Impregnace nebo nátěry dřeva

Chodníky, zídky, pergoly, ploty, nábytek, skleníky, zimní zahrady, krmítka...

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Malkovich 11. 3. 2006 19:01

S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 23. 5. 2006 17:25

My si natřeli venkovní pergolu takovým lakem, který se musel nanášet dvakrát a pak mělo barvu něco mezi okrem, hnědou, či spíše přírodně oranžovou :-) V zimě na tom byl i sníh a vypadá to, jako bychom to natřeli teď. Musím se informovat u máti, jak se ten přípravek jmenoval. Nebyl sice laciný, ale skutečně je účinný. Až to zjistím, tak to sem napíši.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T_o_m 26. 5. 2006 13:23

Zdravim

nejlepsi je rozhodne tlakově impregnované dřevo, které se dá koupit ve specialních prodejnách. Muze vypadat podobně zeleně jako krovaky. Jinak pouzivam, fermež nebo jiny zakladni ochrany nater, zakladní podkladovou barvu a pak teprve samotnou barvu. Pokud na to ma prset cely rok tak bych sel rozhodne do tlakove impregnovaneho dreva.
TOm
T_o_m

Odeslat příspěvekod Návštěvník 28. 5. 2006 17:23

Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin H. 29. 5. 2006 08:16

Anonymous píše:Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana /quote]


Zuzano, tento dotaz byste měla směřovat na odborníka - lakýrníka a natěrače. Patrně jste neprovedli náležitou úpravu povrchu před nátěrem a také jste špatně nanášeli barvu. 5 nátěrů je dost silná vrstva. Ne vždy platí, čím více, tím lépe.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 5. 2006 12:00

finské barvy jsou celkem dobré. bondex by měl být ještě lepší.
cena je vyšší, ale zřejmě se to v konečném důsledku vyplatí.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rraska 29. 5. 2006 15:34

Vlastne to je v poradku, protoze drevo, zvlast venku (pergoly, lavicky, velka masa dreva-tramy) pracuje (vlhkost, zmena teplot a pod) takze je potreba volit spise tenkovrstve lazury (bud na bazi syntetickych pryskyric, nebo vodu reditelne). Ty nejlepe zabezpeci, aby drevo mohlo pracovat a dychat. Pet vrstev lodniho laku to neumozni. Moje rada prameni ź vlastnich zkusenosti ze stavby roubenky.
Overene znacky naterovych hmot na drevo:
Vivechrom, Tikkurila, Sadolin
rraska

Odeslat příspěvekod Zengi 22. 6. 2006 09:17

Dobry den, kdo poradi cim natrit drevene slapaky z orechoveho kmene pro zahradni chodnik?
Zengi

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 6. 2006 21:59

Možná byl právě problém v tom,že jste to natřeli barvou na lodě.
Většinou je ta barva určená k tomu, že je dlouhodobě ve vodě nebo ve velmi vlhkém prostředí. Na vzduchu při běžném použití lak praská.
Martina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minik 25. 6. 2006 15:30

Doporučuji OSMO. Drahý jak pes ale 15 let na to nešáhnete. Je zde jediný dodavatel v ČR. http://www.osmo.cz vás přesměruje na dodavatele.
minik

Odeslat příspěvekod miro1974 23. 5. 2007 21:06

Skúste Krovsan...


Kód: Vybrat vše
http://www.antar.sk/DaB/new-cl-7-8-06/09.htm
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 5. 2007 22:31

Malkovich píše:S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.a/quote]

Dobrý přípravek na ochranu dřeva jak proti houbám, tak i proti dřevokazným škůdcům ( který používají i stavební firmy na krovy a dřevěné prvky) je Lignofix super. Bývá bezbarvý i barevný, není nejlevnější, ale má dlouhou dobu "výdrže". Měl by ho vyrábět podnik Qualichem v Mělníku, ale snad se dá sehnat i v malobchodě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Martin_H 30. 11. 2007 14:08

trochu se v tomhle oboru pohybuju, tak se rád podělím o zkušenosti :D :
¨je třeba rozlišit dva základní pojmy, a to impregnace dřeva a pak povrchová úprava. Zatímco u impregnace dřeva se jedná o jeho chemickou ochranu před škůdci, houbami, plísní nebo hnilobou, u povrchové úpravy nám jde vždy předevšímo dosažení nějaké barvy ( či spíše odstínu) na dřevě a zamezení vnikání vody do dřeva v co možná největší míře.
U impregnace dřeva je opravdu nejlepší tlaková impregnace Wolmanitem , jako se třeba používá na palisády. My u nás používáme impregnace Bochemit pod vodní lazury, pod syntetické lazury pak obyvkle ředidlové napouštedla, které má každý výrobce obvykle v nabídce.
ve zkratce postupujeme tak, že dřevo naimpregnujeme ( tzn. znechutíme nějakou tvrdou chemií pro hnilobu a plíseň) a pak tyto látky, které by jinak deštem ze dřeva vyluhovaly, podržíme ve dřevě nějakým lazurovacím ( tčedy již barevným) lakem
Něco o nátěrech dřeva najdete na http://www.vladeko.cz, dotazy klidně rád zodpovím na hrkal@vladeko.cz. K výše uvedeným příspěvkům bych jen dodal :
- nátěry tvrdých dřevin jsou vždy problematické z hlediska trvanlivosti
- ne vždy drahá barva je ta nejlepší :cry:
- na venkovní podlahy jít pouze s olejem ( a ještě ne s každým)
- o zmíněných značkách nebudu nic povídat, nechci dělat konkrétním výrobcům reklamu, jen dodám, že barev vytřeme asi dvě tuny ročně na pergoly, chaty, altány - a Bondexem už po zkušenostech nenatíráme
- kdo Vám slíbí, že na venkovním prostarnství na pergole na nátěr 15 let nesáhnete, je buď uplný idiot, nebo ho dělá z Vás :twisted:
Martin_H
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 22. 7. 2008 17:46

minik píše:Doporučuji OSMO. Drahý jak pes ale 15 let na to nešáhnete. Je zde jediný dodavatel v ČR. http://www.osmo.cz vás přesměruje na dodavatele.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod puplus 17. 11. 2010 23:27

Návštěvník píše:Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana


Dobrý den,

vidím, že tohle vlákno je už letité, ale věřím, že tyto problémy jsou stále aktuální. Touto problematikou se již léta zabývám a rád bych odpověděl Zuzaně a všem, kteří mají obdobný problém.
V první řadě, pokud jde o terasu (vodorovné plochy), je třeba zajistit, aby voda a sníh, měly kam odtéci. Mezi prkny musí být spára asi tak na tloušťku 2 pětikorun. Pokud budou prkna propojena systémem pero + drážka, hromadí se voda ve spárách a dřevo je zatíženo střídavým ponorem, nikoli pouze povětrnnostním působením.
Za druhé...
Lodní lak, o kterém mluví paní Zuzana, je samozřejmě vhodné použít na venkovní povrchy, tj. na povrchy zatěžované vodou a mechanickým namáháním, ale měly by to být svislé povrchy. Zde voda nateče a rychle odteče, nemá možnost dlouhodobě působit. Toto není případ terasy, či jiných pochůzných podlahových roštů.
Terasa je příklad rozměrově nestálého dřevěného materiálu. Zatímco obkladové palubky (také rozměrově nestálý materiál) je vhodné ošetřit tenkovrstvou lazurou nebo olejem, u podlahových palubek (teras), je jediným možným řešením venkovní olej.
Proč?
Olej se vsákne, nevytváří nátěrový film, tudíž jeho opotřebení není způsobeno mechanickým namáháním v důsledku užívání. Olej nepraská, neloupe se.
Olej ovšem vysychá, proto je vhodné, provádět pravidelnou údržbu terasy 1-2x ročně (nejlépe před... a po sezóně).
Je diskutabilní, zda použít tónovaný, nebo bezbarvý olej, možné je i spojení obojího.
Radim Bětík.
puplus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 11. 2010 22:57

Plně souhlasím s Puplusem.Před lety jsem podobný problém řešil též.V praktickém rozhodování není třeba hledat spásu jen v drahých a reklamou pokroucených radách.Lodní lak jsem použil v domění,že budu jednat moderně a s dobou.Nátěr vydržel do jara a potom při nástupu teplejšího počasí,popraskal a zvrásčil.Musel jsem ho obrousit a protože pohledově už obklad byl narušen a bylo lhostejné co použiji,vrátil jsem se k tradici a natřel jsem celý obklad vyjetým olejem,v týdenním intervalu zopakoval,a dnes přetírám každých pět let a obklad drží,jen je klasicky obyčejným.Tlakovou impregnaci dokáže udělat pouze firma,v amaterských podmínkách to snad ani není možné,tam se člověk musí spolehnout na vsáklivost materiálu tedy dřeva.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod puplus 19. 11. 2010 09:36

Ano, pan Krejcar v zásadě zajistil ochranu dřeva. Bohužel tato metoda je v dnešní době již zastaralá.
Za prvé:
Ze zdravotního hlediska by odborníci jistě toto řešení moc nedoporučovali
Za druhé:
Z estetického hlediska je toto řešení omezené (nemůžete si vybrat vhodný odstín)
Za třetí:
Z praktického hlediska není toto řešení právě ideální (vyjetý olej nedokáže vytvrdit - uschnout, proto nátěr dlouho po aplikaci při otěru špiní). Dnešní materiály - oleje - dokážou dřevo impregnovat, chrání jej před povětrnnostními vlivy, zůstávají pružné, ale při tom všem dokážou vytvrdit natolik, že se o ně neušpiníte. Navíc si ještě můžete vybrat odstínové řešení.
Správná je ale myšlenka, že amatérská oprava musí být založena na nasákavosti dřeva.
Pokud jde o starý, zdevastovaný nátěr, musíme nejprve dřevo pro obnovovací nátěr připravit. Znamená to, že všechny nepřídržné části starého nátěru musí pryč (smirek, škrabka, hrubý kartáč), případné hloubkové vady dřeva je třeba ošetřit (plísně např. prostředkem Homeen Poisto, šedé zvětralé dřevo, příp. zamodralé skvrny např. prostředkem Tehopesu). Poté je vhodné dřevo napustit roztokem bohatým na fungicidní prostředky - prevence proti další nákaze (např. prostředek Huoltopesu). Vše nechat dobře vyschnout, poté lehce zabrousit, aby se otevřely póry dřeva.
Teprve nyní přistoupíme k ochranné a dekorativní úpravě (fasády - tenkovrstvá lazura, nebo olej, pochůzné plochy teras - VŽDY OLEJ).
Toto jsou obecně platné zásady pro obnovu starých povrchů. U výrobků z nového neošetřeného dřeva je postup malinko odlišný (některé věci je možno opomenout, naopak je třeba jiné věci udělat důkladněji)
Fasády je třeba obnovovat v intervalu 3-5 let, závislosti na stupni povětrnnostního zatížení, vodorovné plochy teras 1-2x ročně.
Těm, které zajímají některé konkrétní parametry moderních nátěrových hmot doporučuji navštívit např. stránky puplus.cz a prostudovat technické listy produktů.
K diskuzi na konkrétní problémy a řešení se můžete vrátit na toto fórum, zabývající se tematikou ošetření dřeva.
puplus
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod ToomSk 1. 7. 2013 14:19

Výše uvedené rady jsou přínosné a určitě se vyplatí postupovat podle nich. Pro ulehčení práce bych doporučil jednu českou lazuru Profi olejovou, u které si vystačíte jen s jedním nátěrem. V případě plotu to ocení každý.
ToomSk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skvrne 3. 7. 2013 08:48

Dobrý den, my jsme s manželem zvolili Balakryl a jsme spokojeni.
skvrne
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LovelyGarden 13. 11. 2013 13:35

Nazdar lidičky. Mám na vás menší dotaz. Chtěli bychom si s přítelem pořídit dubovou podlahu. Dívala jsem se v práci na http://www.empiri.cz/dubove-podlahy/, kde mají celkem dobře rozepsané výhody atp. Jen by mě zajímalo, jestli se dubová podlaha nějak speciálně ošetřuje nebo se dá lakovat jako jiné dřevo. Zároveň by mě zajímalo, zdali je životnost dubové podlahy opravdu o tolik delší, než například u jihoamerických dřevin.
LovelyGarden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mája123 20. 12. 2013 10:48

Myslím, že u dubu se postupuje stejně jako u jiných typů dřevěných podlah. Tady: http://www.podlahy-koberce.com/podlahy/ ... odlahy.php najdete "Tabulku tvrdostí dřevin podle Brinella", podle které je dub mezi břízou a exotickými dřevinami. Exotika je tvrdší :-)
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vojtech Šplíchal 20. 2. 2015 12:47

Na pergolu jsem používal barvu Delta - dva roky a stále vypadá dobře.
Kupoval jsem na http://www.barvydelta.cz

V
Vojtech Šplíchal

Odeslat příspěvekod Martin Kubeš 3. 4. 2015 09:44

Malkovich píše:S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.


Já jsem spokojený s olejem Poliboy - http://www.etc-shop.cz/www-etc-shop-cz/eshop/6-1-POLIBOY/28-2-Pece-o-zahradni-nabytek/5/39-Poliboy-Teakovy-olej-2-5-l-tmavy

Dřevo je před nanášením nejprve nutné očistit od nečistot čističem na dřevo, po uschnutí je důležité dřevo opět vyhladit. K tomu lze použít speciální brousící flís anebo jemný smirkový papír. Postupujte vždy pečlivě ve směru vláken dřeva. Nakonec štětcem naneste teakový olej ve velkém množství na dřevo opět ve směru vláken. Nechte vsáknout a lehce přeleštěte suchou utěrkou. Natřené dřevo je třeba chránit před deštěm, dokud zcela neproschne.
Martin Kubeš

Odeslat příspěvekod Los--Karlos 24. 4. 2015 15:24

Já na terasu nejdřív zkoušel olej Remmers, ale moc se mi nezdál, tak teď zkouším bezbarvý olej na terasy Scandiccare http://www.drevobarvy.cz/drevobarvy/eshop/5-1-Oleje-a-vosky/0/5/42-3-l-Scandiccare-terasovy-olej-TERRASSEN-OL a zatím spokojenost. Je bezbarvý, ale má UV filtr a dřevo podle mě sluncem nijak netrpí.
Los--Karlos

Odeslat příspěvekod Milos_kopec 7. 12. 2015 19:27

Já mám na pergole lazuru od CLOU a jsem spokojený. Je to německá značka a zatím jsem spokojený i s olejem s tvrdým voskem na stole na terase, doporučuju :-) . http://www.clou.cz/Lazury-rozpoustedlove
Milos_kopec

Odeslat příspěvekod hanakl 15. 2. 2017 07:30

Dobrý den, my dřevo chráníme jedině nátěry OSMO http://www.podlahybukacek.cz/osmo-nater ... -venkovni/ jsou kvalitní a šetrné. Všem doporučuji.
hanakl

Odeslat příspěvekod optimista 5. 3. 2017 08:53

V 1975 jsem byl na brigádě v Bělorusku - hodně blízko Černobylu (a od té doby se chlubím, že jsem stavěl Černobyl. Nám říkali, že to bude pticeferma - no takuju pticefermu ja jiščo neviděl ;-) ) A tam jsme impregnovali kůly do země směsí asfaltu a nafty 1:5. Dávám návod (pro blbce i k upálení). Vezmeš kýbl (ne plastový :-D ), dáš asfalt, pod kýblem rozděláš oheň, až je asfalt řídký, přidáš naftu, rozmícháš, vložíš kolíky a necháš vařit cca 15 minut. Pozor na stabilitu, pokud to chytne, stačí plamen něčím sfouknout a ubrat oheň.
Budu to ted zkoušet na kolíky na pastvu ovcí.
optimista


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků