Čtyřlístek

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 24. 4. 2008 18:10

Dobrý den,

mám další kuriózní dotaz 8-D

Když se procházím zelení, není problém narazit na "trojlístek". A vždycky, když ho vidím, tak mě napadá "co je to ten čtyřlístek"? Myslím tím ten, který má přinášet štěstí :-D Je to symbol, který je založen na existenci skutečné rostliny anebo jen výmysl?

Kdykoliv, kdekoliv vidím nakreslený zelený čtyřlístek, vypadají jeho listy jako zelená srdíčka, která jsou spojena uprostřed a trčí z nich stonek. Tahle podoba je mezi lidmi asi nejvíc vžitá, ale předpokládám, že na nic takového člověk v přírodě nenarazí, nebo ano?

Pokud ano, jak se jmenuje a jak přesně vypadá? Já jsem zatím slyšel dvě různé verze.

1. Zatím nejvíc lidí mi tvrdilo, že onen čtyřlístek pro štěstí je vlastně deformace toho běžného "trojlístku" A ten trojlístek, to je vlastně co? Jetel? A proto jde taky o štěstí, najít mezi trojlístky čtyřlístek (nebo více-lístek). Tohle tvrzení docela dává smysl, jen nevím, jestli je to pravda a dá se opravdu najít takový čtyřlístek.
2. Jeden člověk se mě snažil přesvědčit, že čtyřlístek nemá s trojlístkem nic společného a že je to rostlina, která roste v Irsku :-D A vypadá přesně tak, jako ten, co ho mají "chauni" (malí mužíci z Irska, co chodí pořád jenom v zeleném :-D ) za kloboukem.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 24. 4. 2008 19:26

Tak to Vás snad v tomto případě polituji, když jste nikdy na vlastní oči neviděl čtyřlístek. Co jste dělal jako dítě o prázdninách? Pro nás to byla každoroční zábava hledat na loukách kolem chaty čtyřlístky. A na Nový rok taky nic?

Takže za prvé, "čtyřlístky" skutečně existují, jedná se o jetel luční nebo častěji plazivý, který mívá nejčastěji list složený ze 3 lístků, ale může jich být i více. Zřejmě záleží na druhu. Kromě férového hledání na louce, jsme na čtyřlístky chodívali pravidelně do areálu firmy Napako v Praze v Michli, kde měli vysetý jetel, který měl kromě čtyřlístků i vícelístky, tuším osmilístek byl nejvíc. Takže jsme si nosili domů celé kytičky čtyřlístků a časem nás bavilo víc najít buď obyčejný trojlístek nebo jsme soutěžili, kdo najde jetel s největším počtem složených lístků.

Čtyřlístky jsou běznou novoroční rostlinou pro štěstí. Kromě usušeného a vylisovaného čtyřlístku, se běžně na Nový rok lidé obdarovávají čtyřlístky v květináčcích. To už není jetel, ale druh Oxalis, který pochází z Mexika, Brazílie a Peru.
Víc si o něm můžete přečíst a prohlédnout si fotky např. v článku na AZ:
http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=779
Naposledy upravil ottova dne 24. 4. 2008 19:35, celkově upraveno 1
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 24. 4. 2008 19:34

Mno, přiznám se, že hledat čtyřlístky v kupě trojlístků, jsem zkoušel. Ale po nějaké té tisícovce prošlých rostlinek jsem začal váhat, jestli něco takového opravdu existuje :-)
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 24. 4. 2008 19:38

Staré pořekadlo tvrdí, že: "Trpělivost přináší růže", v tomto případě čtyřlístky. Ale myslím si, že asi skutečně záleží na druhu, protože v některých místech nikdo známý třeba nic nenašel a jinde se to čas od času povede. Takže až vyjedete někam mimo běžnou trasu, zkuste čtyřlístky - tedy štěstí :tleskani
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 5. 2008 21:40

Patrně jsou místa, kde se čtyřlístků vyskytuje víc než jinde. Na zahradě nemáme snad ani jeden :-( , asi nás štěstí opustilo. Pětilístky občas najdu, ale vícelístky už ne.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 5. 2008 21:43

My také nemáme páč jsem trávník postříkal Bofixem :mrgreen:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Scandiaca 9. 3. 2009 23:51

Je to pravda, že někde rostou víc, nevím proč... Já našla jetelových čtyřlístků na jednom místě asi dvacet (!!!), vylisovala jsem je a dávám je na přáníčka, která vyrobím ;-)

O kus dál jsem nenašla vůbec nic.
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DevAstor 26. 3. 2009 03:14

Ja jsem jako dite take rad hledal ctyrlistky, nejcasteji kdyz jsem sel ven s babickou.

Ted uz mame ctyrlistky doma v kvetinaci, roste to jak plevel. :)

PS: Jo a jeste sem mel moc rad casopis Ctyrlistek. :mrgreen:
Dostal jsem ted chut si ho z nostalgie precist, jdu je zkusit najit... :)
Toto je můj osobní názor.

    (\_/)
    (°.°)           <=(čert s dvouma půllitrama)
   c(”)(”)
DevAstor
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 26. 3. 2009 17:15

Mám také čtyřlístky v květináči, už se budí a pokvetou žlutě. :nenapadne
Jako děti jsme je snad hledali všichni.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 26. 3. 2009 23:00

ja pestujem ako štvorlistok rastlinku OXALIS.
vylisovany a prilepeny na kus kartona ako založka do knihy..... a nik nespozna rozdiel ci to je ten "divý" z lúky alebo šlachteny
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 27. 3. 2009 17:48

Tenhle? Šťavel kyselý (Oxalis acetosella). Ono to má čtyři lístky?

Já mám doma taky jeden oxalis, ale fialový - oxalis regnellii atropurpurea. Je to skvělá rostlina. Je velmi velmi nenáročná.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DevAstor 28. 3. 2009 12:32

ten ctyrlistek? sem psal ze nam to roste jak plevel :)
je takovy nafialovely a listy miva i daleko vetsi nez obycejny jetel
Toto je můj osobní názor.

    (\_/)
    (°.°)           <=(čert s dvouma půllitrama)
   c(”)(”)
DevAstor
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 29. 3. 2009 19:58

Taiko_CZ píše:Tenhle? Šťavel kyselý (Oxalis acetosella). Ono to má čtyři lístky?

Já mám doma taky jeden oxalis, ale fialový - oxalis regnellii atropurpurea. Je to skvělá rostlina. Je velmi velmi nenáročná.


moj oxalis som dostal od jednej pani ktorej som robil zahradku, mi ho dala ze pre stastie. Takze absolutne neviem co je to za druh alebo kultivar.
Googlil som a v podstate som nic nevyGooglil :-) Obrázek

Vyzera v podstate takto ale bez toho bordoveho v strete, je cely zeleny, a mozno o nieco mensie su.
mam ho uskladneny a cakam kedy opadne sneh aby som ho mohol vysadit von, tak potom ked bude mat listy poslem foto, samozrejme ak nezabudnem.
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 29. 3. 2009 22:00

Matej S píše:moj oxalis som dostal od jednej pani ktorej som robil zahradku, mi ho dala ze pre stastie. Takze absolutne neviem co je to za druh alebo kultivar.
Googlil som a v podstate som nic nevyGooglil :-)


Tak ja ti pomôžem ;-) /možná :-D / Dneska jsem na šťavely totiž koukala:

http://www.easytogrowbulbs.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=442
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků