Pomáháte v zimě zvířátkům?

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ottova 31. 1. 2008 11:20

O tom, jak dopadla soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček, jste si mohli přečíst ve stejnojmenném článku. Proč, podle vás, byla účast tak malá? A jak jste na tom vy, přikrmujete v zimě zvířátka a jak?
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 31. 1. 2008 20:36

no ja som sa nezapojil, lebo vianocny stromcek pre zvieratka je podla mna skor pre lesne zvery, srnka, zajac a tak. a tieto zvery sa snazim hlavne v zime drzat co najdalej od pozemku, lebo mi kazdy rok obzeru ovocne stromky, a ked som tam bol, tak tam bolo tolko snehu ze som sa dajak do lesa nedostal :D

Inak, ja prikrmujem jedine vtáčence, som im pred dvoma rokmi postavil jedno velikanske krmitko, tak tam je pre celu familiu miesto.

Obrázek
Je to na starej slivke, a zacala hned obrasat , tak predpokladam ze za par rokov to bude zarastene, teda aspon zo severu.
Som to cely den stĺkal, mesiac nadtym špekuloval, a skoro si odrezal ruku motorovou pílou, tak to krmitko ma premna taku inu hodnotu, tak pozrite jak to vyzera :wink:
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 31. 1. 2008 20:50

Podle mě, vypadá Vaše krmítko moc pěkně a jak zarůstá, tak bude opeřencům připadat jako zcela přirozená součást zahrady. Hlavně, aby se tam nechodily krmit kočky, když je tam taková ptačí úroda.
No a stromeček můžete ozdobit také jen dobrotami pro ptáčky (lojové koule, klásky, kukuřici apod.), aby to nelákalo nezvané návštěvníky :wink:
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 31. 1. 2008 20:56

náš kocur tam uz skusal skakat, aj doskocil ale neudrzal sa, tak to vzdal, je to dost vysoko, ja ked im to cistim tak sa z toho bazena musim docahovat, vyse dvoch metrov nad zemou to je.
a loj, a taketo veci vtacikom davam ale do tej budky, ked som to mal vonku tak to zozraly dajake velke vtaky, a tie male nemali nic, tak.. tak
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 31. 1. 2008 22:53

Přikrmuji ptáčky, mám krmítko strategicky před oknem tak to máme místo televize.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 2. 2008 20:15

Matej, nebyli ti velcí ptáci černobílí? Nám chodí na lůj strakapoudi a snesou se dobře jak s brhlíky, tak sýkorami. Sojky se také pokoušely, ale neumí šplhat a na zavěšeném loji se neudrží - spíš lezou do krmítka.
Vám se ten ptačí restaurant opravdu povedl :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Matej S 5. 2. 2008 22:19

no su ciernobiely, dalsi druh je zas taky do hneda a mensi, a minuly rok tam zacali vo velkom chodid Drozdy (po česky Kos ak sa nemylim),a tie si tiez pochutnaju, vsetko zožeru, ale tak aspon sa tu zdrzuju aj vlete, tak aspon dajaka vyhoda :wink:
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 2. 2008 23:57

I česky máme drozda - hnědý s kropenatou hrudí - jak říkáte (ale ten většinou na zimu odletí),spíš to bude samice kosa (český kos je černý se žlutým zobákem a samice hnědá). Ti tedy do krmítka lezou, ale na zavěšený lůj taky ne, jinak jsou docela žraví - sednou do krmítka a nepustí tam nikoho jiného, dokud se pořádně nenacpou.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 6. 2. 2008 14:55

Krmítko před oknem je určitě jeden z nejhezčích "televizních" programů stanice Přírody, škoda jen, že bývá jen sezónní. Tohle mi v našem současném bytě v centru chybí - na balkónek nám jen občas zabrousí kosice (tedy kromě léta, kdy si v truhlíku opakovaně chtěla udělat hnízdo, což vzhledem k našim dvou zvědavým hafušům, nebyl nejlepší nápad, a tak jsme jí to názorným zatarasením vyhlídnutého místa názorně rozmluvili :? . Straky a sojky jsou docela usurpátorské, ale co je to proti rackům, na ty vzpomínám jako na nejšílenější návštěvníky zimních "okenních rautů" naší maminky. Vždycky po ránu nasypala na parapet nějaké vločky apod. slétli se ptáci z celého okolí a pak se najednou ozvala rána, jako když někdo hodí do okna pořádný kámen, časem už jsme věděli, že do lokálu dorazil námořník :lol: Protože racek je přeci jen kolos, na parapetu nemohl pohodlně přistát, takže vždycky zobákem vrazil do okna, přitom rozepjatými křídly, které se přesně vešly do výklenku okna, srazil ostatní hodovníky a dal se poklidně do snídaně :shock:
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 6. 2. 2008 19:31

Tak to zírám, racka bych teda nečekal. K nám přilétají sýkorky modřinky a koňadry, mlynaříci,brhlíci,strakapoudi,zvonci,kosáci,hrdličkya bohužel i vrabci. Ojediněle se objeví červenka ,čížek a hýl a na jaře špačci a na jmelí se někdy objeví drozd a brkoslav.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ottova 6. 2. 2008 19:53

To máte skutečně bohatý ptačí ansámbl - a snad neříkejte bohužel vrabci, ale bohudík, vrabec je už totiž na seznamu ohrožených druhů, tak se pokochejte dřív než z naší přírody vymizí.
Racci jsou zase důkazem toho, jak se zvířata uzazují ve městech, kde je víc potravy. Těmhle rackům, stačila vodní ploška potoka Botiče, který v Praze víc připomíná stoku než co jiného. A odtud podnikali a možná ještě podnikají, své výpady do okolí.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 2. 2008 20:14

U nás na severu bývali rackové často vidět - je tu pár sádek, a mokřin kolem rybníků. Asi před pěti lety jich značně ubylo, a vloni jsme neviděli v okolí jediného. Zatím se nás drží pravidelně chřástal - vidět ho není (prý je hodně plachý a pohybuje se převážně po zemi), ale dokáže dělat neuvěřitelný noční "koncert", kterým drhne o uši, to je síla!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 19. 2. 2008 21:08

Dnes jsem se kochal ohroženými vrabci. Napočítal jsem jich 25. Všechny slunečnice sýkorkám sežrali a ještě je z krmítka vyhazovali. Moc se mě nechce kupovat kila slunečnic jen vrabcům,kteří se mi odvděčí tím že po celý rok žerou slepicím žrádlo ,které není také moc levné! Nemám pocit že je vrabec ohrožený druh. U mojí známé která má dům zarostlý břečťanem je vrabců minimálně 100! Má to ale jednu výhodu, v břečťanu je tolik trusu že s ním může hnojit celou zahradu. Ještě že se na ně zaměřil krahujec.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 19. 2. 2008 21:21

pokuď nechcete vrabce v krmítku,udělejte závěsný krmítko a bude pokoj.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 2. 2008 21:21

Proto máte vrabce - že chováte pipky! Dokud jsme měli slepice, bylo na dvorku vrabců jak máku. Od té doby, co nám slepice (již po několikáté) likvidoval a zlikvidoval krahujec, jsou vrabci vzácným úkazem :shock:
Zato teď máme spostu kosů: žerou jak vrabci a všechno jak slepice rozhrabou...
Fidych
Zahradník

Další stránka