Impregnace nebo nátěry dřeva

Chodníky, zídky, pergoly, ploty, nábytek, skleníky, zimní zahrady, krmítka...

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 11. 2010 22:57

Plně souhlasím s Puplusem.Před lety jsem podobný problém řešil též.V praktickém rozhodování není třeba hledat spásu jen v drahých a reklamou pokroucených radách.Lodní lak jsem použil v domění,že budu jednat moderně a s dobou.Nátěr vydržel do jara a potom při nástupu teplejšího počasí,popraskal a zvrásčil.Musel jsem ho obrousit a protože pohledově už obklad byl narušen a bylo lhostejné co použiji,vrátil jsem se k tradici a natřel jsem celý obklad vyjetým olejem,v týdenním intervalu zopakoval,a dnes přetírám každých pět let a obklad drží,jen je klasicky obyčejným.Tlakovou impregnaci dokáže udělat pouze firma,v amaterských podmínkách to snad ani není možné,tam se člověk musí spolehnout na vsáklivost materiálu tedy dřeva.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod puplus 19. 11. 2010 09:36

Ano, pan Krejcar v zásadě zajistil ochranu dřeva. Bohužel tato metoda je v dnešní době již zastaralá.
Za prvé:
Ze zdravotního hlediska by odborníci jistě toto řešení moc nedoporučovali
Za druhé:
Z estetického hlediska je toto řešení omezené (nemůžete si vybrat vhodný odstín)
Za třetí:
Z praktického hlediska není toto řešení právě ideální (vyjetý olej nedokáže vytvrdit - uschnout, proto nátěr dlouho po aplikaci při otěru špiní). Dnešní materiály - oleje - dokážou dřevo impregnovat, chrání jej před povětrnnostními vlivy, zůstávají pružné, ale při tom všem dokážou vytvrdit natolik, že se o ně neušpiníte. Navíc si ještě můžete vybrat odstínové řešení.
Správná je ale myšlenka, že amatérská oprava musí být založena na nasákavosti dřeva.
Pokud jde o starý, zdevastovaný nátěr, musíme nejprve dřevo pro obnovovací nátěr připravit. Znamená to, že všechny nepřídržné části starého nátěru musí pryč (smirek, škrabka, hrubý kartáč), případné hloubkové vady dřeva je třeba ošetřit (plísně např. prostředkem Homeen Poisto, šedé zvětralé dřevo, příp. zamodralé skvrny např. prostředkem Tehopesu). Poté je vhodné dřevo napustit roztokem bohatým na fungicidní prostředky - prevence proti další nákaze (např. prostředek Huoltopesu). Vše nechat dobře vyschnout, poté lehce zabrousit, aby se otevřely póry dřeva.
Teprve nyní přistoupíme k ochranné a dekorativní úpravě (fasády - tenkovrstvá lazura, nebo olej, pochůzné plochy teras - VŽDY OLEJ).
Toto jsou obecně platné zásady pro obnovu starých povrchů. U výrobků z nového neošetřeného dřeva je postup malinko odlišný (některé věci je možno opomenout, naopak je třeba jiné věci udělat důkladněji)
Fasády je třeba obnovovat v intervalu 3-5 let, závislosti na stupni povětrnnostního zatížení, vodorovné plochy teras 1-2x ročně.
Těm, které zajímají některé konkrétní parametry moderních nátěrových hmot doporučuji navštívit např. stránky puplus.cz a prostudovat technické listy produktů.
K diskuzi na konkrétní problémy a řešení se můžete vrátit na toto fórum, zabývající se tematikou ošetření dřeva.
puplus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mája123 17. 1. 2013 21:48

Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ToomSk 1. 7. 2013 14:19

Výše uvedené rady jsou přínosné a určitě se vyplatí postupovat podle nich. Pro ulehčení práce bych doporučil jednu českou lazuru Profi olejovou, u které si vystačíte jen s jedním nátěrem. V případě plotu to ocení každý.
ToomSk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skvrne 3. 7. 2013 08:48

Dobrý den, my jsme s manželem zvolili Balakryl a jsme spokojeni.
skvrne
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LovelyGarden 13. 11. 2013 13:35

Nazdar lidičky. Mám na vás menší dotaz. Chtěli bychom si s přítelem pořídit dubovou podlahu. Dívala jsem se v práci na http://www.empiri.cz/dubove-podlahy/, kde mají celkem dobře rozepsané výhody atp. Jen by mě zajímalo, jestli se dubová podlaha nějak speciálně ošetřuje nebo se dá lakovat jako jiné dřevo. Zároveň by mě zajímalo, zdali je životnost dubové podlahy opravdu o tolik delší, než například u jihoamerických dřevin.
LovelyGarden
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mája123 20. 12. 2013 10:48

Myslím, že u dubu se postupuje stejně jako u jiných typů dřevěných podlah. Tady: http://www.podlahy-koberce.com/podlahy/ ... odlahy.php najdete "Tabulku tvrdostí dřevin podle Brinella", podle které je dub mezi břízou a exotickými dřevinami. Exotika je tvrdší :-)
Mája123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vojtech Šplíchal 20. 2. 2015 12:47

Na pergolu jsem používal barvu Delta - dva roky a stále vypadá dobře.
Kupoval jsem na http://www.barvydelta.cz

V
Vojtech Šplíchal

Odeslat příspěvekod Martin Kubeš 3. 4. 2015 09:44

Malkovich píše:S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.


Já jsem spokojený s olejem Poliboy - http://www.etc-shop.cz/www-etc-shop-cz/eshop/6-1-POLIBOY/28-2-Pece-o-zahradni-nabytek/5/39-Poliboy-Teakovy-olej-2-5-l-tmavy

Dřevo je před nanášením nejprve nutné očistit od nečistot čističem na dřevo, po uschnutí je důležité dřevo opět vyhladit. K tomu lze použít speciální brousící flís anebo jemný smirkový papír. Postupujte vždy pečlivě ve směru vláken dřeva. Nakonec štětcem naneste teakový olej ve velkém množství na dřevo opět ve směru vláken. Nechte vsáknout a lehce přeleštěte suchou utěrkou. Natřené dřevo je třeba chránit před deštěm, dokud zcela neproschne.
Martin Kubeš

Odeslat příspěvekod Los--Karlos 24. 4. 2015 15:24

Já na terasu nejdřív zkoušel olej Remmers, ale moc se mi nezdál, tak teď zkouším bezbarvý olej na terasy Scandiccare http://www.drevobarvy.cz/drevobarvy/eshop/5-1-Oleje-a-vosky/0/5/42-3-l-Scandiccare-terasovy-olej-TERRASSEN-OL a zatím spokojenost. Je bezbarvý, ale má UV filtr a dřevo podle mě sluncem nijak netrpí.
Los--Karlos

Odeslat příspěvekod Milos_kopec 7. 12. 2015 19:27

Já mám na pergole lazuru od CLOU a jsem spokojený. Je to německá značka a zatím jsem spokojený i s olejem s tvrdým voskem na stole na terase, doporučuju :-) . http://www.clou.cz/Lazury-rozpoustedlove
Milos_kopec

Odeslat příspěvekod hanakl 15. 2. 2017 07:30

Dobrý den, my dřevo chráníme jedině nátěry OSMO http://www.podlahybukacek.cz/osmo-nater ... -venkovni/ jsou kvalitní a šetrné. Všem doporučuji.
hanakl

Odeslat příspěvekod optimista 5. 3. 2017 08:53

V 1975 jsem byl na brigádě v Bělorusku - hodně blízko Černobylu (a od té doby se chlubím, že jsem stavěl Černobyl. Nám říkali, že to bude pticeferma - no takuju pticefermu ja jiščo neviděl ;-) ) A tam jsme impregnovali kůly do země směsí asfaltu a nafty 1:5. Dávám návod (pro blbce i k upálení). Vezmeš kýbl (ne plastový :-D ), dáš asfalt, pod kýblem rozděláš oheň, až je asfalt řídký, přidáš naftu, rozmícháš, vložíš kolíky a necháš vařit cca 15 minut. Pozor na stabilitu, pokud to chytne, stačí plamen něčím sfouknout a ubrat oheň.
Budu to ted zkoušet na kolíky na pastvu ovcí.
optimista

Odeslat příspěvekod kristyrychla 8. 12. 2022 16:26

Naše dřevo bylo vyrobeno někde na úrovni hranic mezi Čechy a Vysočinou myslím. Zařizovali nám kompletní servis https://www.terasyjelinek.cz a my pak jen dohlíželi nad stavbou. Manžel by si totiž nedokázal představit situaci, kdy bych byla já sama s dělníkami na našem pozemku. Snad abych s nimi něco neměla nebo co..
kristyrychla

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků