Volná diskuze

Diskuse na témata, která se přímo netýkají zahrady

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Karen Válková 9. 1. 2017 09:27

Ještě stále čekám, nestihají .Dneska budou obcházet od 10 - 18 hod. Už to hlásil rozhlas.
Pepča - manžel už nechce abych obnovovala chov slípek ,ale asi to udělám . Nechce se mi kupovat vejce v kšeftě. a vůbec .........no ještě uvidím pořád mě straší představa ,že by se to mohlo opakovat. Na druhé straně se těším na ta malá líhnoucí se kuřátka.............
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 9. 1. 2017 10:00

No Karen, vejce stojí 3 kačky, tak to asi stojí zato.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 1. 2017 13:28

U nás to zjistili ve vedlejší vesnici. Když vidím ty krásně zbarvený kachny tak je mě jich líto. Majitel v tom má jistě plno peněz a než se to vypiplá ... :hm
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 9. 1. 2017 20:39

Tak už to máme za sebou. Ráno mi už kohoutek nezakokrhá. Na památku jsem si udělala poslední snímek. Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 10. 1. 2017 13:08

Karen to mi je líto a to jsi je určitě měla zdravé.pořád to nějak nemůžu skousnout co se děje,prý to roznášejí divoké kačeny. Těch se to vlastně ani nedotkne a vybíjí domácí chovy. Přeci lidi také onemocní chřipkou a nezabíjí ti všechny sousedy v dosahu kilometra. Kdyby ti chov onemocněl, tak ti nemocní vymřou a i kdyby ti umřeli všechny tak aspon víš ,že byli marod a né zdravé vybít.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 10. 1. 2017 13:48

Karen nechtěla bych být ve Tvé kůži. Co to dá práce než to vypipláš a pak se všechno zabije a i zdravé kusy a přesně jak píše Danielka těch co se to týká si nikdo nevšimne. Posbírají se uhynulé kusy a jde se dál po chovech. Mám taky obavy, na Sázavě je plno kačen i labutí.Kačeny nám chodí až na náměstí. Mám nové slepice protože staré mi odtahala asi liška tak bych o ně nerada přišla. A za jak dlouho si můžeš pořídit nové, je tam nějaká ochranná lhůta?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 1. 2017 16:47

Je to fakt těžké , ještě jsem si nezvykla na prázdný dvorek a každou chvíli je mi líto nějakého zbytečku na talíři .
Jaká je ochraná lhůta nevím zatím ještě čekáme kdy bude město dělat tu desinfekci a ani nevím kolik bude náhrada. Ještě pořád probíhají likvidace.
Jak se zlobí Danielka že likvidují zdravé chovy a nemocná zvířata na řece zůstanou. U nás pořád jezdí na lodích po řece a sbírají úhyny . Labutí prý našli zatím 11. Je mi to hrozně líto ale chápu to, že je to prevence aby se zabránilo styku a tedy i nákaze mezi divokými a domácími ptáky. Právě u těch domácích kdyby se nakazily a jejich majitel by měl tu normálná lidskou chřipku vzniká velké nebezpečí těch mutací ptačí chřipky, která by pak už nakažlivá mohla na lidi bejt . Na jaře až se budou už smět obnovovat domácí chovy tak se na tom prodejci pěkně napakují. Nyní byly ceny těchto snůžkových kříženců od 80-190 Kč za kus. jsem zvědavá kolik to bude příště.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 10. 1. 2017 16:54

No mně by asi trefil šlak, sice slípky nemám, ale chystám se, tak tedˇnevím, no divokých kačen tu je dost, i labutí, jsou tu 3 rybníky, doufám že to tu nedotáhnou, sousedi tu mají dost početné chovy kačen, husí a slepic, bylo by to škody dost, sousedovi se teď vylíhlo 20 kuřátek, má líheŇ, topí jim, a práce juj, té je
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 1. 2017 18:54

No jo je to tak zrovna včera říkali v telce že nejvíc jsou v ohrožení chovy v blízkosti řek. My tu máme hnedle soutok 3 řek. Proto jsme to tak schytali. Ochrané pásmo jsou 3 km kolem místa nálezu nákazy.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 10. 1. 2017 20:17

Karen ani nevíš jak je mě to líto že tě to taky potkalo, ale i všech ostatních postižených :hmm:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 1. 2017 21:26

Máš pravdu poslední dobou se mi nedaří. Nejdřív jsem přišla o většinu amarylek - někdo mi je otrávil a nyní zase slepičky. Ale já jsem bojobník a nedám se. Držte mi palce hlídám Arinku k porodu.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 11. 1. 2017 07:28

Karen jak otrávil :shock: ? Ty to nemáš oplocený ?
Držím všechny pěsti at se zadaří a je všechno v pořádku :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 11. 1. 2017 08:57

To snad ani není pravda, lidi jsou bestie. Místo aby se snažili a měli také takové úspěchy tak to radši tomu druhému zničí. Dobře vědí co je kolem toho práce a na to jsou oni líní. Dnes by chtěl každý všechno, ale pokud možno bez práce a to jaksi nejde. A to Ti to něčím postříkali?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 1. 2017 11:34

Já tomu nemohla dlouho uvěřit. Připadalo mně to dočista nesmyslné,ale nakonec jsem tomu uvěřila, že mi to někdo polil něčím na hubenáím rostlin. Oplocené a i zakryté jsem to měla. Už jsem to jednou psala na amarylkové foru tak to zkopiruji


Ani nevím kde mám začít, loni touto v letě jsem si všimla že se amarylkám které jsem letnila na zahradě nějak nedaří. Vypadalo to jako by trpěly nedostatkem vláhy přesto, že byly pravidelně zalévané.
Celou dobu kdy letním amarylky na zahrdě jsem k tomu používala jeden foliak a pak ještě dva tunýlky, které původně sloužily na pěstování okurek. Na kraji je foliak nejblíž k plotu se sousedem, vedle něj ty dva tunýlky.
V prvním tunýlku jsem měla téměř výhradně nejmladší semenáče, které zimovaly v pokoji a rostou v truhlících. Ven vše dávám v květnu domů v říjnu. Tyhle nejmladší rostliny vůbec loni nechtěly růst a tak jsem je koncem července vzala naspět a nechala na dvoře. Mám to na fotce. Tam se vzpamatovaly a za ty dva měsíce co tam ještě byly viditelně poskočily.
Ale ani s růstem ostatních amek jsem nebyla moc spokojená. Hlavně špatné vypadaly rostliny, které stály hned u kraje foliaku. Několik jsem jich brala pryč. Vypadaly jako docela uschlé, i když právě tam byly při zalévání jako první na řadě.
Všechny tyhle rostliny byly pod netkanou textilií a tak na ně nebylo moc vidět abych se na ně koukla musela jsem potah z konstrukce sundat. To jsem moc často nedělala a zalévala přez textilku ,normálně hadicí.
Nakukovala jsem nadzvednutou textilií na čelech foliaku nebo i tunýlků.

Když jsem je pak v říjnu začala přenášet domů teprve pak se ukázalo kolik rostlin zašlo . Hlavně semenáče, ale i dospělé rostliny vypadaly jako kdyby uschly. Kladla jsem si to za vinu ,že jsem nebyla dost pečlivá a pozorná. Část odumřelých rostlin jsem vysypala ještě na zahradě, ty kde byla aspoň ještě nějaká cibulka žijící jsem na dvorku trochu před uklizením zavlažila, aby se kořeny vzpamatovaly. Pak šlo všechno spát.
Rostliny které jsem rušila až na dvoře jsem zeminu od nich - když byla teda pěkná, dávala do kbelíků a nechala si ji pro další použití. Dělala jsem to tak celé roky .Jen výsevní substrát v kterém rostly sazeničky už dřív dávám zvlášť a v budoucnu jej zase používám.
Při kontrolách zazimovaných rostlin jsem viděla, že stále odchází další. Všechny vypdaly jako kdyby uschly ne že by hnily. Ta použitá zemina byla na dvoře v šopě celou zimu .
Teprve loni v lednu,jsem se k ní vrátila, když jsem si vysévala sadbu zeleniny na zahradu. Myslím rajčata, papriky a libeček . Semena byla z minulého roku tak to, že ani jedno nevzešlo jsem připsala tomu. Tak jsem koupila nová, ale bylo to to samé. Zase nevzešlo ani jediné.Napadlo mě ,že to tedy musí být substrátem. Koupila jsem novej a vysela poslední semínka ale už jen rajčat a libeček od kamarádky ten také v původním substrátu po amkách nerostl .Tentokrát vzešlo obojí. . Moc jsem to nechápala proč najednou vadí použití starého výsevního substrátu ,když to tak dělám roky a nikdy jsem neměla žádný problém. Až loni v lednu. Rajčata v novém výsevním substrátu rostly už pěkně a i po rozsazení do nově koupené zeminy nebyl žádný problém.
Později jsem dostala semínka amarylek od Pavla tady z fora. Nejdřív klíčila ve vodě a měla se k světu. Pro zasazení sazeniček z těchto semen jsem použila taky tento starší již používaný výsevní substrát, ale to jsem udělala už mockrát, jenže tentokrát nerostlo žádné a dokonce okamžitě uhynula i ta která měla již lísteček při sázení.

Vůbec tomu nerozumím co se to stalo. Později mě napadlo, jestli to nezpůsobilo to, že mi loni docela dost rostlin odešlo . Bylo by možné, že by cibule která zašla uvolnila do zeminy nějaký jed???!!! Nic jiného mě totiž nenapadlo. Když nevzcházela ta semínka zeleniny a pak v novém substrátu vzešla, říkala jsem si, že jim asi vadí to že tam původně byly ty amarylky, ale i tohle v minulých letech nevadilo. Ale že by mohlo vadit i semenáčkům amarylek to, že v substrátu už rostly a snad i odumřely amarylky tak to mě napadlo až později. Už jsem teda vyhodila poslední starou zeminu i výsevní substrát do popelnice a mám jen všechno nově koupené. Od Pavla jsem dostala nová semínka i když teda již z jiného křížení. Vzešla ve vodě a nyní krásně rostou v novém substrátu. Moc mě to trápí přišla jsem o celou první dávku od Pavla .

Pak mě napadla docela nemyslitelná myšlenka . Ty rostliny zašly stejným způsobem jako kdyby je někdo postříkal Randepem nebo něčím podobnám. Uschla vždy ve větším množství na jednom místě a víc u kraje foliaku.
Psala jsem to jak Pavlovi tak kamošce která mi posílala semena libečku.
Kamarádka od které jsem měla ty semínka libečku mi odpověděla že Laďa - její manžel měl vždycky ve zvyku chodit po zahrádce a stříkat plevel,pampelišky...tím Randapem-to je ten prostředek co níčí vše přes listy.Sice ostatní rostliny přikrýval papírovým trychtýřem,aby na ně nestříkal a opravdu začal mizet jen ten plevel.
Ale postupem času kamoška zjistila,že ji tam nic neroste ani z toho co bych chtěla.Tak mu to zakázala.Časem se to zlepšilo..Kamoška tvrdí,že jak se to dostane do půdy,tak to působí i tam.
Pavel mi odpověděl taky , že on běžně dává použitou zeminu po amarylkách k zelenině a i květinám a všechno je v pořádku.
Já osobně právě tohle vyzkoušené nemám. Použitou půdu jsem nikdy na zahradu nenosila, ale ne proto, že bych si už dřív myslela že by třeba mohla nějak škodit. U mne to bylo prostě proto, že bych musela kbelíky přenášet po schodech do uličky a pak ještě ji nosit do kopce k záhonům. To jsem pokaždé považovala za příliš velkou námahu.. Tak nyní vím jistě že tohle je dobrá zemina a rostlinám nevadí ..Zkušenost s postřikem plevelů celkově zapadá do mé zkušenosti .Pořád se mi tomu ještě nechce uvěřit, ale kdyby opravdu mi chtěl rostliny někdo postříkat , šlo by to právě tomu sousedovi vedle nás docela snadno. Od jeho branky na zahradu to bylo k mému foliaku jen ale 5 kroků. A co navíc, jestli je tohle skutečně tak a soused mi je chtěl zahubit, musí si nyní myslet ,že se mu to povedlo . Na zahradě nyní už nemám ani foliak ani žádnou amarylku.

Když mi začaly loni rostliny hynout vůbec mě nic nenapadlo a považovala jsem to za nějaký můj nedostatek - až když mi letos v té použité zemině hynula jak zelenina tak i ty amaralky jsem nad tím začala uvažovat. Nyní jsem měla všechny rostliny na dvorku a ještě pořád jsou na tom některé dost špatně. Byly postavené na podmiskách část jich je pod stříškou a mají jen odpolední slunce. Celkově jsem přišla o aspoň 100 rostlin ale snad i víc.

Později se ukázal ještě jeden důvod proč si myslím,že to byl zásah od někoho. Já mám ještě dvě jiné rostliny - cibuloviny Zmijovec a Užovním. Užovník když už byl hodně vzrostlý měl málo zeminy v kbelíku v kterém rostl. Tenkrát mě napadlo přisypat na vzrostlé výhonky - teda kolem výhonků tu použitou zeminu po amkách. Ty výhonky měřily v tu dobu kolem 8-10 cm. Zeminu kterou jem přisypala kolem a výhonků se dotýkala tak všechny rostliny uhynuly. Nezbyla z těch již rostoucích ani jediná.. Několik později vyrazilo z posledních nejmenších cibulek které při dosypání zeminy ještě nerostly a té vadné zeminy se nedotýkaly.

Tak to je k tomu všechno. Z amarylek mi zůstalo jen tak 100 rostlin a to ještě v mnoha případech jsou to mimina od těch starších co umřeli.

Ale snad už se blejskí na lepší časy. Dneska v noci se mi narodila 3 štěňátka a vypadají NADĚJNĚ!!!





http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31k_Ama … 2010-2016/
http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31bb_Am … ze_semene/

E-mail

Ohlásit Odstranit Upravit Citovat
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 11. 1. 2017 12:55

Karen lidská závist je nekonečná :-l .
Ke štěňátkům gratujuji 8-D :love:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků