili staré, nepříliš využívané téma pro Phalaenopsis.
Casi, Kandl bude mít nejspíš pravdu, rostlina má určitě něco s kořeny, budeš ji muset vyndat, prohlédnout, nezdravé odstranit, kořeny desinfikovat a zasadit do nové čisté kůry - pokud jí tedy ještě nějaké zbyly.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yaxley 11. 4. 2010 09:42

Dobrý den, měla bych dotaz před dvěma dny jsem dostala phalaenopsis a postupně mi začaly bělat kořeny co jsou na vzduchu a možná i trochu ty co jsou uvnitr kvetinace.
Kvetina je na jihovychodnim okne bez primeho slunce, diky za radu
P1010336.JPG
Yaxley
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kandl 11. 4. 2010 10:10

Yaxley rostlina má krásné kořeny.To bělání kořenů znamená,že rostlina potřebuje zalít.Já ponořuji květináč tak na 10-15 minut do deš´tové vody.(přebytečnou vodu nechat pořádně odkapat)Substrát vodu nasaje a kořeny zezelenají.Pokud má rostlina zelené kořeny,nezalívat. :pozor Hrozí hniloba kořenů.Kořeny co jsou venku se mohou lehce porosit rozprašovačem,ale pozor,aby se voda nedostala do listového srdíčka.Mohlo by vyhnít.Snad bude moje rada užitečná. :lol:
Zde je psáno o pěstování phalaenopsisů .
http://www.abecedazahrady.cz/Orchideje/ ... ection=102
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod helena4315 8. 8. 2010 14:41

Ahoj,
mám prosbu, dostala jsme úplně svoji první krásnou pokojovou orchidej, ale nevím, jaký je to druh. Stavím jí 1x/týden do vody na 4 hod. aby se napila a mám jí na východním okně. Taky jsem jí koupila hnojivo přímo na orchideje od firmy Kapka, je tam, že v létě se má hnojit 4x měsíčne, ale to se mi zdá moc.Hnojím 1X/ měsíc.Mám ji 2 týdny a dostala jsem ji s poupátky, která se teď všechny rozvila, ale nové nevyrážejí. Prosím o radu, jak se o ní nejlépe postarat a jakého je druhu, kdybych jí chtěla koupit sestřičku :-))) Předem děkuji.
Přílohy
Resize of Otočit o DSCF4132.jpg
Resize of Otočit o DSCF4131.jpg
helena4315
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 8. 8. 2010 14:58

V příspěvku Kandl pro Yaxley o řádek výše je obsaženo vše, co je pro pěstování Phalaenopsisů potřeba vědět. Není co dodat.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 8. 2010 16:40

Vítám mezi nás nováčky :-) . Rostlinky jsou nááádherné :tleskani :tleskani . Jen nevím jak může někdo koupat jednou týdně na čtyři hodiny. Dneska jsem po deseti dnech zalévala a rostliny byly mokrý :hm
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drzroman 8. 8. 2010 16:50

Moravanda píše:Vítám mezi nás nováčky :-) . Rostlinky jsou nááádherné :tleskani :tleskani . Jen nevím jak může někdo koupat jednou týdně na čtyři hodiny. Dneska jsem po deseti dnech zalévala a rostliny byly mokrý :hm

každý má jiné podmínky,já mám za týden většinou sucho jak na poušti .Je ale fakt,že 4 hodiny je moc,máčím tak na 5-10minut nebo jen osprchuju ve vaně :D
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/
http://storczykiwiki.forumotion.com/forum.htm
drzroman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 8. 8. 2010 16:57

Já vím, ono když tam svítí sluníčko tak to rychleji vysychá.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 8. 8. 2010 18:17

Věrko já kdybych také zalévala po týdnu ,tak už žádnou nemám.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 8. 8. 2010 18:38

Já zalévám pravidelně jednou týdně a to jsou už suché a stříbrné - zatím se nestalo, že by mi nějaká odešla. Ale ve vodě stojí max. půl hodiny, někdy, když není čas, jen proleju. nezalít 14 dní jim také vůbec neublíží. Ale ty mám v kanceláři, kde je pořád tak 25. Doma zalívám nejčastěji 1x za 14 dní, tam mám podst. chladněji.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marcela somrová 33 8. 8. 2010 18:52

Heleno....máš ji teprve 2 týdny,tak na ní ještě nebudou znát následky přemokření.4 hodiny jsou opravdu moc :pozor :-S
ahojky Macek ;-]
marcela somrová 33
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků