Adventní a vánoční čas

Jakékoli téma o životě zahrádkáře, o jeho slastech i strastech.

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 11. 2007 21:39

Obchodníci nám výzdobou prodejních hal připomínají vánoční čas snad už od září. V adventu zdobíme domy a byty, všude svítí a blikají elektrické žárovičky... leckde leze umělý Santa Claus po balkonech...
Jaké vánoční výzdobě dáváte přednost vy? Tradiční, nebo moderní?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mývalice 17. 11. 2007 23:03

žádný :-)
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 18. 11. 2007 23:32

Od každého trochu, ale tradiční převládá, hlavně se nám nesmí pokoušet vlichotit žádný Santa apod., to bychom ho snad Vánoce nevánoce z toho balkónu apod. shodili, jen by se pokusil přehodit nohu přes zábradlí ;o). Ne, vážně, bydleli jsme nějaký čas na sídlišti a tam se ta americká "lasvegasovská" výzdoba rok od roku zvyšovala, Santové lezli do oken, všude běhaly světelné neóny, takže kouzlo českých Vánoc mělo silně pošramocené sebevědomí. Jak už řekl někdo přede mnou: "Nenechali jsme si vnutit dědu Mráze, tak proč Santa Clause?"
Naše Vánoce mají kouzlo v popuštění uzdy fantazii, tak proč to nahrazovat zarudlým tlusťochem, který by nám co by obyčejný člověk spíš zvedal žaludek. V tom nevidím žádný pokrok, ani světovost ;o))
Přeji pohodové Vánoce a jejich klidnou přípravu Zuzana Ottová (AZ)
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petra Škarková 19. 11. 2007 21:23

Vánoce jsou označovány za čas klidu , míru a lásky...ale ouha! Místo klidu všichni šílí v nákupních střediscích, postrkují se u regálů a pokladen, předhánějí se v drahých značkách a vymetají pavučiny ze zaskříní, které jim tam celý rok nevadily. Mír v naší zemi naštěstí máme, takže se o něj nemusíme nikde "přetahovat", ale bylo by bezva si uvědomit, že to nemusí být stav trvalý. A láska? Kam mizí láska ke svému bližnímu v čase, ve kterém se o ní mluví nejvíc? ... Nějak na to nenacházím odpověď. Proč v tom předvánočním šílenství nejsou lidé ohleduplnější a laskavější? Proč raději pečou kila cukroví, ze kterého stejně po Novém roce polovinu vyhodí, než aby navštívili dlouho zanedbávané přátele? Proč se oknem vkrádá Santa Claus, když náš Ježíšek spí v jesličkách? Proč vídávám na oknech splašené soby namísto zářící komety? Možná si tyto otázky klade více lidí než já. Tedy... alespoň doufám, že nejsem sama, koho to šílenství nebaví.
Ale aby to nevypadalo, že Vánoce nemám ráda, tak mám a moc. Pro jednu nádhernou věc - pro rozzářená kukadla mých dětí :wink: Pečeme spolu trochu cukroví, motáme vánočku, zdobíme perníčky a stávíme Betlém. Chodíme nakrmit zvířátka a stavíme budku pro ptáčky. Netrpělivě čekají, až se tu jednoho dne objeví vánoční stromeček a večer zazvoní dunivý hlas zvonu... Když se na ně dívám, jak jim září oči nad třpytivým stromkem, pod kterým se skrývá pár balíčků se jmény... tečou mi slzy... slzy štěstí :)
Petra Škarková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod germi123 20. 11. 2007 15:39

Petra: Mooooc Hezky napsáno :)

U nás doma zvolíme něco tradičního a přírodního jako výzdobu.
Doby před 10 lety, kdy lidé navozili z Polska tisíce blikadel a "přežívají" u nich do dnes jsme už upustili. :roll:
Na nějaký Vánoční shon se mi nechce ani pomýšlet, prostě si to chci v klidu užít. Ale to gruntování od příštího týdne mě asi nemine :mrgreen:
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 24. 11. 2007 01:06

Milé dámy a všichni na diskuzi, mně nechávají obchodníci úplně v klidu. Nějaký Santa Claus šmajdající v hypermarketu mi nevadí a ani blikající výzdoba mně nebere. I ta vyumělkovanábombastická výzdoba v obchodních řetězcích časem snad pomine. Když jsme totiž chtěli být světoví začali jsme kopírovat "Západ". Ale ten už je, bohužel pro nás, mnohem (a opět) dál. Když vyjedete za hranice zjistíte, že u nás jsou města osvícená reklamami a bilbordy jako střelnice. Jinde ve světě se lidé vracejí k tradicím a rodinnému krbu. Všechno je totiž v lidech a vzájemných vztazích. Proto doporučuji nadhled, spokojenou mysl a vánoční úklid v mezích možností. Kdo má rád ať si napeče hromadu vánočního cukroví, jde na Vánoce do divadla nebo na výstavu, když na to nemá jindy čas, zkrátka užívejte si svátky s blízkými a jen podle vás. Nikdo jiný to totiž za vás neudělá. Šťastné a spokojené Vánoce vám přeje Irena Forejtová (AZ)
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosto2 25. 11. 2007 21:51

Já mám takovou tradici: jmelí a vánoční stromek si musím vypěstovat na zahrádce. A už 10 let se mi to daří. Není to hezké si vanoční stromek a jmelí řezat až na štědrý den dopoledne.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petra Škarková 25. 11. 2007 22:07

:-) to zní moc pěkně, jen si nedovedu představit, kolik těch stromků tam musíte mít? :-)
Petra Škarková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 11. 2007 17:46

Mně by zase zajímalo pěstování jmelí, s tím jsem se nikdy nesetkala :shock:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 26. 11. 2007 20:37

Stromků mám na zahradě celkem tak 5O (asi 15 jedlí a zbytek smrky). Smrky vyrostou tak za 6-7 let a přesně za stejnou dobu vyroste i jmelí.Jmelí seju na jabloně a vrbu převislou.Semínko jmelí musí pocházet ze jmelí z listnatého stromu (Jmelí bílé pravé-Viscum album subsp. album).Stačí semínko vymáčklé z bobulky přilepit na větvičku na okraji stromu a je vyseto.Semínko lepí samo ,je na to přispůsobené.Někdy ho spláchne silnější déšť když je to pár dní po výsevu.Lepší je set jmelí na okraj koruny a když budete mít strach že jmelí strom moc oslabuje tak se uřízne i z větvičkou a je po jmelí.Jmelí se nešíří dřevem stromu,ale jen semenem.Tam kam se vyseje tam roste.Plodit začíná až 5 rokem po výsevu.Jmelí hostitelský strom moc neoslabuje 5-10 rostlin hravě utáhne( já jich mám na některé jabloni i víc než 50).Více na http://jmeli.wlist.cz a fotky mám na http://fotoalba.cz/jmelibile
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků